بيانات بزرگان در مورد علامه مصباح يزدي (ره)

مقام معظم رهبرى:

اين شخصيت عزيز و عظيم القدر، خلاءعلامه طباطبايي و شهيد مطهري را در زمان ما پر كرده است.

بدون ترديد در طول مدت رهبري با بركت حضرت آيت الله خامنه اي هيچ شخصيتي همچون علامه محمد تقي مصباح يزدي مورد تمجيد و تاييد ايشان قرار نگرفته است.

دقت و تامل در جنس تعابير رهبر انقلاب اسلامي در مورد علامه مصباح حاكي از آن است كه ايشان جايگاه يگانه اي براي آيت الله مصباح در فضاي فكري و سياسي كشور قائل هستند.

مقام معظم رهبري بارها و بارها در تجليل از شخصيت علامه مصباح سخناني را بيان داشته اند. آنچه در پي مي آيد، بخشي از فرمايشات رهبر انقلاب اسلامي در تجليل از شخصيت علامه محمدتقي مصباح يزدي است.

براي دعوت از آقاي مصباح اصرار كنيد

رهبر انقلاب در مورخ 9 بهمن 1370 در حكم انتصاب علامه مصباح به عضويت شوراي عالي مجمع جهاني اهل بيت (ع) ايشان را در شمار برجستگان رجال علمي و چهره هاي برجسته عالم تشيع نام مي برند.

همچنين پس از راه اندازي راديو معارف صداي جمهوري اسلامي، در اولين ديدار اعضاي اين گروه با معظم له، درخصوص استفاده راديو معارف از شخصيت‌هاي برجسته ديني در برنامه‌هاي خود، درخصوص شخصيت علمي آيت‌الله مصباح مي فرمايند:

از لحاظ معارف عقلاني و فلسفي اسلامي، ما امروز چه كسي را داريم؟ مثلاً آقاي مصباح و آقاي جوادي آملي را در قم داريم. آنچه شما ارايه مي دهيد، بايد از سطح اينها كمتر نباشد.

در ادامه اين ديدار، مقام معظم رهبري با اشاره به فضل و دانش آيت‌الله مصباح يزدي، لزوم مشاوره با ايشان را لازم مي شمارند و حتي بر استفاده از شاگردان ايشان نيز تاكيد مي‌ورزند:

شما بايد يك گروه مشاوره محتوايي از مناسب ترين شخصيت هايي كه امروز مي توانيد پيدا كنيد، داشته باشيد. مثلاً از آقاي مصباح دعوت كنيد و اصرار هم بكنيد. يا مثلاً از شاگردان آقاي مصباح دعوت كنيد. خوشبختانه يكي از موفقيت هاي آقاي مصباح يزدي در قم، اين است كه ايشان برخلاف خيلي از فضلاي ما كه فضلشان در خودشان منحصر مانده، فضلش در شاگردان خوب سرريز شده.

بركت ماندگار حوزه علميه

رهبر معظم انقلاب اسلامي همچنين در هفتم مهر 1374 در حكم انتصاب حضرت آيت‌الله مصباح يزدي به رياست موسسه امام خميني (ره) چنين مي نگارند:

اكنون كه بحمدالله موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني – اعلي الله مقامه – در سايه تلاش پيگير و موفق جنابعالي رسميت يافته و به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيده است، جنابعالي را كه از بركات ماندگار حوزه ي علميه قم و از چهره هاي موصوف و معروف به علم و عمل و جد و ابتكار مي باشيد به رياست و مديريت اين موسسه منصوب مي كنم. با توجه به احاطه و نكته داني آن جناب، خود را از توصيه به كارهاي بايسته بي نياز مي دانم و شما و همه همكاران هوشمند و دلسوزتان را به لطف و هدايت و فضل مستمر پروردگار متعال مي سپارم.

علامه طباطبايي و شهيد مطهري زمان

رهبر انقلاب اسلامي در اوج حملاتي كه در محافل و نشريات مختلف به آيت‌الله مصباح وارد مي شد، فرمودند:

بنده نزديك به چهل سال است كه جناب آقاي مصباح را مي شناسم و به ايشان به عنوان يك فقيه، فيلسوف، متفكر و صاحبنظر در مسائل اساسي اسلام ارادت قلبي دارم. اگر خداوند متعال به نسل كنوني ما اين توفيق را نداد كه از شخصيت هايي مانند علامه طباطبايي و شهيد مطهري استفاده كند، اما به لطف خدا اين شخصيت عزيز و عظيم القدر، خلاء آن عزيزان را در زمان ما پر مي كند.

