شهیدی كه صندوقچه اسرار برنامه هسته‌ ای ایران بود

حوالی ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه جمعه (هفتم آذر سال ۱۳۹۹) بود كه خبر ترور یكی از دانشمندان ارشد هسته ای كشور در صدر اخبار قرار گرفت. خبر از این قرار بود كه محسن فخری زاده یكی از دانشمندان صنعت دفاعی - هسته ای كشور در منطقه آبسرد دماوند هدف یك عملیات پیچیده تروریستی قرار گرفته است و در این عملیات، عوامل سرویس های اطلاعاتی كشور های متخاصم ابتدا یك دستگاه خودروی نیسان را در نزدیكی خودروی دانشمند هسته ای منفجر می كنند و همزمان تعدادی دیگر از تروریست ها، خودروی حامل محسن فخری زاده را به رگبار می بندند.

بلافاصله بعد از این حادثه ناگوار، پیكر غرق به خون این دانشمند هسته ای به همراه محافظانش كه جراحات شدیدی را برداشته بودند، به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش پزشكان برای احیای این سرمایه گران بهای كشور نتیجه نداد و وی به شهادت رسید.

قطعاً راهی كه جمهوری اسلامی ایران در صنعت هسته ای كشور در پیش گرفته است، با شهادت دانشمندانش نه تنها متوقف نمی شود بلكه با سرعت بیشتر ادامه خواهد یافت. همان طور كه این تجربه را بعد از شهادت شهیدان علی محمدی، شهریاری و رضایی نژاد نیز شاهد بودیم. ترور دانشمندان هسته ای نشان می دهد كه رژیم صهیونیستی و عاملانش در منطقه تحمل مشاهده پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در صنعت هسته ای را ندارند، اما واضح است كه علم و دانش و پیشرفت علمی با ترور متوقف نخواهد شد، چراكه امثال شهید فخری زاده درحال حاضر در كشور حضوری فعال داشته و در مسیری كه انتخاب كرده اند، ذره ای تردید ندارند.

صندوقچه اسرار برنامه هسته ای

حال سوال اینجاست كه محسن فخری زاده كه بود و چرا هدف ترور عوامل سازمان اطلاعاتی موساد قرار گرفت؟

محسن فخری زاده در سال ۱۳۳۶ در شهر مقدس قم دیده به جهان گشود و بعد از گذراندن دوران مدرسه و دانشگاه، خیلی زود به خیل دانشمندان صنعت هسته ای - دفاعی كشور پیوست. فعالیت این دانشمند هسته ای در كشور به گونه ای مهم و تأثیرگذار بود كه كشور های اروپایی كه سالیان سال به دنبال بازدید و تحقیق درباره برنامه هسته ای كشور بودند، بار ها اعلام كردند كه زمانی می توانیم درباره برنامه هسته ای ایران نظر دهیم كه با محسن فخری زاده مصاحبه رو در رو داشته باشیم. همین اظهارنظر دشمنان نشان از نقش بی بدلیل این شهید والامقام در صنعت دفاعی و هسته ای كشور دارد.

فخری زاده علاوه بر اینكه در صنعت هسته ای كشور جزو افراد برجسته در حوزه پژوهش و تحقیق محسوب می شد، سال ها در سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع نیز فعالیت داشت و از طرفی به دلیل نوع فعالیتش كه در راستای پیشرفت كشور در زمینه های حساس و حیاتی بود، جزو پنج شخصیت ایرانی قرار گرفت كه نامش در فهرست ۵۰۰ فرد قدرتمند جهان در نشریه آمریكایی فارن پالیسی قرار دارد. تأثیرگذاری این شخصیت در برنامه هسته ای كشور نه تنها در داخل برای اهل اطلاع ثابت شده بود، بلكه در كشور هایی كه چشم دیدن پیشرفت كشور را ندارند نیز به اثبات رسیده بود. به طوری كه نام وی در قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت كه در مارس سال ۲۰۰۷ علیه فعالیت هسته ای ایران صادر شد، جزو تحریم شدگان قرار داشت.

