از دستیابی به نرم افزار محاسبات شبیه سازی هسته ای تا تولید سوخت بیست درصدی

ده سال از نبود مردی كه یك تنه و با اتكا به دانش و توان داخلی نقش به سزایی در پیشرفت صنعت هسته ای كشور داشت، می گذرد. قطعاً مجید شهریاری به كمك همكارانش در دانشگاه شهید بهشتی (ره) در دورانی كه كشور تحت شدیدترین فشار ها و تحریم های استكبار جهانی و مدعیان آزادی قرار داشت، توانست صنعت هسته ای كشور را تا جایی پیش ببرد كه آمریكا و همدستانش به فكر گفت وگو با جمهوری اسلامی ایران افتادند، لذا آن ها وقتی پیشرفت دانش هسته ای كشور را مشاهده كردند از طرفی برای سنگ اندازی در راهی كه به سرعت در حال حركت بود، به فكر گفت وگو افتاده و از طرفی سراغ برنامه ریزی برای ترور دانشمندان شاخص این عرصه نظیر شهید شهریاری، شهید علی محمدی و شهید رضایی نژاد رفتند.

شهیدی كه به طور خاص با قرآن مأنوس بود

زورگویی و سفاك بودن آمریكا و به ویژه رژیم صهیونیستی در تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر جهانیان و ملت ایران ثابت شده است و در گذشته نیز شاهد بودیم، استكبار جهانی به كمك گروهك منافقین به دلیل كینه ای كه از نظام جمهوری اسلامی ایران داشت، دست به ترور هایی در كشور زده بود، لذا از میان برداشتن دانشمندان هسته ای اقدام جدیدی از سوی دشمنان قسم خورده ایران اسلامی نبود. اتفاقاً سوال اینجاست كه كشور هایی كه خودشان را مدعی حمایت از حقوق بشر می دانند، چطور به خود اجازه دادند كه در دهه ۸۰ افرادی را ترور كنند كه تنها به فكر پیشرفت صنعت هسته ای در راستای كمك به ملت ایران بودند؟

از نظر آمریكایی ها و رژیم صهیونیستی هر ملتی و نظامی كه با سیاست های آن ها همراه نیست، باید به انزوا برود و این منش و دیدگاه با كدام آیین سازگار است. شهید شهریاری و همكارانش وقتی سنگ اندازی كشور های غربی در زمینه پیشرفت هسته ای كشور را مشاهده كردند، با اراده ای قوی تر از گذشته به سمت غنی سازی رفتند و اتفاقاً نتایج تلاش های این عزیزان كه امروز یاد و خاطره آن ها در اذهان ملت ایران قرار دارد، تعجب غربی ها را برانگیخت.

هشتم آذر ماه هر سال سالروز شهادت مجید شهریاری است. فردی كه در سال ۱۳۴۵ در زنجان دیده به جهان گشود و بعد از گذراندن دوران تحصیل در مقطع راهنمایی و دبیرستان، در رشته مهندسی الكترونیك وارد دانشگاه امیركبیر شد. شهید شهریاری تصمیم گرفت تا با توجه به علاقه ای كه به صنعت هسته ای داشت، دوران كارشناسی ارشد را در این رشته بگذراند و به این ترتیب بعد از شركت در كنكور كارشناسی ارشد، وارد داشنگاه صنعتی شریف شد و در این دانشگاه نیز جزو دانشجو های برتر دوره خود بود.

شهید شهریاری مقطع دكتری در همین رشته را در دانشگاه امیركبیر گذراند و در سال ۱۳۷۷ از این دانشگاه با مدرك دكتری فارغ التحصیل شد. این نخبه هسته ای كشور علاوه بر تلاش هایی كه در راستای پیشرفت صنعت هسته ای كشور در آزمایشگاه های مختلف كشور داشت، به فكر تربیت دانشجویانی بود كه این راه را ادامه دهند. چراكه دانش هسته ای اگر پیشرفت قابل ملاحظه ای بكند، بسیاری از مشكلات كشور در زمینه های مختلف نیز قابل حل خواهد بود.

در دهه ۸۰ كشور های غربی به تمسخر در مذاكرات هسته ای به تیم مذاكره كننده ما اعلام می كردند كه شما به هیچ وجه قادر به غنی سازی اورانیوم نیستید، اما آن ها غافل بودند كه افرادی مانند شهید شهریاری با ایمانی راسخ در این زمینه در حركت هستند. به طوری كه بعد از گذشت مدتی، جمهوری اسلامی ایران به فن آوری صلح آمیز هسته ای از جمله غنی سازی ۲۰ درصدی سوخت دست یافت.

