به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم،

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، پرویز امینی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در یادداشتی بمناسبت ارتحال آیت‌الله مصباح یزدی نوشت، نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که ایشان از مصادیق و نشانه‌هایی هستند که مشت ریاکارانه بسیاری از مدعیان آزادی و گفتگو را در دو دهه گذشته باز کردند و نشان دادند این مدعیان از آزادی به عنوان سلاحی علیه آزادی و از گفتگو حربه ای برای هموار کردن جاده مونولوگ گویی خود استفاده می‌کنند. 

ایشان از جمله معدود روحانیون قبل از انقلاب اسلامی بودند که اندیشه و مسایل دنیای مدرن را جدی گرفتند و باز از معدود روحانیونی بودند که "پروژه فکری" خود را مواجهه اسلامی با این مسایل قرار دادند و  تلاش کردند از موضع یک مسلمان باورمند با آنها رویارو شوند. دوره 6 جلدی  فلسفه حقوق، فلسفه اخلاق، انسان شناسی اسلامی، معرفت شناسی، خداشناسی و الهیات و فلسفه سیاسی که به عنوان متون آموزشی از سوی شاگردان ایشان تالیف شده است،  یکی از محصولات و رهاوردهای این مواجهه است که مسایل جدید در حقوق و اخلاق و سیاست از منظری اسلامی طرح و بررسی شده است و دیدگاه اسلامی در این حوزه ها تبیین شده است.

یکی دیگر از نقاط تمایز ایشان  با دیگر دانشوران مسلمانِ روحانی و غیر روحانی، اسلامی اندیشی بدون "انفعال" و "التقاط"، با این مسایل جدید بود. آیت الله مصباح یزدی در این باره، سخت حساس و  غیر قابل انعطاف بود و اهل سهل گیری و تسامح نبود. بسیاری از مجادلات ایشان با اصحاب فکر و نظر چه در پیش از انقلاب و چه پس از آن ماحصل این سخت گیری در مبانی فکری بود.  

آیت‌الله مصباح یزدی بر عقاید و آرا خود استوار بود و از مخالفت‌ها و فضاسازی‌ها و فشار رسانه‌ای واهمه‌ای نداشت. در دو دهه گذشته تقریبا هیچ اهل فکری به اندازه او مورد مخالفت و حتی هجو و هو سازمان یافته و طراحی شده قرار نگرفت و البته او بر راه فکری خود مستدام ماند و این فشارها تاثیری بر جهت‌گیری فکری او نگذاشت.

از دیگر ویژگی های ممتاز آیت‌الله مصباح یزدی، روحیه و رویکرد تشکیلاتی وی بود که ماحصل آن پاگرفتن موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و برگزاری دوره‌های متوالی طرح ولایت برای دانشگاهیان بود که اولا این امکان را فراهم می‌کرد که پروژه اسلامی اندیشی درباره مسایل جدید، خصلت جمعی بگیرد و ثانیا کادرسازی شود.

آیت‌الله مصباح یزدی در ادوار حیات فکری خود، مخالفان سرسختی داشت که بسیاری از آنها دعوی سفت و سختی درباره آزادی داشتند اما بارها دعوت او را به گفتگو و مناظره فکری نپذیرفتند در حالی‌که او علاوه بر حضور در گفت‌وگوهای تلویزیونی اول انقلاب اسلامی، حاضر شد در دوره اصلاحات نیز با فردی در تراز پایین‌تر، چند دور درباره مسئله خشونت گفت‌‌وگو کند که از تلویزیون نیز پخش شد‌.

با آرا و افکار و مشی سیاسی مرحوم آیت الله مصباح یزدی می‌توان معقولانه و واقع بینانه مخالفت کرد و نظرگاهی دیگر داشت، اما نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که ایشان از مصادیق و نشانه‌هایی هستند که مشت ریاکارانه بسیاری از مدعیان آزادی و گفتگو را در دو دهه گذشته باز کردند و نشان دادند این مدعیان از آزادی به عنوان سلاحی علیه آزادی و از گفتگو حربه‌ای برای هموار کردن جاده مونولوگ گویی خود استفاده می‌کنند. 

رحمت و رضوان الهی بر او باد

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.