صاحب حرف رسا و نافذ، منطق قوي و مستحكم

مقام معظم رهبري در جمع دانشجويان شركت كننده در طرح ولايت در سال 1379 فرمودند:

اين هجوم هاي تبليغاتي را كه به شخصيت هاي برجسته، به انسان هاي والا و با اخلاق برجسته مي كنند، اينها همه اش نشان دهنده اهداف و نيات دشمن است. يك نفر مثل جناب آقاي مصباح كه حقيقتاً اين شخصيت عزيز، جزو شخصيت هايي است كه همه ي دلسوزان اسلام و معارف اسلامي از اعماق دل بايستي قدردان و سپاسگزار اين مرد عزيز باشند، مورد هجوم تبليغاتي قرار مي گيرند. حرف رسا و نافذ، منطق قوي و مستحكم هر جايي كه باشد، آنجا را دشمن زود تشخيص مي دهد، چون حسابگر است دشمن آنجا را خوب مي شناسد و به مقابله اش مي آيد. با مرحوم شهيد مطهري هم همين جوري برخورد كردند. امروز شهيد مطهري در دنيا نيست البته امروز هم بعضي ها هم شهيد مطهري را رها نمي كنند. حتي امروز هم به او تهاجم مي كنند لكن آن روزي كه زنده بود، آن كساني كه بودند و ديده اند، مي دانند كه با آن شهيد عزيز چه كردند؛ چه اهانت ها، چه ناشايست ها و ناسزاها كه به آن چهره مطهر و منور زده شد.

بسيار متشكريم از خداي متعال به خاطر شما

حضرت آيت الله خامنه اي در تاريخ 6 تير 1379 نيز به منزل آيت الله مصباح يزدي در قم رفته و دقايقي را در جمع ايشان و خانواده ي مكرمشان حضور يافتند. از جمله مطالبي كه در اين جلسه مطرح شد، اين بود كه مقام معظم رهبري خطاب به ايشان فرمودند:

روزنامه كيهان يك مقاله زيبا خطاب به شما نوشته – البته اسم نياورده، ولي مخاطبش شما هستيد درست همان چيزي كه آدم در دلش هست، همان را درباره شما مطرح كرده. حتماً بگيريد و بخوانيد. اين يك روشنفكر مسلمان است، يك جوان روشنفكر مسلمان است، يك نمونه اي است از كساني كه درباره جنابعالي و كار بزرگي كه امروز شما انجام مي دهيد، احساسشان و دركشان اين است. به هر حال، ما از خدا بسيار سپاسگزاريم به خاطر توفيقاتي كه به شما داده، بسيار متشكريم از خداي متعال به خاطر شما.

مقام معظم رهبري در اين ديدار در رابطه با امتيازات روش علامه مصباح در ارايه مطالب و سخنان خويش فرمودند:

اين پرداخت منطقي كه شما داريد، مبارك است. رنگ كاربردي، تحقيقات كاربردي، رنگ روز، رنگ نياز زمان، اينكه انسان هم دچار تكرار و حرف هاي گفته شده و سست نشود، حرف منطقي و قوي بزند و هم مته اي از آن نيازهاي روز و مسائل رايج سياسي و غيرسياسي و فرهنگي – سياسي در آن وجود داشته باشد، اين خيلي خوب است، پرداخت خوبي است اين جور سياحت مطلب خودش يك هنر است.