هنوزم كه هنوزه، بسیاری از افراد از دوست و دشمن گرفته، این پیشرفت هسته ای را مدیون شهید شهریاری و تلاش های این شهید والامقام می دانند. ساخت دستگاه های اندازه گیری تابش های هسته ای و دستیابی به نرم افزار های محاسبات شبیه سازی هسته ای از جمله نتایج دیگر تلاش های شهید شهریاری بود و قطعاً بیان تمام دستاورد های شهید شهریاری و همكارانش در قالب یك گزارش نخواهد گنجید، اما رژیم خونخوار صهیونیستی خوب متوجه شده بود كه مجید شهریاری نقش به سزایی در پیشرفت صنعت هسته ای كشور دارد، لذا عاملانش در داخل بار دیگر خوی وحشی گری خود را نشان دادند و این مرد خدایی را در عملیاتی تروریستی به شهادت رساندند. ولی دشمنان قسم خورده ایران اسلامی باید بدانند كه با شهادت یك نفر صنعت هسته ای متوقف نشد و شهریاری های دیگری نیز در این مملكت بودند و هستند كه راه این عزیزان را ادامه دهند.

ویژگی های اخلاقی

شهید شهریاری ویژگی های اخلاقی بسیاری داشت، اما مأنوس بودن وی با قرآن و تفسیر آن، یكی از ویژگی های شاخص شهریاری بود. به طوری كه شهید شهریاری پژوهش در علم و قرآن را توأمان با یكدیگر انجام می داد و همین نكته هم منجر به این می شد كه در هر عرصه ای كه قدم می گذاشت موفق باشد. شهید مجید شهریاری در هشتم آذر ماه سال ۱۳۸۹ در تهران و به دست عوامل رژیم صهیونیستی ترور شد.

در ادامه روایت همسر شهید شهریاری از روز ترور را از نظر می گذرانید.

«روز قبل از حادثه، دكتر از دانشگاه به من زنگ زد و گفت در دانشگاه جلسه ای هست كه من هم باید بروم، چون من یك طرح در دست اجرا داشتم كه مدتی بود به مشكل خورده بودم و دكتر گفت مشكل طرح من در آن جلسه حل می شود. فردای آن روز من خیلی خوشحال بودم. صبح روز بعد با دكتر از منزل بیرون رفتیم. به علت آلودگی هوا و زوج و فرد شدن خودرو ها، دكتر نمی توانست خودرو بیاورد به همین دلیل با خودروی من رفتیم و به پسرم محسن هم گفتیم با ما بیاید، اما گفت كلاس دانشگاه او ساعت ۱۰ صبح است و نیامد و این لطف خدا بود كه نیامد تا شاهد این حادثه تلخ نباشد.

دكتر و راننده جلو نشستند و من هم عقب، دكتر مطابق معمول كه بیشترین استفاده را از وقتش می كرد در ماشین شروع به گوش كردن تفسیر قرآن آیت الله جوادی آملی كرد، حدود ۵۰۰ متر در بزرگراه ارتش رفته بودیم كه یك موتوری نزدیك ماشین شد، در همین حین راننده فریاد زد دكتر برو بیرون. دكتر پس از فریاد راننده گفت چی شده؟ من، چون كمربند نداشتم بلافاصله از ماشین پیاده شدم، راننده هم سریع پیاده شد من رفتم درب سمت دكتر را باز كنم تا دكتر سریع پیاده شود كه در همین حین بمب جلوی صورت من منفجر شد. بیهوش نشدم، فقط حرارت اولیه انفجار را در صورتم احساس می كردم.

خواستم بروم به مجید كمك كنم، اما نمی توانستم حركت كنم و فقط می گفتم مجید من. راننده آمد بالای سر من به او گفتم برو مجید را كمك كن، اما راننده كه آمد بالای سر مجید، دیدم بر سر خود می زند. یك نگاه به من می كرد و یك نگاه به مجید. دیدم كسی نبود كمك كند خودم را كشان كشان رساندم به درب خودرو دیدم مجید بی سر و صدا سرش به سمت راننده بی حركت افتاده، فهمیدم كه مجید شهید شده در این دقایق من فقط داد می زدم و ناله می كردم مجید من.

لحظه ای بعد فهمیدم روی برانكارد نیرو های امداد هستم، بی اختیار تا یاد مجید افتادم صحنه كربلا به ذهنم خطور كرد كه سر فرزند زهرا (س) را بریدند و چه بلا هایی كه بر سر اهل بیت (ع) نیاوردند، اما مجید من كه خاك پای آن ها هم نمی شود. پس از آن گفتم الحمدلله. من، چون نزدیك بمب بودم خیلی صدمه دیدم و یكی از تركش ها تا نزدیكی قلبم نفوذ كرده بود و واقعا معجزه الهی بود كه خطر مرگ رفع شد، پای چپ من هم از ۱۰ قسمت شكسته و تكه تكه شده بود كه پزشكان با پیوند عضله آن را ترمیم كردند.»

