اگر كسي در دوران غيبت از وظايف اجتماعي كناره‌گيري كند، نزد خدا حجتي ندارد

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: متأسفانه از گذشته ها، اين فكر القاء شده است كه ما وظايف شخصي مان را بايد انجام بدهيم و بقيه مشكلات اجتماعي به ما مربوط نيست و انشاءالله با ظهور امام زمان(عج) حل خواهد شد؛ بنده اين حرف‌ها را از هشتاد سال پيش شنيده‌ام و هنوز هم كمابيش وجود دارد! اما راه مشخص است؛ اگر كسي در دوران غيبت از وظايف اجتماعي كناره گيري كند، نزد خدا حجتي ندارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي در ديدار با جمعي از اعضاي جامعه پزشكان خراسان رضوي با بيان اين كه انسان عمر محدودي دارد و نمي تواند همه مسائل را تجربه كرده و در آن ها متخصص شود، ادامه داد: طبيعتا در مسائل اجتماعي نيز همه ما نمي توانيم حد اعلاي تخصص را پيدا كنيم. آيا مي توانيم به همين سبب كلا مسائل اجتماعي را كنار بگذاريم؟ مسلما پاسخ منفي است؛ البته شايد باشند كساني كه از جامعه كناره بگيرند، ولي اين كار عاقلانه نيست و دين نيز اين را نمي پذيرد؛ اسلام، همگان را در مقابل مسائل اجتماعي مسؤول مي داند و رهبانيت در اسلام جايي ندارد.

وي با اشاره به اين كه بايد وظيفه خود را در زمينه اجتماعي بشناسيم و براي آن حجت داشته باشيم، اظهار داشت: اصلا قرآن همين مطلب را بيان كرده و اتفاقا پيامبران را فرستاده كه هيچ كس نتواند بر خدا حجت داشته باشد.

آيت الله محمدتقي مصباح يزدي افزود: متأسفانه از گذشته ها، اين فكر القاء شده است كه ما وظايف شخصي مان را بايد انجام بدهيم و بقيه مشكلات اجتماعي به ما مربوط نيست و ان شاءالله با ظهور امام زمان(عج) حل خواهد شد؛ بنده اين حرف ها را از هشتاد سال پيش شنيده ام و هنوز هم كمابيش وجود دارد! اما راه مشخص است؛ اگر كسي در دوران غيبت از وظايف اجتماعي كناره گيري كند، نزد خدا حجتي ندارد.

وي با اشاره به وجود نقاط عطفي در تاريخ 1400 ساله اسلام، گفت: مثلا ظهور پيغمبر اسلام صلي الله عليه وآله يكي از نقاط عطف اين تاريخ را ايجاد كرد. مردم با او چه كردند؟ اجازه حرف زدن به او نمي دادند. زباله و خاكستر روي سر او مي ريختند. تنها در ايام حج، كه خودشان آن ايام را مقدس مي دانستند، پيامبر ده روز فرصت داشت تا سخنانش را بدون مزاحم بگويد. تازه آن جا نيز پنبه در گوششان مي گذاشتند تا صدايش را نشنوند! اما طولي نكشيد كه عقب افتاده ترين جامعه بشري آن روز، رقيب دو تا از قدرت هاي برتر دنيا شد. همان عرب هايي كه دختر كوچكشان را زنده به گور مي كردند، طولي نكشيد كه با هدايت هاي پيامبراكرم صلي الله عليه وآله در فهم و عقل و معرفت، آن پيشرفت ها را كردند و به ابرقدرتي در كنار امپراطوري روم و ايران تبديل شدند.

وي با اشاره به اين كه يكي ديگر از نقاط عطف تاريخ اسلام، در دوران ما محقق شد، ادامه داد: پنجاه و چند سال قبل شخصي كه در جامعه به او توجهي نمي شد و ايل و تباري، ثروت هنگفتي و سپاه و لشكري نداشت، در مقابل بزرگ ترين قدرت منطقه ايستاد و با همان بيان ساده خود خطاب به شاه گفت: "گوشت را مي گيرم و مي اندازمت بيرون!" و جاي تعجب اين كه، اين جمله را گفت و انجام داد. آري؛ طبق محاسبات عادي، اين ها هيچ توجيهي ندارد، اما بر اساس حساب خدايي كه فرمود "وَ لَينْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ ينْصُرُهُ" كاملا توجيه پذير است.

آيت الله مصباح با اشاره به جنگ بدر و نيروي اندك مسلمين با امكانات اندك در مقابل دشمناني با تعداد و امكانات فراوان، افزود: وقتي مسلمانان براي خدا كار كردند، خدا فرشتگان را به كمك آن ها فرستاد و مسلمانان را پيروز كرد! آري، گاهي اين ها را ما نمي فهميم؛ اما نمونه آن را در دوران خودمان ديده ايم!

وي با اشاره به سخنان سيدحسن نصرالله در مورد جنگ 33 روزه با اسرائيل افزود: شخص سيدحسن نصرالله مي گفت: در اين جنگ سلاح مان تمام شده بود؛ پولي نداشتيم و حتي غذايي كه بتوانيم رزمندگان را سيركنيم نداشتيم! تعدادي از رزمندگان بدون سلاح و با گرسنگي تمام، در شكاف كوهي بودند و منتظر مرگ بودند! ما جريان جنگ را خدمت رهبري گفتيم؛ رهبري فرمودند برگرديد وبا دشمن مقابله كنيد و بدانيد كه شما پيروزيد! هرچند باور آن مشكل بود اما به چشم خود ديديم جنگنده اسرائيل خود به خود در آسمان منفجر شد و اسرائيلي ها عقب نشيني كردند. در حال شنود از اسرائيلي ها شنيديم كه وقتي فرمانده آن ها را توبيخ مي كند كه چرا عقب نشيني مي كنيد، گفتند شما سفيدپوشاني كه با شمشير به ما حمله مي كنند، نمي بينيد، ما از پس آن ها بر نمي آييم!!

آيت الله مصباح با اشاره به اين كه پيروزي در دست خداست، گفت: اگر با خدا روراست بوديم و براي خدا كار كرديم خدا نيز ياري مي كند، اما اگر خواستيم مكر و حيله به كار ببريم، خدا نيز برترين مكركنندگان است. تجربه امروز نيز به روشني اين وعده الهي را نشان داده است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با بيان اين كه بياييد بنا بگذاريم تكاليف شرعي مان را عمل كنيم و تابع ولي فقيه باشيم، ادامه داد: امروز اطاعت امر، رأي دادن و نشان دادن قدرتمان به دشمن است. لذا اصل رأي دادن بسيار مهم است؛ اما روز قيامت از ما سئوال خواهد شد كه چرا به فلاني رأي دادي و به فلاني رأي ندادي؟ آيا به او رأي دادم چون بيشتر به اسلام و نظام خدمت مي كرد يا رأي دادم به خاطر نسبت فاميلي و منافع شخصي؟ بايد بتوانيم جواب گو باشيم. اگر اين طور باشيم، خدا پيروزي هاي بيشتري به ما عطا خواهد كرد و بركت زندگي دنيا و آخرتمان بيشتر خواهد شد.

منبع:پرتو سخن

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.