28 شهریور 1360 روزی بود که مرحوم حضرت آیت الله طاهری ترور شد

بعد اینکه سازمان مجاهدین خلق اعلام جنگ مسلحانه می کند در سراسر کشور از جمله گرگان شروع به ترور برخی از شخصیتهای تاثیر گذار کرد. 28 شهریور 1360 روزی بود که مرحوم آیت الله طاهری ترور شد. به همین منظور فرصت را مناسب دیدیم که از غلامرضا خارکوهی تاریخ نگار و مدیر مسوول هفته نامه انقلاب در استان بخواهیم که از ترورها در گرگان برای ما بگوید. خارکوهی نویسنده کتاب هایی در حوزه مسائل انقلاب اسلامی از جمله استان گلستان به روایت اسناد انقلاب، حماسه 5 آذر، استان گلستان در نهضت امام خمینی، خاطرات آیت الله طاهری و آیت الله نورمفیدی است.

غلام رضا خارکوهی در شرح جزییات ترور مرحوم طاهری می گوید: وقتی جنگ مسلحانه از سوی منافقین(مجاهدین خلق) مطرح شد آنها دیدند دوتا شخصیت، برای ترور در اولویت هستند یکی مرحوم آیت الله طاهری و آیت الله نور مفیدی. آقای نورمفیدی را 20 مرداد سال 60 یعنی پنجاه روز بعد از اعلام جنگ مسلحانه در میدان ولیعصر(کاخ) ترور کردند و دوتا از محافظ های ایشان به شهادت رسیدند و یکی دیگر از محافظان ایشان جانباز 70 درصد شد و در همین چند سال اخیر بر اثر همان جراحات به شهادت رسید.

بعد از این ترور در 28 شهریور سال 60 یعنی چهل روز بعد از ترور آقای نورمفیدی، آیت الله طاهری را در سمت راست میدان مازندران وقتی که از مسجد آذربایجانی ها بر می گشت ترور کردند. برای ترور تمام حرکات ایشان را زیر نظر داشتند به طوری که خود آقای طاهری می گفتند: یک دختر خانمی قبل از حادثه آمد سراغ من و مسئله ای را مطرح کرد و انگار آمده بود شناسایی انجام بدهد و اطلاعاتی را به عوامل ترور بدهد. به همراه ایشان یک محافظ بود که طلبه ایشان هم بود به نام سید کریم شهید حسینی که شهید را خودش پسوند فامیلیش قرار داده بود. آن روز سید کریم با حاج آقای طاهری از مسجد بر می گشت که با اصابت گلوله به شهادت می رسد. به خود مرحوم طاهری چندتا گلوله برخورد کرده بطوری که یک گلوله به فک ایشان برخورد می کند. در همین هنگام که حاج آقای طاهری بر روی زمین افتاده بود یکی از تروریست ها بر روی سر ایشان می آید که تیر خلاص را بزند اما وقتی می بیند که آیت الله طاهری بروی زمین افتاده است فکر می کند که ایشان تمام کرده اند. آقای طاهری می گفتند: من در همان حالت احساس کردم که[تروريست] بر روی سر من آمد و من هم عکس العملی نشان ندادم. مردم می آیند و ایشان را به بیمارستان میرسانند، ایشان بعد از مدتی تا حدودی سلامتی خودشان را بدست می آورند اما جانباز 35 در صد می مانند.

این پژوهشگر تاریخ معاصر در توضیح هدف ترورها گفت:  هدفی که سازمان منافقین (مجاهدین خلق) دنبال می کردند ضربه زدن به اصل انقلاب و ایجاد رعب و وحشت و بد بین کردن مردم به نظام جمهوری اسلامی بود. بر اساس اعترافات یکی ازاعضای منافقین آن ها هدف دیگری را هم دنبال می کردند؛ این بود که می خواستند بین طرفداران آیت الله طاهری و آیت الله نورمفیدی تقابل ایجاد کنند.

خارکوهی آماری را از ترورها در سراسر کشور ارایه می دهد و می گوید: در کل کشور حدود 17 هزار نفر توسط گروهک های تروریستی به شهادت رسیدند. از این 17 هزار نفر 12 هزار نفرش را گروهک منافقین ترور کردند. در گرگان 15 نفر توسط این گروهک ها شهید شدند و عده ای هم ترور های ناکام بود که مجروح شدند. این عده ای که ترور شدند هم  افراد سیاسی و فرهنگی بودند و هم افراد کوچه  بازاری.

نویسنده کتاب  خاطرات مرحوم آیت الله به مشخصه های ترورهای سازمان مجاهدین خلق پرداخت و گفت: سازمان منافقین (مجاهدین خلق) سه نوع ترور داشتند. در یک نوع از ترورها افراد درجه یک را می زدندو نوع دیگر، فعالان سیاسی که با منافقین منافات داشتند را ترور می کردند. یک نوع ترور، ترورکوراست که ترور افراد کوچه بازار بود.

مدیر مسوول هفته نامه انقلاب، به شرح ترور های دیگری که در گرگان صورت گرفت، پرداخت و گفت: یکی دیگر از کسانی که در گرگان ترور شد سید حسن سید رضایی بود که ایشان 7 شهریور شصت ترور شد. یا مثلا یوسف علی ستوده را داشتیم ایشان به اتفاق برادرش در 28 آذر63 ترور شد. اما وقتی ایشان ترور می شود برادرش که می خواهد عکس العمل نشان دهد به ضرب گلوله به شهادت می رسد. یکی دیگر از کسانی که در همان سال شصت ترور شد سید احمد میر حیدری که [مسئول] اطلاعات سپاه گرگان بود، در خود سپاه ترور شد. در 26 مرداد ماه قنبرعلی عرب حسنخانی که[مسئوليت] انتشارات شهید مطهری را برعهده داشت توسط منافقین ترور می شود اما این ترور ناموفق بوده و ایشان مجروح می شوند. بعد از مدتی متهم به ترور دستگیر می شود و بعد از اظهار ندامت مورد بخشش آقای حسنخانی قرار می گیرد. لازم به ذكر است در ميان كساني كه در جريان عمليات ترور به شهادت رسيدند«محمد آقايي نژاد» كودك ده ساله اي است كه در تاريخ 9 مرداد 1360 بوسيله نارنجك دستي شهيد شد كه كوچكترين شهيد ترور در استان گلستان است. «بتول نوعي باهوش» و «مهناز صحرا نورد» خاله و خواهر زاده اي بودند كه براي خريد جهاز عروسي رفته و در كوچه نعلبندان به شهادت رسيدند. اين دو از بانوان گرگاني هستند كه قرباني ترور شدند.[منبع: هفته نامه سليم دوشنبه 28 شهريور 90- ش 369 - ص 2]

غلامرضا خاركوهي در گفتگو با سرويس سياسي هفته نامه سليم
    آبان 03, 1392

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.