دوباره انتخابات، دوباره اصلاح طلبان و حقوق زنان و اهل سنت/ آزموده را آزمودن خطا نیست؟!

اصلاح طلبان رسم دارند تا در ایام تبلغات انتخاباتی به سراغ مطالبات زنان، جوانان و اهل سنت بروند و با وعده وعیدهای بعضا پوچ و غیر واقعی و دور از دسترس و البته حارج از اختیار سبد آرای آنان را جذب خود کنند.

بعد از عبور از بزنگاه انتخابات، خود را پیگیر آن وعده ها نشان داده و در پایان کار هم مشکلات را باعث ناتوانی در تحقق این موضوعات می دانند.

رئیس جمهور کنونی هم در این نوع وعده دهی ها ید طولایی داشت. با این حال روحانی در موضوع اعطای پست های رده بالا به زنان می گوید: «حتي ممكن است كسي بگويد اگر شما اين همه اهتمام قائل بوديد چرا يك خانم را وزير نكرديد؛ من دلم خيلي مي‌خواست هم در دولت يازدهم و دوازدهم. توان ما محدود است! گاهي وقت‌ها آدم يك كاري مي‌خواهد بكند دست‌هايش باز نيست.»

روحانی در ادامه می گوید: «من اراده‌ام اين بود، حتي در دولت يازدهم دو تا خانم را به عنوان دو وزير انتخاب كرده بودم؛ نشد به هر حال. ولي از خانم‌ها در رده بالا استفاده كرديم؛ يعني خانمي كه در هيات وزيران به عنوان معاون رييس‌جمهوري است. معاون رييس‌جمهوري در دنيا مقامش از وزير بالاتر است. در كشور ما هم معاون رييس‌جمهوري جايگاه بلندي دارد، همانند وزير و گاهي بالاتر از وزير است. ... اين كار را در حد توان انجام داديم. اگر دستم باز بود، بيش از اين هم انجام مي‌دادم، براي اينكه ما الان در هيات دولت دو خانم داريم، قبلا سه خانم داشتيم، از نظرات‌شان استفاده مي‌كرديم و بهره‌مند مي‌شديم.»

شفاف تر اینکه روحانی مدعی اعطای پست به زنان، منت کاری را سر این گروه جامعه می گذارد که در چند دولت قبل هم مسبوق به سابقه بوده است و عملا از دولت احمدی نژاد که تجریه حضور وزیر زن هم داشت یک پله به عقب تر آمد.

همین موضوع درباره وعده های روحانی به اهل سنت و سایر اقلیت های دینی هم تکرار شد. روزنامه اعتماد در شماره امروز خود در مطلبی با عنوان «خلف وعده هفت ساله» نوشته است: «شعارهاي او در دوران تبليغات انتخاباتي مطابق انتظار بيش از آنكه به مسائل اقتصادي اشاره داشته باشد، به مسائل سياسي و فرهنگي اشاره داشت و اتفاقا همين مساله به برگ برنده او تبديل شد هرچند كه روحاني و تيمش از موضوعات اقتصادي نيز غافل نشده بودند. همين شعارها سبب شد تا جامعه مدني به حمايت از او بپردازد. يكي از پرقدرت‌ترين حاميان رييس‌جمهوري فعلي ايران، اقليت‌هاي مذهبي به ويژه اهل سنت بودند؛ چهره‌هايي كه حالا و پس از 7 سال نه تنها از عدم تحقق وعده‌هاي رييس‌جمهوري مي‌گويند، بلكه دست به دامن ديوان‌عالي كشور شده‌اند تا شايد بدين شيوه خواسته‌ها و مطالبات خود را محقق سازند».

نکته قابل توجه آن است که برخی اصلاح طلبان که خیز کاندیداتوری برداشته اند دوباره همین سناریو را پیش روی خود قرار داده اند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی و کاندیدای پوششی او در سال 96 که جزو گزینه های جدی اصلاح طلبان برای انتخابات پیش رو است، اسفند ماه سال گذشته بدون آنکه به جایگاه خود اشاره کند مدعی شد: «قبول دارم که در حق زنان و اهل سنت کوتاهی‌ شده است»!

علی مطهری هم دیگر کاندیدای اصلاح طلب گفته است: «برای مسئولیت باید اهل سنت را به شیعه ترجیح بدهیم» و «انتخاب زنان به مردان هم ارجحیت دارد».

این نگاه ابزاری اصلاح طلبان تا جایی است که چندی پیش رسول منتجب نیا، قائم مقام سابق حزب کروبی و دبیرکل فعلی حزب اصلاح طلب جمهوریت برای جبران کاهش اعتبار اصلاح طلبان پیشنهاد داده بود اصلاح طلبان با کاندیدای زن وارد انتخابات بشوند تا مردم اقبال نشان دهند!

نکته قابل ذکر آن است که با عملکرد دولت شراکتی روحانی و اصلاح طلبان بسیاری از اقشار و گروه های مذهبی نیز به ماهیت این رفتارهای سیاسی واقف شده اند و به خوبی آگاه شده اند که «لولو»سازی از رقیب و «منجی» سازی ازخود کاری است که برخی سیاسیون و همراهان آنها استاد این بازی سیاسی هستند.

در چهل و دو سال گذشته همواره به حقوق زنان، جوانان و اهل سنت توجه ویژه ای شده و روز به روز هم برای بهبود این موضوع در جهت رفع نقصان های موجود پیگیری های لازم صورت می گیرد.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.