مطالب كتاب شما نه مفيد بلكه ضروري بود

مقام معظم رهبري همچنين، با اشاره به كتاب «آذرخشي ديگر از آسمان كربلا» كه حاوي مجموعه سخنراني هاي آيت الله مصباح در محرم 1421 قمري – سال 1379 – است، فرمودند:

بنده اين كتاب مربوط به عاشورا تقريباً همه اش را خواندم. مطالبي است لازم، نمي شود گفت مفيد، بالاتر از مفيد (است). مطالب ضروري و لازم است از آن مطالبي هم هست كه مخاطب را عصباني مي كند. يك وقتي يك مطلبي است كه حالا (چندان اثري از اين جهت ندارد) يك وقت هم يك مطلبي است كه حقيقتاً عصباني مي شوند و برمي خيزند، اين كتاب از اين نوع بود. اين طور بازكردن قضاياي عاشورا، به روز كردن اين قضايا خيلي مفيد است. در اين 7-8 جلسه، بعضي از مطالب مطالبي است كه غير از شما شايد كس ديگري نتواند، حداقل اين طور نمي تواند، اصلش را هم حل كنيم لااقل اين است كه به اين خوبي نمي تواند (از عهده ي بحث برآيد).

مباني فكري اسلام در دست ايشان است

در تاريخ 5 تير 1380 نيز مقام معظم رهبري در ديدار جمعي از نونهالان و نوجوانان حافظ و قاري قرآن كريم فرمودند:

من خواهش مي كنم ايشان (حجت الاسلام طباطبايي) و مجموعه ي دست اندركار به اين نكته توجه كنند كه پا به پاي پيشرفت معلومات قرآني و ديني اينها (حافظان و قاريان خردسال) آگاهي هاي استدلالي و عمق بخشيدن استدلالي به اعتقادات اينها را هم حتماً در برنامه قرار بدهيد. به نظر من، يكي از چيزهايي كه مي تواند خيلي كمك كند به اين قضيه، اين است كه از كتابهاي شهيد مطهري، از معارفي كه امروز بزرگاني از قبيل آقاي مصباح و ديگران كه واقعاً مباني فكري اسلام دست اينهاست.

منبع فكر و انديشه بي غل و غش معارف اسلامي

مقام معظم رهبري بار ديگر در جمع دانشجويان و دانش آموزان طرح ولايت در سال 1381 فرمودند:

لازم است تشكر كنم از معلمان و استادان و دست اندركاران و مديران اين تلاش فرهنگي كه بسيار با ارزش است و مخصوصاً از شخص جناب آقاي مصباح كه حقيقتاً يكي از وجود هاي مبارك و مغتنم در دوره ما هستند و منبع فكر و انديشه بي غل و غش معارف اسلامي. ان شاءالله خداوند به ايشان و ديگر دست اندركاران توفيق ادامه اين خدمت بسيار با ارزش را عنايت كند و وسيله ي بهره مندي هر چه بيشتر، گسترده تر و عميق تر جوانان را از اين سرچشمه هاي معرفت فراهم كند.

شخصيت علمي فكري روشنفكري برجسته / عقبه تئوريك نظام

حضرت آيت‌الله خامنه اي همچنين در ديدار سال 1384 با مسئولان دفتر تبلغيات اسلامي حوزه علميه قم خواستار توجه اين دفتر به عقبه هاي تئوريك نظام شدند:

توجه كنيد كه مجموعه اي از متفكران، علما و سابقه دار هاي در امر دين، مدعي عقبه تئوريك نظام هستند و آن را تشكيل مي دهند. اگر شما خود را از مجموعه ي كساني كه در باب دين و مساله ي دين و معرفت ديني مدعي اند، بر كنار داشتيد، ناقص خواهيد ماند؛ لااقل بي اطلاع خواهيد ماند، كه اين خودش اشكال بزرگي است شما اين مجموعه را چگونه تعريف كرده ايد؟ الان ما در حوزه ي قم علمايي داريم، بزرگاني داريم، صاحب نظراني داريم، انديشه پردازان يا تئوريسين ها و ايدئولوگ هايي داريم كه با دفتر تبليغات هيچ ارتباطي ندارند. ما شخصيت علمي فكري روشنفكري برجسته اي مثل آقاي مصباح يزدي را در قم داريم؛ يا يك ملاي برجسته ي قوي مثل آقاي جوادي آملي را در قم داريم؛ در بين آقايان مراجع هم كساني هستند كه در مسائل ديني حقيقتاً روشنفكر و صاحب نظر و صاحب فكر هستند؛ نه امروز و ديروز، از چهل سال پيش در بين بزرگان حوزه ما آنها را مي شناسيم كه من نمي خواهم اسم بياورم، ارتباط شما با آنها چگونه تعريف مي شود؟ شما عقبه ي فكري نظام هستيد، آنها هم هستند و بسياري ديگر هم همينطور. سعي كنيد اين عقبه ي تئوريك نظام بودن تبديل نشود به يك پستوي بسته و انصحاري كه بي خبر از اطراف خودش باشد.

