دولت دیپلمات ها و فشار بر اقتصاد و معیشت مردم

دکتر حسن بیارجمندی فارغ التحصیل دانشگاه وزارت خارجه روسیه

سفر ۷فروردین سال ۱۳۹۱حسن روحانی معروف به شیخ دیپلمات ! به وین اتریش و قلب اروپا ، یکسال پیش از انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم صرف نظر از یک تحلیل پویا و عمیق_که در این وجیزه نمی گنجد _ #یک_پیام اولیه بسیار اشتباهی به اردوگاه اصلی جنگی دیپلماتیک مسیحیان صهیونیست منتقل نمود.

این سفر و تحولات پس از آن که منجر به #جعل_روایت_دیپلماتیک از گشایش های اقتصادی_معیشتی مردم ایران از کانال مذاکرات هسته ای در پسا انتخابات سال ۹۲ و آنهم در ۱۰۰ روز اول آن شد! و زمینه #رخنه و نفوذ در فضای گفتمان انتخابات و تغییر از طریق صندوق آراء انتخابات را فراهم نمود ؛ باید در جای خودش تحلیل بشود که موضوع این یادداشت نیست اما نباید از تکرار آن در سال ۱۴۰۰غافل شد.

دولت یازدهم و البته دوازدهم یک دولت دیپلماتیک و حلقه اول آن از چهره های شاخص عرصه سیاست خارجی بودند که تنها هنرشان صحبت کردن به زبان دنیا (انگلیسی) بود و بسیار خوشبین و امیدوار به میز مذاکره و نتایج آن که با عبور از ۱۰۰ روز اول و طراحی زمین مار پله ای مذاکرات و شرطی کردن جامعه داخلی ایران ،دیری نپایید که شوت شدن تمام تخم مرغ های داخل #سبد_مذاکرات بر آگاهان امر عیان شد که در این روزهای پاییزی و پایانی دولت دیگر نیازی به شمردن جوجه های این دولت نیست.اما با این حال نباید این را نقطه ضعف تلقی کرد و از حلقه امنیتی_رسانه ای و با تجربه های ویژه حامی این دولت غافل شد که در یادداشتی ویژه به آنان و طراحی های آنان برای انتخابات ۱۴۰۰ خواهم پرداخت.

آنچه بیش از هر چیز مورد نظر نگارنده است این است که #علت_العلل افزایش فشارها بر اقتصاد و معیشت مردم در بیش از #۸سال گذشته ؛ روی کارآمدن شیخ دیپلمات و حلقه اول دیپلمات آن بود و به تجربه این دو دوره اخیر تا زمانی که این انتخاب و این رویکرد انتخاباتی در وهله اول از سوی حاکمیت و دستگاه های نظارتی و در وهله ثانی در رای و انتخاب مردم اصلاح نشود ،بر این فشارهای اقتصادی و معیشتی افزوده تر خواهد شد تا به تجربه #نسخه_نیکسون و بازی مار و پله ای او با شوروی یک #پیروزی_بدون_جنگ و آنهم از کانال نفوذ مذاکرات کذایی حاصل شود!

شیخ دیپلمات و حلقه اول دیپلمات او با همه ادعاهای حرفه ای و زبان فهمی دنیا به خوبی اثبات کردند که حتی مدیران شایسته ای برای راهبری سیاست‌خارجی نظام جمهوری اسلامی نیستند ؛چه برسد به حوزه سیاست داخلی و اجرایی آنان که چه حاجت به بیان است .

در حالی که به تجربه های موفق نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف که مصادیق آن در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی آمده است ؛ راهکار و راه حل اصلی در داخل کشور بوده و هست و خواهد بود اما با #یک_پیام_اشتباه به دشمنان قسم خورده انقلاب و نظام اسلامی

1اولا خود از حرکت و عمل داخلی بنفع مردم باز ایستادند

2 و ثانیا افزایش فشارهای هوشمند بر اقتصاد و معیشت مردم را به ارمغان آوردند!

بیانات روز گذشته امام خامنه ای در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا #کدهای_بسیار_روشنی داشت اما #مساله_اصلی این است که دستگاه های حاکمیتی ، نظارتی و #اطلاعاتی_کشور آیا درک درست و اجماعی از این بیانات ناظر بر فضای گفتمانی انتخابات ۱۴۰۰ دارند !؟

تمام کشور و نخبگان باید به اجماع برسند که نباید #اشتباه_معرفی و حمایت از دیپلمات ها را برای سکانداری قوه مجریه را تکرار کنند چراکه که این اشتباه ،آخرین اشتباه برای همه و همگان در ایران خواهد بود.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.