موافقین فضیلت اهل بیت از علمای بزرگ برادران اهل سنت

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ حاکم نیشابوری از علما و دانشمندان اهل سنت است که کتب متعددی در باب احادیث و روایات نگاشته است. او در کتابی به جمع‌آوری فضائل حضرت زهرا(سلام الله علیها) پرداخته است و به روایات مهمی در خصوص فضائل آن بانوی مخدره اشاره کرده است.
فضائل و مناقب حضرت زهرا(سلام الله علیها) هرچه قدر هم بیان شود، باز هم بازگو کننده‌ی بزرگی آن حضرت نیست. مناقب حضرت آن قدر فراوان است که حتی دشمن‌ترین دشمنان اهل بیت نتوانستند آن مناقب را کتمان کنند و مجبور به بیان آن شدند.
از ابن عمر منقول است که: «کان النبي اذا اراد سفرا کان آخر الناس عهدا بفاطمه، و اذا قدم کان اول الناس عهدا بفاطمه.[1] عادت پيامبر (صلی اللَّه عليه و آله و سلم) اين بود که هنگامی‌که قصد سفر داشت، آخرين ديدارش با فاطمه و موقع بازگشتش از سفر، نخستين ديدارش با او بود.»
محبت حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) به یگانه دخترش آن‌قدر زیاد بود، که تعابیر خاصی برای آن حضرت به‌کار می‌بردند.
ابن عمر نقل می‌کند که: «ان الرسول دخل علی فاطمه فقال لها: فداک ابی و امی.[2] رسول خدا بر فاطمه وارد شد و به ایشان فرمود: پدر و مادرم فدایت، یا فاطمه!»
از دیگر فضائل منقول توسط اهل سنت برای فاطمه زهرا (سلام الله علیها) روایتی است که ابوجحیفه از حضرت علی (علیه السلام) نقل کرد که از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیده شده است: «اذا کان یوم القیامة نادی مناد من وراء الحجب یا اهل الجمع غضوا ابصارکم عن فاطمه بنت محمد حتی تمر.[3] زمانی که روز قیامت شود منادی ندا می‌دهد که ای جماعت! چشمانتان را بر هم نهید، تا فاطمه دختر محمد بگذرد.»
از فضائل دیگر حضرت زهرا (سلام الله علیها) اکرام و توجه ویژه خداوند به این بانوی بزرگوار است با نعمت‌هایی که برای هیچ‌کس نیامده است. در حدیثی زیبا از امام رضا (علیه السلام) و ایشان از پدرانشان و از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است، که حضرت فرمودند: «تحشر ابنتی فاطمة و علیها حلة الکرامة قد عجن بماء الحیوان.[4] دخترم فاطمه در حالی محشور می‌شود که لباس فاخر کرامت بر تن دارد و با آب حیات عجین شده است.»
بهترین فضیلت را رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) برای دختر گرامیشان بیان کردند. ابن عباس در روایتی نقل کرده است: «کنا ذات یوم عند رسول الله اذ قال: ألا أخبرکم بخیر الناس أباً و أماً؟ قالوا بلی یا رسول الله. قال: الحسن و الحسین. أبوهما علی بن ابی طالب و أمهما فاطمة بنت رسول الله سیدة نساء العالمین.[5] روزی نزد رسول خدا بودیم. ایشان فرمودند: آیا شما را با کسانی آشنا کنم که بهترین پدرها و مادرها را دارند؟ گفتیم: بله! ای رسول خدا! حضرت فرمود: آن‌ها حسن و حسین (علیهما السلام) هستند، چرا که پدرشان علی بن ابی‌طالب و مادرشان فاطمه است که سرور زنان عالم است.»
شاید مهم‌ترین فضیلتی که برای حضرت زهرا (سلام الله علیها) بتوان بیان کرد، این باشد که غضب زهرا، غضب خداوند و رضایت او، رضایت خداست. در حدیثی مشهور و معروف از حضرت علی (علیه السلام) نقل شده است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «یا فاطمة إن الله تعالی یغضب لغضبک و یرضی لرضاک.[6] یا فاطمه! خداوند با غضب تو خشمگین و با خشنودیت خشنود می‎گردد.»
این چند روایت تنها بخشی از فضائل و کرامت بانوی دو عالم فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است که توسط موافقین فضیلت اهل بیت از علمای بزرگ برادران اهل سنت بیان شده است.

پی‌نوشت:

[1]. المستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، دارالکتب العلمیة، بیروت: ج4، ص141، ح4792
[2]. المسند الصحیح، ابن حبان، دارالمعرفة، بیروت: ج2، ص470
[3]. مجمع الزوائد، هیثمی، دارالکتب العلمیة، بیروت: ج9، ص212
المستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، دارالکتب العلمیة، بیروت: ج4، ص136، ح4781
کنز العمال، متقی هندی، الرسالة العالمیة، بیروت: ج12، ص49، ح34206
[4]. فرائد السمطین، مؤسسة المحمودی، بیروت: ج2، ص62
[5]. تاریخ مدینة دمشق، ابن عساکر، دارالکتب العلمیة، بیروت: ج14، ص173
فرائد السمطین، مؤسسة المحمودی، بیروت: ج2، ص93
مجمع الزوائد، هیثمی، دارالکتب العلمیة، بیروت: ج9، ص184
[6]. اسد الغابة، ابن اثیر، دارالکتب العربی، بیروت: ج7، ص219
کنز العمال، متقی هندی، الرسالة العالمیة، بیروت: ج12، ص51، ح34233
مجمع الزوائد، هیثمی، دارالکتب العلمیة، بیروت: ج9، ص203
المستدرک علی الصحیحین، حاکم نیشابوری، دارالکتب العلمیة، بیروت: ج4، ص137، ح4783

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.