سیل محکومیت ترامپ و حمایت از سپاه

با امضای ترامپ اما سیل محکومیت‌های تصمیم کاخ سفید و همزمان حمایت‌ها از سپاه آغاز شد. دیگر اصولگرا و اصلاح‌طلب معنا نداشت. دولتی و غیردولتی رنگ باخته بود. دوقطبی‌ها و اختلاف نظرهای مرسوم جامعه ایران جای خود را به یکصدایی در حمایت از سپاه داد. گروه ها و چهره‌های سیاسی با صدور بیانیه‌ها یا اظهار نظرهایی یا در فضای مجازی بر نمایش کاخ سفید تاختند. در خارج از مرزها هم خوش خدمتی یا به تعبیر وزیر خارجه کشورمان هدیه ترامپ به نتانیاهو در آستانه انتخابات این رژیم بجز مقامات اسرائیلی و یکی دو کشور عربی منطقه مثل عربستان سعودی و بحرین حمایتی به دنبال نیاورد. در مقابل برخی دولت‌ها و جنبش‌ها مثل عراق، سوریه، یمن، حزب‌الله  هم تروریستی خواندن سپاه را برنتافتند. نکته قابل تأمل اما مخالفت‌ها با این اقدام ماجراجویانه در داخل خود امریکا بود جایی که بسیاری از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی امریکایی نسبت به نتیجه‌بخش بودن این اقدام تردید داشته و همزمان نسبت به تبعات احتمالی آن هشدار دادند.
واکنش صفحه اینستاگرامی 
سردار سلیمانی
صفحه اینستاگرام سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس در واکنش به این اقدام امریکا، کلیپی از سخنان وی را منتشر کرد. سردار سلیمانی در این کلیپ خطاب به امریکایی‌ها می‌گوید: «شما  بعد از سال 2001 با 110 هزار سرباز که دنیا را با خود بسیج کردید و اعلام کردید هر که با ماست با ماست و هر که با ما نیست با تروریست‌هاست، چه غلطی کردید؟ مگر نه این است که امروز دارید التماس طالبان را برای صلح و گفت‌وگو می‌کنید.» 
غیر از این است که کشور پاکستان و دولت افغانستان را تحت فشار قرار دادید برای صلح، خب این یک سازمان است سازمانی که همه افغانستان هم نیست و بخش کوچکی از کشور فقیر افغانستان است (شما با این سازمان) چه غلطی کردید که امروز برای ما خط و نشان می‌کشید؟» 
  فرصت هفت روزه کنگره 
برای بازبینی 
