آیت‌الله مهدوی کنی را بهتر بشناسیم

آیت الله مهدوی کنی با وجود فعالیت های سیاسی فراوان و حضور فعال در سنگر دفاع از انقلاب و رهبری، هرگز فعالیت های علمی خود را کنار نگذاشت و همواره به تألیف و تدریس در دانشگاه و حوزه مشغول بود.
به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی، رییس فقید مجلس خبرگان رهبری، 14 خردادماه امسال پس از بازگشت از مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) دچار عارضه قلبی شد و به بیمارستان انتقال یافت و پس از یمک دوره طولانی درمان، صبح امروز دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.
*زندگینامه
آیت الله مهدوی کنی در 14 مرداد 1310 در روستای کن از توابع شهر تهران به دنیا آمد؛ ایشان پس از طی دوره دبستان در کن، وارد مدرسه علمیه لرزاده تهران شد و از محضر مرحوم آیت الله برهان بهره های علمی و اخلاقی فراوان برد.
ایشان در سال 1327 در سن 17 سالگی برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت کرد و تا سال 1340 در محضر استادانی همچون آیات عظام بروجردی، امام خمینی، گلپایگانی و حضرات آیات مشکینی، حاج شیخ عبدالجواد سده ای (جبل عاملی)، شهید صدوقی، سلطانی، مجاهدی، رفیعی قزوینی، شعرانی، علامه طباطبایی، و ... دروس عالی فقه، اصول فقه، تفسیر، حکمت، کلام و خارج فقه و اصول را آموخت.
آیت الله مهدوی کنی پس از بازگشت به تهران در سال 1340، در مدرسه مروی به تدریس علوم حوزوی مشغول شدند و از سال 1342 امامت جماعت مسجد جدید التاسیس جلیلی در خیابان ایرانشهر در نزدیکی میدان فردوسی را پذیرفت. این مسجد پایگاه مناسبی برای فعالیت های اجتماعی و سیاسی ایشان شد.
مبارزات علیه حکومت رژیم منحوس طاغوت، دستگیری های متعدد، تبعید، شکنجه و زندانی شدن را برای آیت الله مهدوی کنی به همراه داشت.
ایشان آخرین روحانی مبارزی است که در روزهای نزدیک پیروزی انقلاب اسلامی برای چندمین بار دستگیر و در آستانه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی آزاد شد.
آیت الله مهدوی کنی، پس از پیروزی انقلاب از طرف حضرت امام خمینی(ره) عهده دار مسئولیت های متعددی در تاسیس نظام نوپای اسلامی شد.
*سوابق مبارزاتی
ایشان با ورود به حوزه علمیه و آشنایی با دیدگاه های حضرت امام خمینی(ره) و مشاهده ظلم و ستمی که در حق اسلام، علما و مردم می شود، روش سیاسی امام (ره) را به عنوان شیوه ای که می تواند باعث احیای تشیع شود، برگزید.
این عالم فقید نخستین بار در سن 18 سالگی (1328 خورشیدی) در اردستان دستگیر و به شکنجه، تبعید و زندانی شدن وی و برخی از طلاب و مبلّغان همراه وی منجر شد.
* آثار علمی
آیت الله مهدوی کنی با وجود فعالیت های سیاسی فراوان و حضور فعال در سنگر دفاع از انقلاب و رهبری، هرگز فعالیت های علمی خود را کنار نگذاشت و همواره به تألیف و تدریس در دانشگاه و حوزه مشغول بود.
کتاب «نقطه های آغاز در اخلاق عملی» (کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که تاکنون بیش از 30 بار تجدید چاپ شده است)، کتاب های «اصول و مبانی اقتصاد اسلامی در قرآن»، «20 گفتار»، «شرح دعای افتتاح»، «تقریرات درس های خارج فقه آیات عظام بروجردی و خمینی (ره)» از جمله آثار علمی وی است.
ایشان در این مدت، در دانشگاه و مدرسه علمیه مروی برای دانشجویان و طلاب دوره های عالی «خارج فقه» و «آیات الاحکام» تدریس می کرد و در دانشگاه امام صادق(ع) نیز به تدریس «آیات اقتصادی» مشغول بود.
تدریس دوره های اخلاق اسلامی در دانشگاه امام صادق(ع) و حوزه علمیه مروی، صدها سخنرانی علمی در محیط های حوزوی و دانشگاهی و رسانه های عمومی، راهنمایی و مشاوره پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری از دیگر فعالیت های علمی این عالم فقید است.
مجموعه فعالیت های علمی آیت الله مهدوی کنی سبب شد تا در دومین جشنواره بین المللی علوم انسانی و اسلامی فارابی از ایشان تقدیر شود.
*مسئولیت ها
آیت الله مهدوی کنی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مسئولیت های مختلفی را عهده دار بود؛ ایشان پیش از پیروزی انقلاب با نظر امام خمینی(ره) در حلقه اولیه شورای انقلاب قرار گرفت و به عضویت این شورا درآمد.
حلقه اولیه شورای انقلاب شامل حضرات آیات شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر و حضرات آیات خامنه ای، هاشمی رفسنجانی، موسوی اردبیلی و مهدوی کنی بود که به تدریج اعضای دیگر روحانی و دانشگاهی با تصویب جمع، به آنان اضافه شدند.
عضویت در کمیته استقبال از امام خمینی(ره)، سرپرستی کمیته های انقلاب اسلامی به عنوان اولین نهاد انقلابی مسلح برای حفظ انقلاب به پیشنهاد شهید مطهری و حکم امام خمینی(ره) از دیگر مسئولیت های ایشان در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بود.
آیت الله مهدوی کنی در دو دوره به عنوان فقیه در شورای نگهبان قانون اساسی عضویت داشت و نمایندگی امام خمینی (ره) در هیات حل اختلاف مسئولان نظام و چند ماموریت مشابه در حوادث مهم دوران انقلاب را عهده دار بود.
ایشان در کابینه شهیدان رجایی و باهنر (سال های 1358 تا 1360) وزیر کشور بود و پس از به شهادت رسیدن شهیدان رجایی و باهنر در سال 60، برای مدتی تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کفیل نخست وزیری بود.
عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی و شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولیت ستاد کمک رسانی به مردم مناطق بمباران شده، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی (سال 68) و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر مسئولیت های آیت الله مهدوی کنی بود.
موسس و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، ریاست دانشگاه امام صادق(ع) و تولیت حوزه علمیه مروی به همراه موقوفات وابسته به حکم حضرت امام خمینی ره (که براساس وقف نامه تولیت آن باید با مجتهد اول تهران باشد) از دیگر مسئولیت های ایشان بود.
آیت الله مهدوی کنی چهار دوره عضویت در مجلس خبرگان رهبری را در کارنامه داشت و از 17 اسفندماه 1389 به ریاست مجلس خبرگان انتخاب شد.
این عالم فقید سرانجام پس از عمری تلاش و مجاهدت در تبلیغ و ترویج معارف اهل بیت(ع) صبح امروز در بیمارستان دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.
خبرگزاری حوزه درگذشت آیت الله مهدوی کنی، رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری را به ساحت مقدس امام عصر(عج)، مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه، یاران و شاگردان و بیت ایشان تسلیت می گوید.
روحش شاد و یادش گرامی

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.