همچنین برخی از سناتور های آمریكایی محسن فخری زاده را صندوقچه اسرار برنامه هسته ای ایران می دانستند و ناگفته نماند كه طبق اخبار منتشره در رسانه ها، در مذاكرات هسته ای نیز از مشاوره های این دانشمند برجسته كشور استفاده می شد و شاید به همین دلیل هم بود كه مذاكره كنندگان طرف مقابل اصرار بسیاری بر مصاحبه با این دانشمند در خلال مذاكرات داشتند. این شهید والامقام از نظر علمی به جایگاهی رسیده بود كه آمریكایی ها وی را با دانشمندی كه روی دستیابی آمریكا به بمب اتم كار كرده بود، مقایسه می كردند، لذا طبیعی بود كه نام این دانشمند جزو لیست ترور كشور هایی باشد كه خیال می كنند همه چیز حتی دانش و علم نیز باید تحت سیطره آنها باشد.

شهید فخری زاده طوری جهان را مبهوت علم و دانش خود كرده بود كه شخص بنیامین نتانیاهو در یك برنامه زنده تلویزیونی درخصوص این شهید سخن به میان آورد و از وی به عنوان مغز متفكر برنامه هسته ای ایران نام برد؛ بنابراین طبیعی بود كه این دانشمند و استاد دانشگاه امام حسین (ع) در رشته فیزیك هسته ای سالیان سال زیر نظر سرویس اطلاعاتی رژیم خونخوار صهیونیستی قرار داشته باشد. عوامل صهیونیست ها حتی یك بار هم در سال ۹۷ برای ترور این دانشمند اقدام كردند كه البته با شكست مواجه شد. نتانیاهو در همان برنامه از شهید فخری زاده به عنوان مدیر پروژه آماد نام برد كه دانشمندان هسته ای بسیاری را در سازمان پژوهش وزارت دفاع گرد هم آورده بود. همه این موارد بیانگر نوع فعالیت و تأثیرگذاری شهید فخری زاده در صنعت دفاعی و هسته ای كشور است.

مساله زمانی جالب تر می شود كه شهید فخری زاده علاوه بر فعالیت گسترده در صنعت هسته ای و دفاعی ایران، با شیوع ویروس كرونا در كشور روی تولید دارو و واكسن این بیماری نیز كار های گسترده و موفقی انجام داده بود و حتی داروی تولیدی تیم شهید فخری زاده بعد از پشت سر گذاشتن مراحل اولیه به مرحله تست انسانی نیز رسیده بود، لذا تروریست ها با برنامه ریزی گسترده ای توانستند در بعدازظهر هفتم آذر ماه فردی را از جمهوری اسلامی ایران بگیرند كه به معنای واقعی كلمه، دانشمند بود.

براساس گزارش ها، این اقدام تروریست ها قطعاً اولین و آخرین اقدام آنها نخواهد بود، بلكه اراده دانشمندان را برای دستیابی به اهدافی كه از پیش تعیین كرده اند قوی تر از گذشته خواهد شد، لذا برنامه هسته ای كشور با ترور افراد متوقف نمی شود، اما از این قبیل اقدامات قطعاً موجب ناراحتی مردم كشور می شود به طوری كه از دقایقی بعد از وقوع این حادثه تروریستی، گرفتن انتقام از عاملان این جنایت وحشیانه به مطالبه عمومی مردم تبدیل شده است و همان طور كه فرماندهان نظامی كشور اظهارنظر هایی را در خصوص گرفتن انتقام سخت از عاملان این اقدام ددمنشانه كرده اند، امیدواریم مسئولان ذی صلاح جواب دندان شكن و البته در شأن این شهید بزرگوار به دشمنان بدهند تا آن ها بدانند كه دوران «بزن در رو» خیلی وقت است كه تمام شده.

منبع : خبرگزاری دفاع مقدس 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.