ضرورت ردیف بودجه استانی برای گرامیداشت ۵ آذر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، «غلامرضا خارکوهی» امروز(یکشنبه ۱۹ آبان) در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: گرگان به لحاظ جمعیت و محدوده شهری در سال ۵۷ شهر کوچکی در کشور محسوب می شد و در این شهر کوچک اتفاق بزرگی رخ داد که در تاریخ ماندگار شد.

 

تاریخ نگار برجسته انقلاب اسلامی استان گلستان ادامه داد: تاریخ انقلاب سرشار از وقایع مهم است و هر شهری به اندازه توان خود در انقلاب مشارکت داشت و انقلاب اسلامی محدود به چند شهر بزرگ در کشور نبود.

 

خارکوهی تاکید کرد: وقایع بزرگی در گرگان روی داده که این واقعه در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه است و با وجود آن این رویداد بزرگ تاریخی مظلوم واقع شد‌ه است.


وی ابراز داشت: درست است قیام ۵ آذر در گرگان اتفاق افتاد ولی منشاء این قیام در گرگان نبود بلکه منشاء کشوری داشت و برای  دفاع از حرم امام رضا(علیه السلام) و حرم عصمت و طهارت(علیهم السلام) این قیام رخ داد.

 

تاریخ نگار برجسته انقلاب اسلامی استان گلستان متذکر شد: چند روز قبل از واقعه ۵ آذر رژیم پهلوی به مردم در حرم امام رضا(علیه السلام) حمله کرده و وقتی این خبر به حضرت امام(رحمه الله علیه) که در فرانسه تبعید بود رسید پیامی به مردم ایران صادر کرد که تا به هر وسیله ممکن برای سقوط رژیم پهلوی قیام کنند.


خارکوهی متذکر شد: در هفتمین روز واقعه مشهد امام(رحمه الله علیه) در کشور عزای عمومی اعلام کرد و پیرو فرمان امام( رحمت الله علیه) در روز یکشنبه صبح در تاریخ ۵ آذر ۵۷ در دفاع از حرم اهل البیت(علیهم السلام) و محکومیت رژیم پهلوی در آستان امامزاده عبدالله(علیه السلام) گرگان مردم  جمع شدند تا به سمت فلکه شهرداری حرکت کنند.


وی افزود: مردم از  محلات شهر گرگان و سایر شهرها و روستاهای مثل بندرگز ، کردکوی، علی آباد کتول و سرخنکلاته و ... در گرگان جمع شدند و نشان دادند اهانت به اهل البیت(علیهم السلام) برای آنها خط قرمز است.


تاریخ نگار برجسته انقلاب اسلامی استان گلستان کمتر از سه ما پس از واقعه مشهد رژیم شاه سرنگون شد، گفت: در  روز ۵ آذر در گرگان در جنب امامزاده(علیه السلام) مردم را نیروهای شهربانی، ساواک و ماموران پهلوی به گلوله بستند و فرصت فرار و متفرق شدن به زنان و بچه ها را ندادند.


خارکوهی ابراز داشت: رژیم پهلوی در ادامه جنایت در مشهد مردم گرگان را به گلوله بستند و این واقعه از رویدادهای بزرگ تاریخ انقلاب است ولی مظلوم واقعه شده  است.


وی گفت: واقعه تبریز به عنوان یک رویداد ملی در کشور مشهور شده است اما قیام مردم گرگان که ۱۴ شهید و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح داشت حتی در گرگان ناشناخته است چه برسد در سطح کشور‌ قیام مردم گرگان را بشناسند.

 

تاریخ نگار برجسته انقلاب اسلامی استان گلستان متذکر شد: پس از گذشته ۴۰ سال هنوز مراسمی در خور و شان این قیام تاریخی مردم گرگان برگزار نشده است و دانشجویان و دانش آموزان گرگانی وقایع دیگر شهرها را در کتاب درسی می خوانند ولی وقایع خود را نمی دانند و آموزش و پرورش و اساتید دانشگاه و نهادهای فرهنگی و مسئولان شهر در طول ۴۰ سال نسبت به این مهم کوتاهی کردند.


خارکوهی یادآور شد: وقایع قم، تبریز و ... در کشور و در صدا و سیما پرداخته شده و مطبوعات و کتاب های زیادی در این خصوص نوشتند ولی وقایع ۵ آذر نه در صدا و سیمای کشور و نه در ادارات و شهر گرگان پرداخته نشده است و گرچه این قیام ظرفیت کشوری دارد و برای آن باید فراخوان سراسری بدهند و مردم گرگان به دیدار مقام معظم رهبری در این روز بروند.


وی افزود: مسئولان استان نسبت به واقع ۵ آذر گرگان اجحاف کردند و باید پاسخگوی خون شهدای ۵ آذر در روز قیامت باشند.


تاریخ نگار برجسته انقلاب اسلامی استان گلستان متذکر شد: ۵۰ هزار نفر در واقعه ۵ آذر در قیام گرگان مشارکت داشتند و این جمعیت در آن زمان برای گرگان بسیار قابل توجه بوده و باید در شهرها و مساجد در این خصوص صحبت شود و چرا روحانیت در مساجد و نماز جمعه به این موضوع تا کنون  نمی پردازند.


خارکوهی ابراز داشت: ردیف بودجه برای تامین اعتبار بزرگداشت روز ۵ آذر هر ساله باید پیش بینی شود و بزرگتر از واقعه ۵ آذر در تاریخ گرگان وجود ندارد.تاریخ نگار برجسته انقلاب اسلامی استان گلستان گفت: در شهریور سال ۹۵ نیز شورای عالی فرهنگی و شورای فرهنگی کشور ۵ آذر ثبت ملی شد و بنام سالروز قیام مردم گرگان در تقویم به ثبت رسید.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.