تجليل از فضل، اخلاص و تقواي علامه مصباح يزدي

در جريان سفر تاريخي رهبر انقلاب اسلامي به قم در سال 89، مدير، مسئولان و اعضاي هيئت هاي علمي مؤسسه آموزشي، پژوهشي امام خميني با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند. حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار با ابراز خرسندي فراوان از تلاش هاي عميق مؤسسه آموزشي، پژوهشي امام خميني ابراز داشتند: اين مؤسسه خوب، جامع و كامل مي تواند از لحاظ تلاش پيگير، خستگي ناپذير، خالصانه و عالمانه الگويي براي حوزه باشد.

رهبر انقلاب اسلامي با تجليل از فضل، اخلاص و تقواي آيت الله مصباح يزدي، وجود اين كمالات را در مديريت يك موسسه موجب افزايش بركات الهي خواندند و افزودند: خدمات و تلاش هاي اين مؤسسه، به شكل صحيح اطلاع رساني شود.

اين سه در ايشان جمع است: علم، بصيرت، صفا

رهبر معظم انقلاب اسلامي در يكي از آخرين سفرهاي غيررسمي خود به شهر مقدس قم (اسفند ماه 89 ) كه با هدف بازديد از بزرگان و مراجع عظام تقليد صورت گرفته است، با حضور در منزل آيت الله مصباح يزدي، نزديك به سي دقيقه با ايشان و خانواده و فرزندان وي به گفتگو پرداختند.

در اين ديدار كه مشابه حضور پيشين ايشان در بيت آيت الله مصباح يزدي، سرشار از ابراز احساسات و عواطف خانواده آيت الله مصباح يزدي بود، رهبر معظم انقلاب نكاتي را پيرامون ويژگي هاي شخصيتي آيت الله مصباح يزدي بيان فرموده و به ابراز احساسات خانواده ايشان پاسخ گفتند.

رهبر فرزانه انقلاب همچنين اظهار داشتند: بنده هم به سهم خودم قدر آقاي مصباح را مي دانم. واقعا مي دانم كه ايشان در كشور و براي اسلام چه وزنه اي هستند و حقا و انصافا ما امروز نظير ايشان را – حالا به اين تعبير بگوييم – خيلي نادر نظير آقاي مصباح ممكن است وجود داشته باشد. با اين وزانت علمي و عمق علمي و احاطه و وسعت و با اين آگاهي و بينش و صفا.

رهبر معظم انقلاب تصريح كردند: اين سه جهت در ايشان جمع است؛ هم علم، هم بصيرت به معناي حقيقي كلمه و هم صفا. اين سه تا با هم در وجود ايشان خيلي ارزشمند است. خداوند متعال انشاء ا... وجود ايشان را براي ما و انقلاب محفوظ بدارد و وجود ايشان را سالم بدارد تا همه بتوانند از بركات ايشان استفاده نمايند.

حضرت امام خمينى(ره)؛

آقاى مصباح ذوشهادتين است.

به نقل از آيت الله مسعودى خمينى

علامه طباطبايى (قدس سره):

آقاى مصباح از بين شاگردان من مثل انجيردر ميان ساير ميوه هاست،كه فكر اوهيچ چيز دور انداختني و زايدي ندارد.

(زندگينامه آيت الله مصباح يزدي.ص 283 – انتشارات پرتو ولايت)

آيت‌الله بهجت(ره):

آقاي مصباح يزدي مورد تاييد من است. برويد از ايشان بخواهيد و من هم از ايشان مي‌خواهم كه درس اخلاق را بيان كنند.

(حقيقت شرق، ص70)

شهيد بهشتي (رحمة الله عليه):

دوست عزيز و دانشمند محترم...خيلي زودتر از اين مي خواستم براي شما نامه بنويسم ولى در پى ساعت دنجى بودم كه بتوانم با آقاى مصباح كه «مصباح دوستان» است با فكرى فارغ گفتگو كنم و از اين گونه ساعت ها كم بهره برده ام.