شماری از رسانه‌های امریکایی تصمیم کاخ سفید به قرار دادن نام نیروی سپاه در فهرست تروریستی را مورد انتقاد قرار داده و تأکید کردند این اقدام بی‌سابقه ممکن است عواقب خطرناکی را برای این کشور به دنبال داشته باشد.  به نوشته روزنامه نیویورک تایمز   مقامات‎ ‎سیا‎ ‎و‎ ‎پنتاگون‎ ‎با‎ ‎این‎ ‎اقدام دولت امریکا‎ ‎مخالف بوده چرا که  معتقدند تروریست اعلام کردن سپاه ‎موجب‎ ‎میشود‎ ‎نیروهای‎ ‎ایران‎ ‎بهانه ای‎ ‎برای‎ ‎شدت‎ ‎بخشیدن‎ ‎به‎ ‎عملیات‏ های‎ ‎مرگبار‎ ‎علیه‎ امریکا‎ ‎بخصوص‎ ‎واحدهای‎ ‎زیر نظر‎ ‎سیا‎ ‎بیابند‎.    به نوشته نیویورک تایمز اقدام‎ ‎مذکور‎ ‎از‎ ‎پانزدهم‎ ‎آوریل‎ ‎اجرایی‎ ‎می‌شود‎ ‎و‎ ‎محدودیت‌های‎ ‎وسیع‎ ‎اقتصادی‎ ‎و‎ ‎مسافرتی‎ ‎برای‎ ‎اعضای‎ ‎سپاه‎ ‎و‎ ‎متحدان‎ ‎آن‎ ‎و‎ ‎همچنین‎ ‎مقامات‎ ‎دولتی‎ ‎عراق‎ ‎که‎ ‎با‎ ‎این‎ ‎نهاد‎ ‎همکاری‎ ‎می‌کنند، ‎‎برقرار‎ ‎می‌نماید‎. مقامات‎ امریکایی‎ ‎می‌گویند‎ ‎این‎ ‎تحریم‎ ‎حدود‎ ‎11 ‎میلیون‎ ‎نفر‎ ‎از‎ ‎اعضا‎ ‎و‎ ‎وابستگان‎ ‎سپاه‎ ‎از‎ ‎جمله‎ ‎اعضای‎ ‎بسیج‎ ‎را‎ ‎پوشش‎ ‎می‌دهد. ‎
 نشریه تایم نیز اقدام احتمالی امریکا علیه سپاه پاسداران را اقدامی بی‌سابقه توصیف کرد که می‌تواند دردسرهایی را برای مقامات امریکایی و خطراتی را نیز برای نیروهای امریکایی در خاورمیانه به همراه داشته باشد. پنتاگون و آژانس‌های اطلاعاتی نسبت به تأثیرات این اقدام که باعث می‌شود نتوانند با آن دسته مقام‌های خارجی مرتبط با سپاه ارتباط برقرار کنند، ابراز نگرانی کرده‌اند. بر این اساس باتوجه به جایگاهی که سپاه برای ایران دارد، این اقدامات تنبیهی از سوی امریکا می‌تواند تأثیرات محدودی برای ایران داشته باشد اما تروریستی اعلام کردن سپاه ممکن است به‌طور قابل توجهی فعالیت نظامی و دیپلماتیک امریکا را بویژه در عراق پیچیده کند. جایی که نیروهای شیعی عراقی و احزاب سیاسی آن روابط نزدیکی با سپاه دارند. به گفته یک مقام امریکایی که خواست نامش فاش نشود، این فرماندهان قصد دارند به نیروهای باقیمانده کشورشان در عراق، سوریه و نقاط دیگر درباره احتمال چنین اقداماتی هشدار دهند. 
چه همین نگرانی‌ها بود که موجب شد دولت امریکا پیش از این نیز از چنین اقدامی منصرف شود، کاری که بیش از یک دهه است در دولت مطرح است.  بر اساس گزارش تایم، هر زمان که وزیر امور خارجه یک گروه را در هماهنگی با وزیر خزانه‌داری تروریستی اعلام کند، کنگره هفت روز فرصت دارد آن را مورد بازبینی قرار دهد و اگر مخالفتی نباشد، اجرایی خواهد شد.
 
