امتیازدهی روحانی از تهران به تیم آمریکا در وین!/ فضای واقعی مذاکرات چه می‌گوید؟

 جهان نيوز: مذاکرات هسته‌ای وین به عنوان آخرین تلاش دولت روحانی برای به ثمر نشستن برجام و احیای این سند توافق که چندین سال از اجرای آن می گذرد، شناخته می شود. بنابراین کارشناسان دو فضای متفاوت معطوف به مذاکرات وین را خصوصا باتوجه به اینکه در روزهای پایانی دولت روحانی قرار داریم و به انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم نزدیم می شویم، را در این حوزه مورد توجه قرار می دهند.

فضای اول یک فضای هیجانی و تبلیغاتی است که با واقعیت موجود در مذاکرات آنچنان که باید تطبیقی ندارد اما هر از چندگاهی برای تحت تاثیر قرار دادن فضای افکارعمومی قلیان می کند. اخباری عمدتا مثبت از مذاکرات که اگر نگاهی به این موارد بیندازیم با توجه به سابقه چند ساله آمریکا تنها در برجام چندان واقعی به نظر نمی رسد. از سوی دیگر باتوجه به اینکه در بطن مذاکرات قرار داریم قضاوت برای آن بسیار زود است و بایستی با راستی آزمایی آن در چند ماه آینده نسبت به آن قضاوت کرد.

از سوی دیگر کارشناسان به فضای واقعی مذاکرات وین اشاره می کنند که اتفاقا از دو جهت بایستی به این فضا بیشتر توجه کرد و خود را درگیر فضای هیجانی و تبلیغاتی نکرد. اول اینکه اگر اخبار واقعی از مذاکرات وین بیرون نیاید بازهم غرب کار خود را در برجام تکرار می کند و با وعده های لغو برجام و بدون راستی آزمایی رویه گذشته خود را ادامه می دهد. از سوی دیگر بایستی فضا را آنقدر شفاف و واقعی کرد که تمام خواسته‌های ایران در این مذاکرات حاصل شود.

از این روز نه تنها مردم و رسانه ‌های وابسته به جریانات سیاسی مختلف بلکه بخصوص دولت نیز در این شرایط بیشتر از گذشته نباید به فضای وعده های سیاسی تکیه کنند و شفافیت و واقعیت را ملاک بینش و نگرش به اتفاقات وین قرار دهند.

هر چند که نوعی بدبینی به واسطه برجام در مردم بوجود آمده است که اگر آمریکایی ها با دید و نیت مثبت هم به مذاکرات وین آمده باشند همینطور خواهد شد و بدون آزمایش و راستی آزمایی وعده های آنان نزد افکارعمومی ایران قابل قبول نیست.

اما در این شرایط «حسن روحانی» رئیس جمهور خبرهای بسیار مثبتی از برجام ارائه کرده است که با برخی از اخباری که دیگر مقامات از تحولات وین اعلام می کند،‌ چندان همراه نیست.

حسن روحانی اخیرا مطرح کرده ست که «هم آمریکایی‌ها و هم اروپایی‌ها با صراحت تمام اعلام می‌کنند که راهی جز رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام نداریم و تقریباً همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده است و مذاکرات برای برخی جزئیات ادامه دارد.»

این درحالی است که یکی از نمایندگان مجلس این فضا را واقعی نمی داند. «مصطفی طاهری» نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی در توئیتی در این باره نوشت: «در حالیکه آمریکا به دنبال تعلیق موقت (۶ ماهه) تحریم‌های بی‌اهمیت هستش. روحانی، ظریف و عراقچی دارند مذاکرات رو لغو حداکثری تحریم‌ها جلوه میدن.»

روحانی مطرح می کند که تا به انتهای این دولت تحریم ها برداشته می شود. البته از نظر کارشناسان روحانی قصد دارد با یک خاطره خوش پاستور را ترک کند و عنوان کند که وعده هایی که داده بود در انتها عملی شده است اما در این میان آنچه بیشتر اهمیت دارد برداشته شدن واقعی تحریم های اصلی و انجام اصولی این امر است.

موضوعی که با توجه به اینکه رئیس جمهور جلوتر از اتفاقات مذکرات حرکت می کند که این موضوع مبنای اصولی را تا حدودی بهم می زند و فضا را درگیر تبلیغات سیاسی می کند و از سوی دیگر باعث می شود تا غباری بوجود بیاید که تحریم های اصلی لغو نشود.

با توجه به اخباری که در این حوز رسانه ای شده است آمریکایی ها قصد ندارند تمام تحریم ها را بردارند و در این زمینه امتناع می کنند. اینکه رئیس جمهور عنوان می کند تمام تحریم های اصلی لغو می شود، شاید این امتیاز را به مذاکره کنندگان آمریکایی بدهد که بگویند از دید رئیس جمهور ایران نیز تحریم هایی که چندان اهمیتی ندارد اصولی و اصلی است و از این باب حد مذاکرات وین و انتظارات را بسیار پایین بیاورند و ایران را راضی در این حوزه قلمداد کنند که این موضوع قطعا در آینده با عدم برداشته شدن تحریم های اصلی به شکست می انجامد؛ چراکه رهبر معظم انقلاب از برداشته شدن یکباره و کل تحریم ها به عنوان شرط اصلی سخن گفته اند. به هر جهت فضایی که در مذاکرات وین باید وجود داشته باشد فضایی عاری از تبلیغات سیاسی و انتخاباتی است.

رئیس جمهور با این خبر تبلیغاتی قصد دارد که رویکرد دولت خود را ادامه دهد و احیانا با مدیریت افکارعمومی دولتی همسو با دولت او روی کار بیاید که در این حوزه نیز با توجه به اینکه فضای کشور درگیر مشکلات اقتصادی است و مردم بعد از 8 سال نسبت به وعده های اینچنینی دل خوشی ندارند، به نظر نمی رسد این موارد بتواند رضایت عمومی برای تداوم رویکرد دولت های یازدهم و دوازدهم ایجاد کند. بنابر این کشور در این برهه حساس خصوصا در حوزه مذاکرات به دنبال تبلیغات انتخاباتی نیست و مردم نگاهی شفاف و واقعی به مذاکرات دارند تا نتایج را به طور ملموس لمس کنند و سپس درباره آن نظر دهند.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.