بنابراین این گونه بود كه رژیم صهیونیستی یكی از نخبگان كشور را در آذر ماه سال ۸۹ از ما گرفت، اما راه این عزیز همچنان توسط شاگردانش ادامه دارد.

وصیت نامه شهید والامقام

در پایان نیز نگاهی به وصیت نامه این شهید والامقام انداخته ایم كه خواندن و به عمل به آن می تواند راهگشای بسیاری از مشكلات باشد.

«حمد و سپاس به محضر حق سبحانه و تعالی كه با انزال كتب و ارسال رسل نعمت خود را بر بندگانش تكمیل فرموده و طریق حق و صراط مستقیم و جاده كمال را هویدا ساخت و شكر بی پایان به درگاه با عظمتش كه از لطف و كرم و رحمت بی انتهایش بر ما تفضل فرموده و زادگاه مان را در مركز قلمرو اسلام و مهد ولایت و امامت قرار داد و راه رسیدن به حق را بر ما آسان فرمود هزاران شكر كه دوران حیات دنیوی مارا با ظهور اسلام در عرصه ی زندگی و تبلور آن در راه ادامه اجتماع توأم ساخته و توفیق درك دوران حیات رهبركبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) را برما ارزانی داشت.

خداوندا از تو می خواهیم كه توفیق شكر نعمت های بی شمارت را بر ما ارزانی داری.

اكنون كه دست این بنده ی حقیر و عاصی از جمع دوستان و خویشاوندان كوتاه شده است چند تذكر و سفارش دارم كه امیدوارم مورد عنایت و توجه بازماندگان قرار گیرد.

اول آن كه اندكی در احوال روحی و چگونگی اوضاع معاد و معاش خود فكر كنید و ببینید كه آیا آماده ی پاسخگویی برای قبر و قیامت خود هستید یا نه؟ عزیزان، این حقیر تا چندی پیش در میان شما بود و هم اكنون رخت از جهان فرو بست. معلوم نیست كه عمر دیگران تا كی باشد سعی كنید كه فرصت باقی مانده از عمر را صرف جبران گذشته و كسب توشه ی آخرت كرده و، چون این حقیر، اوقات شریف عمر را ضایع نكنید. به درگاه رحمت و عظمت الهی روی آورده و به ریسمان محكم قرآن و اهل بیت عصمت (ع) چنگ زنید. از خدمت به بندگان خدا دریغ نورزید و از نیاز دیگران به شما به عنوان یكی از بزرگترین نعمت های الهی قدردانی كنید و بدانید كه خداوند متعال قدرت و ثروت و موقعیت اجتماعی و دیگر ظواهر دنیوی را جهت امتحان در اختیار بندگانش قرار داده و ساحت قدس او از هر نیازی مبراست.

پس پیش از اینكه نعمت هایش را از شما بگیرد از آن ها استفاده كنید. مسئله ی دیگری كه سفارش به آن را لازم می دانم، تكلیفی است كه همه در قبال اجتماع مسلمین و تحكیم و تقویت نظام اسلامی، این میراث گرانقدر امام راحل و شهدای گرانقدر، دارند.

امروز عزت و اقتدار اسلام در گرو پاسداری از ارزش های انقلاب اسلامی و استحكام پایه های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. مراقب باشید كه این نعمت بزرگ الهی را به ثمن بخش راحت طلبی و بی تفاوتی نفروشید و هر گونه مشكلی را امتحانی برای صبر و پایداری و هر كم و كاستی را آزمونی برای تلاش خود در جهت رفع نقایص موجود تلقی كنید.

در پایان از همه دوستان و آشنایان التماس دعا و طلب مغفرت دارم و از همه ی كسانی كه حقی بر گردن حقیر داشته و یا در معاشرت با آن ها كوتاهی كرده وموجبات زحمت و اذیتشان را فراهم كرده ام و یا در حضور و غیابشان سخن ناشایست بر زبان جاری كرده ام حلالیت می طلبم و امیدوارم كه با عفو و گذشت در حق این بنده ی خاطی، خداوند متعال بابی از عفو و رحمت بی انتهایش برویشان بگشاید.»

اكنون وظیفه همه ما این است كه یاد و خاطره شهدا را گرامی بداریم و هر فردی در حد توانش راه این عزیزان را كه همان راه تعالی نظام جمهوری اسلامی ایران است، ادامه دهد.

منبع : خبرگزاری دفاع مقدس

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.