کتاب «جوهره امت واحده اسلامی» منتشر شد

 

این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه جهان اسلام حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 49 صفحه و در 8 فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
«تحلیل ادبی واژهی امت در زبان عربی»، «امت و واژگان مترادف با آن در قاموس دین»، «ملاک وحدت در میان آحاد امت»، «دارالاسلام و دارالکفر (دارالحرب) یعنی چه؟»، «علت همگرایی و واگرایی در جامعه»، «امّت واحده در سنّت نبوی(ص) و سیره علوی(ع)»، «جایگاه رفق در تحقق امّت واحده»، «از امّت واحده ضالّه تا امّت واحده ناجیه» و «تحقق امّت واحده آرمانی در هنگام ظهور» عناوین فصل های 8 گانه این کتاب هستند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «با توجه به توصیه و تأکید مستمر مقام معظم رهبری ادام الله ظله الوارف مبنی بر تشکیل امّت اسلامی واحد و حفظ تمدن غنی دینی و بسط وگسترش تفکر ناب محمدی و به خصوص حفظ بصیرت و هوشیاری همه آحاد و جوامع مسلمان در شرایط کنونی دنیای اسلام و لزوم بیداری اسلامی در مقابل توطئهها و شبیخونهای فرهنگی غرب، به تبیین امّت واحده اسلامی بر مبنای آموزههای وحیانی و آیات و روایات مرتبط با آن پرداخته خواهد شد.
 
بر اساس بیانات گهربار رهبر معظم انقلاب(دام عزه) ارکان شکلگیری و ایجاد تمدن فراگیر و امّت واحده اسلامی، باید بر چهار پایه دین، عقلانیت، علم و اخلاق قرار گیرد. لذا اگر امت واحده اسلامی را پیکر یک انسان در نظر بگیریم، سه لایه خواهد داشت: لایه عقلی(عقلانیت مهندسی)، لایه قلبی(اخلاق مهندسی) و لایه ظاهری(علم به ویژه علمفقه). دین هم در واقع به تمام این سه لایه اطلاق میشود و چیزی جدا از آنها نیست. به تعبیر معظّم له، بعثت نبی مکرم اسلام(ص)، در واقع دعوت مردم به تربیت دینی، عقلانی، اخلاقی و مبتنی بر علم بوده که زندگىِ آرام و امن و رو به تکامل انسانها به آنها نیاز داشته و ارکان اصلی امّت واحده محسوب میشوند.»

 

 

جوهره امت واحده اسلامی
دریافت کتاب

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.