 
احزاب و جمعیت ها 
 
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی: دفاع متحد همه نیروهای سیاسی و تمامی ملت ایران از ارکان و نهادهای نظام جمهوری اسلامی ایران در این شرایط وظیفه‌ای ملی، دینی و تاریخی است. تردیدی نیست که حاصل این اقدام نسنجیده، افزایش همبستگی ملی در ایران و درنهایت انزوای بیشتر دولت زورگو و بی‌منطق ترامپ خواهد بود.
حزب کارگزاران سازندگی ایران: سپاه پاسداران بخشی از تاریخ چهل ساله ایران است. تروریست دانستن نهادی این چنین در هم تنیده با جامعه ایران، دامن زدن به افراط‌ گرایی، جنگ‌ طلبی و بی‌مسئولیتی نسبت به قواعد بین‌المللی محسوب می‌شود و محکوم است.
حزب ندای ایرانیان: مطابق اصل صد و پنجاه قانون اساسی، سپاه پاسداران نیروی نظامی رسمی کشور ماست و آحاد ملت شریف ایران با حمایت از فرزندان خود، فارغ از دیدگاه‌های سیاسی و بر مبنای وظیفه‌ ملی، حماسه‌ای را رقم خواهد زد که دانش سیاسی جهان، این بلاهت منبعث از تفکر ترامپیسم را به‌عنوان برگی سیاه در کتاب‌های تاریخ خود درج نماید.
حزب مؤتلفه اسلامی:  بدیهی است سپاه و ارتش و دیگر نیروهای انتظامی و اطلاعاتی و سربازان گمنام امام زمام(عج) و فرزندان شجاع ملت ایران و دیگر ملت‌های منطقه در هنگام بروز هرگونه شواهدی از آشکار شدن نیت پلید دشمن، با راهبرد آتش به اختیار هرجا تروریست‌های چکمه پوش امریکایی را دیدند رفتاری همانند برخورد با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی را با آنان داشته باشند.
نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس: ما ایرانیان موحد به پیروی از پدر معنوی موحدان جهان حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای از تمامی موحدان جهان دعوت می‌کنیم که در راستای صیانت از اعتقادات توحیدی خود و حمایت از ارزش های الهی در دفاع از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مراتب انزجار از تصمیمات استکبار و صهیونیست را هر چه رساتر اعلام کرده و به حمایت از سپاه عزیز اقدام کنند.
 
 
انتقادهای امریکایی
 
خانم ایلهان عمر، عضو مسلمان مجلس نمایندگان امریکا: این اقدام تنها تنش‌ها را تشدید می‌کند، نیروهای امریکایی را در معرض خطر قرار می‌دهد و خطر جنگ را بالا می‌برد. 
بن رودز،قائم مقام مشاور امنیت ملی پیشین امریکا: تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران تنها به معنی یک گام به سمت درگیری است.
وندی شرمن ،معاون پیشین وزیر امور خارجه امریکا: این کار نیروهای امریکایی در منطقه، بویژه عراق را در معرض خطر قرار می‌دهد و عملاً هیچ سودی در پی ندارد. 
خبرگزاری سی‌ان‌ان: این کار هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های سپاه پاسداران ایجاد نمی‌کند اما فعالیت‌های ایرانی‌های بیشمار و گردشگران خارجی را مجرمانه تلقی و سابقه‌ای خطرناک برای واشنگتن ایجاد می‌کند که احتمالاً از آن پشیمان خواهد شد.
پایگاه خبری امریکایی لوبلاگ: تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران تصمیمی سیاسی و نمادین بدون هیچ مزیتی و پر از پیامدهای بالقوه خطرناک برای منافع امریکا در خاورمیانه است. این مسأله باعث می‌شود تا امریکا در میان حامیان سیاسی‌اش چهره‌ای جدی به نظر برسد اما آسیب‌های اقتصادی بیشتری را به ایران وارد نمی‌کند یا موجب افزایش دامنه نفوذ تحریم‌های سختی که تاکنون برای مردم ایران سختی‌های زیادی به بار آورده است، نمی‌شود. 
تام اودال، سناتور دموکرات امریکایی: دولت ترامپ تقابل را گسترش می‌دهد، دیپلماسی را تضعیف می‌کند و نیروهای امریکایی را در معرض خطر قرار می‌دهد. 
ریچارد نفیو، سیاستمدار و از طراحان اصلی تحریم‌های امریکا علیه ایران: خب، طرفداران می‌توانند این اقدام را جشن بگیرند اما این موجب افزایش چشمگیر فشار نخواهد شد و به طور حتم خطر را به طرز قابل اهمیتی افزایش می‌دهد. اما واقعیت ماجرا انگیزه نه چندان پنهان (این اقدام) است و آن مسموم کردن روابط است تا مذاکرات در آینده با جمهوری اسلامی غیر ممکن شود... واقعاً که مشاوره دادن به ترامپ در امور ایران باید سرگرم‌کننده باشد. فقط کافی است بگویی «اوباما این کار را انجام نداده است» و بعد می‌توان بقیه یادداشت خود را با عکس‌های گربه پر کنی.
 

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.