(گفتمان مصباح.ص 284.مركز اسناد انقلاب اسلامي)

مرحوم آيت‌الله مشكيني:

جناب مستطاب آيت‌الله مصباح، از آن وجودات پر بركت است.حوزه ها بايد ده ها سال سهم امام بخورند، هزاران نفر در اين جا تحصيل كنند، ميلياردها پول از كيسه ي امام خرج بشود، ميلياردها انسان از اوّل تا حال تحصيل كنند، تا در هر عصري يك چند نفري مثل آيت‌الله مصباح بدست ايد و اين طور افراد در ميان جامعه پيدا بشود. اگر ده نفر عالم بزرگ پيدا كنيد يقيناً يكي از آن ها آيت الله مصباح است. ما به عظمت او معتقديم ما او را دوست داريم، او يكي از خزانه هاي وجودي ماست. يكي از بزرگان حوزه ي ماست. من خودم علاقه به اين آقا دارم. براي اين كه شمشير برنده ي اسلام در برابر كفر است لذا خيلي با او دشمن هستند. با هر كه خيلي دشمن باشند، شما علاقه ي بيشتر به او داشته باشيد. علامت اين كه ايشان وجود مؤثّري است، علامت اين كه اين شخص مدافع اسلام است، علامت اين كه اين شخص همراه با اسلام است و فداكار اسلام است، همين زيادي حمله ها عليه اوست.

(تحصن چرا و چگونه، ص144)

آيت‌الله حسن‌زاده (دام ظله):

آقاي مصباح انسان زحمت كشيده اي است. من با ايشان هم درس و هم بحث بوده ام. خدا را شاهد مي گيرم كه پشت سر ايشان نماز مي خوانم.

(پاسدار حكيم، انتشارات نجابت)

مرحوم آيت‌الله يزدي:

شخصيت آيت‌الله مصباح يك شخصيت ناشناخته اي نيست.من بايد از ايشان تعريف كنم؟! ايشان آن قدر مقامش بالاست كه امثال بنده نبايد تعريف بكند. ايشان از اساتيد بزرگ حوزه است... در همين شهر قم كارهاي انقلابي عظيمي انجام شد كه سه چهار نفر از دوستان، از جمله آقاي مصباح بودند كه وقتي صبح همه مي آمديم مي گفتيم اين نشريه از كيست؟ اين نشريه كجا بوده است كه در داخل همه ي حجره ها انداختند و همه مي خواندند؟ در حالي كه تهيه كننده ي آن همين تعداد بودند و بخشي از آن به قلم مقدس همين استاد بزرگوار حضرت آيت‌الله مصباح بود. اين شخصيت روحاني و بزرگوار هميشه مدافع انقلاب بوده است. مدافع اسلام بوده است. حوزه ي علميه مقاومتش را مي شناسد. امروز يكي از اعضاي محترم شوراي عالي انقلاب فرهنگي كشور است. در حقيقت يك استاد شناخته شده، يك روحاني وارسته يك روحاني شايسته كه زندگي شخصي او در حد زندگي افراد متوسط و متعارف است.(همان، ص175)

مرحوم آيت‌الله احمدي ميانجي

خوانديد كه اين ها با حضرت آيت الله مصباح چه كار كردند؟ ايشان، استاد بودنش آيت الله بودنش، پاك بودنش جاي اشكال نيست. چه توهين ها كردند، چه حرف ها زدند!

(پاسدار حكيم، انتشارات نجابت)

آيت‌الله جوادي آملي

ايشان در سمينار بزرگداشت شيخ فضل الله نوري،پس از سخنراني حضرت آيت الله مصباح ضمن تشكر و قدرداني درباره ي آيت الله مصباح فرمودند: روحي له الفداء.

(زندگينامه آيت الله مصباح.ص284–انتشارات پرتو ولايت)

آيت‌الله مظاهري:

امروز خدمت به آيت‌الله مصباح خدمت به امام زمان عجل الله تعالي فرجه است. هر كس هر اقدامي از دستش بر مي آيد بايد انجام دهد.

(كتاب: پاسدار حكيم)

منبع:پرتو سخن

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.