افتضاح آشنا، حرف‌های غلط ظریف و پازل دوستان بن‌سلمان

مختصری درباره یک رخداد تلخ:
*۱- یک فایل صوتی (که سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید تقطیع شده‌) از آقای «محمدجواد ظریف» در رسانه سعودی «ایران اینترنشنال» منتشر شده است؛ این فایل محصول مصاحبه‌ای با حضور سعید لیلاز و آقای ظریف است که ذیل پروژه‌ای تحت عنوان تاریخ شفاهی دولت آقای روحانی و‌ زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری انجام شده است.

*بدین ترتیب مسئولیت اول و اصلی بیرون رفتن این فایل که در قسمت‌های مختلفی از آن آقای ظریف تاکید می‌کند نباید علنی شود، با آقای «حسام‌الدین آشنا» رییس این مرکز است؛ بدین ترتیب او باید در رابطه با این افتضاح بزرگ خود و زیرمجموعه‌اش پاسخگو باشد.

*۲- آقای ظریف در این فایل تقطیع شده سخنانی درباره دیپلماسی و منطقه و ... به زبان می‌آورد که اگر همه حرف‌های او همین‌ها باشد و تقطیع صحبت‌های او مفهوم را عوض نکرده باشد سخنان نابجا و غلطی است.

*تجربه آقای ظریف و دیپلماسی او هم نشان می‌دهد که عاقبت رویکردهای او و دولت آقای روحانی شکل‌گیری سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران بوده و چنین توجیهات و آسمان ریسمان بافتن‌هایی نمی‌تواند مسئولیت این افتضاح در حکمرانی را کم کند.

*۳- علی‌رغم مسئولیت آقای آشنا و زیرمجموعه‌اش و سخنان پر از غلط آقای ظریف در این فایل، نحوه مواجهه با این مساله را باید فراتر دید.

*نکته مهم برنامه دشمن در این زمینه است؛ دشمن و بویژه رسانه بدنام و رسوایی مانند «ایران اینترنشنال» که مزدبگیر جلادی مانند «بن‌سلمان» است با چه رویکرد و انگیزه‌ای این فایل را منتشر کرده؟

*آیا هدف تشدید یک دوقطبی مضر درباره سیاست خارجی در کشور است که در این راستا می‌خواهد موضع آقای ظریف و‌ دوستانش را تقویت کند؟ و یا به دنبال شکل گیری نزاعی است که نهایتاً دود آن به چشم تمام جناح‌ها و از جمله اصل انتخابات برود؟

*نکته مشخص این است که ضمن مسئول دانستن جناب آشنا و غلط دانستن رویکرد آقای ظریف که می‌تواند معانی مشخصی برای انتخابات داشته باشد، باید از قرار گرفتن در مسیر سیاسی دوستان بن‌سلمان اجتناب کرد.

*چه این رویکرد بن سلمان موافقت با بخشی از اظهارات ظریف باشد و چه دامی که ناظر به انتخابات چیده‌اند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.