مصباح، چراغي كه خاموش نمي‌شود

شايد بتوان آيت‌الله مصباح يزدي(ره) را طلايي ترين عنصر حوزه در دهه اخير انقلاب دانست. ايشان مجمع كمالات متراكم بودند. اين شخصيت بزرگ بيش از آن كه به تجليل نياز داشته باشد به تحليل نياز دارد.

عظمت ايشان را مي توان در صف مخالفان درجه اول ايشان شناخت. ايشان با درجه عميق جريان ليبرال كشور درگيري انديشه اي داشت و الحق و الانصاف كه به عنوان نماينده‌اي از جريان حوزه هاي علميه، سربلند بيرون آمد.

مواجهه گفتماني ايشان با افرادي مانند دكتر سروش و شاگردانش بويژه در ايام اصلاحات از مهمترين برهه هاي تاريخ علمي ايشان محسوب مي شود.

اگر بگوييم با وفات آن استاد والا، حوزه علميه، تمدني ترين عنصر خود را از دست داد سخن گزافي نگفته ايم. او پيش از همه حوزويان به تشكيل زمينه هاي تخصصي علوم انساني پرداخت و دست به تربيت شاگرداني زد كه امروز هركدام در گرايش هاي مختلف علوم انساني از سرآمدان محسوب مي شوند.

هرچند ايشان در فلسفه، كلام، معرفت شناسي، جامعه شناسي، عرفان اسلامي، حكومت اسلامي، اخلاق و فلسفه اخلاق و همچنين در فهم هاي فقهي سرآمد و صاحب نظريه بود ولي به همين سطح اكتفا نكردند و دست به شاگرد پروري گسترده زدند. توجه كنيم كه شاگرد پروري با تدريس حوزوي تفاوت جدي دارد و به صبر و حوصله و زمان گذاري به مراتب بيشتري نيازمند است. شاگرد پروري ايشان نيز با شاگردپروري هاي مرسوم تفاوت جدي داشت و شكلي تشكيلاتي و سازماندهي شده به خود گرفته بود. به راستي در بين علماي حوزه امروز چند نفر سراغ داريم كه اينگونه، علاوه بر كار علمي، به صورت كاملا نظام مند دست به شاگرد پروري زده باشد؟

حضور ايشان در زمينه روشنفكري و تبيين نگاه اسلام از جمله كارهاي كم نظير ايشان بود. ايشان با روشنفكران بزرگ دنيا آشنايي داشت و غرب را به خوبي مطالعه و تحليل مي كرد. بسيارند كساني كه با فضاي روشنفكري آشنايي دارند ولي كساني كه اين جرأت را به خود بدهند كه در اين فضا به هماورد طلبي و درگيري انديشه اي بپردازند بسيار محدودند. چه بسا حوزوياني كه در اين فضا وارد شدند و نه تنها توفيقي نيافتند كه خود نيز هضم اين فضا گشتند.

درباره حضور تبليغي ايشان نيز بايد گفت: در شرايطي كه معمولا علماي تراز اول، فرصتي براي حضور تبليغي نمي يابند، آيت ا... مصباح از منبري هاي ثابت برنامه هاي مهم و مختلف بود. حضور دائم ايشان در جلسات هفتگي اخلاق، انواع محافل طلبگي و دانشجويي و حتي حضور گسترده تبليغي بين الملل از ايشان شخصيتي كم نظير ساخته بود. طرح ولايت ايشان طرحي منسجم و تشكيلاتي است كه تا به امروز هيچي بديلي در حوزه هاي علميه براي ارتباط با خواص و نخبگان كشور ندارد.

تمام اين خدمات جداي از حضور سياسي و با بصيرت ايشان در عرصه هاي مختلف ملي بود. سخنراني هاي پيش از خطبه ايشان در ايام اصلاحات بود كه بنيان انديشه هاي غربي تهاجمي آن ايام را بر مي افكند و كار را به جايي رساند كه يكي از سران سازمان اطلاعاتي آمريكا، محمد تقي مصباح يزدي را تنها مانع بسط دموكراسي(بخوانيد آمريكايي سازي) در ايران دانست و كار را به جايي رساندند كه براي اولين بار در تاريخ رسانه اي ايران، به رسم كاريكاتور موهن در روزنامه هاي خود حقد و كينه خود را ايشان بروز دادند.

براستي اگر مدافعان حرم براي اين اسلام و انقلاب جان دادند، مي توان گفت آيت‌الله مصباح يزدي(ره) از كساني است كه براي اين انقلاب آبرو داد و هرچه داشت فداي اين ملت نمود.

منبع:پرتو سخن

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.