کتاب « تکاپوی آرمانی» منتشر شد

این کتاب که از مجموعه کتاب های رویش اندیشه و حاصل تلاش جمعی از پزوهشگران اندیشکده برهان است در 60 صفحه و در 4  فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
« جنبش دانشجویی و مطالبات امام امت »، «بایسته­های رقابت گفتمانی در دانشگاه»، ... «احزاب سیاسی و فعالیت دانشجویی» عناوین فصل های 4 گانه این کتاب هستند.
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: « انقلاب اسلامی ایران، همچون بارقه ی امیدی بود که در شب تاریکی جهالت مدرن، طلیعه ی بیداری اسلامی را در جهان نوید داد و اکنون که در دهه چهارم عمر آن هستیم، در مصاف با استکبار و سلطه، میرود تا پرچم رهایی مستضعفان جهان و پیام توحید و عبودیت را در قلل رفیع جهان به اهتزاز درآورد.
 
این انقلاب که حاصل رهبری امام امت و رهروی امت امام و پیوند عمیق میان این دو بود، مکتبی را به جهانیان عرضه نمود که فصل جدیدی از توحید و جهاد فی سبیل الله را شکل داد که از آن می توان به «گفتمان انقلاب اسلامی » که منبعث از اسلام ناب محمدی (ص)، سیره و اندیشه ی امام راحل عظیم الشأن(ره) و نیز امام امت، امام خامنه ای(مدظله العالی) است، تعبیر نمود.
 
مکتب امام (ره) اولین جلوه این گفتمان در سیر تطور خود بود که با راهبری امام خامنه ای، گفتمان اصولگرایی از آن بازتولید شد و اکنون در قالب «گفتمان عدالت و پیشرفت » در پیشِ روی حرکت انقلاب اسلامی قرار دارد. در این میان دشمنان انقلاب اسلامی و امتداد داخلی نظام سلطه کوشیدند با ایجاد انحرافات و کجروی ها مسیر این گفتمان را به انحراف بکشانند که این اقدامات گاه در قامت «تکنوکراسی لیبرال » و یا «تجدیدنظرطلبی سکولار » و گاهی نیز با رنگ و لعاب به ظاهر دینی اما در واقع انحراف عمیق از ارزش های دینی و انقلابی رخ نموده و می نماید.
 
در شرایط کنونی که از آن میتوان به نقطه عطف و پیچ تاریخی یاد نمود، رسالت نسل سوم انقلاب اسلامی بسیار سنگین تر از گذشته است و عرصه های فتح نشده بی شماری در پیشروی این نسل تاریخ ساز قرار دارد. به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی «اگر شما ملت عزیز ما، شما جوان های خوش روحیه و پرتوان و عازم، در این راهی که دارید می روید، ایستادگی کنید، شک نکنید که در زمان خود، در زمان متناسب، تمام آمال و آرزوها و داعیه ها و شعارهای ملت ایران نه فقط نسبت به خود این کشور، بلکه نسبت به دنیای اسلام و امت اسلامی و جامعه ی بشری تحقق پیدا خواهد کرد. راهش مقاومت کردن است. آن وقت چه اتفاقی میافتد؟ آن وقت مسیر تاریخ عوض خواهد شد؛ زمینه ی ظهور ولیّ امر و ولیعصر(ارواحنا له الفداء) آماده خواهدشد؛ دنیا وارد یک مرحله ی جدیدی خواهد شد. این بسته به عزم امروز من و شماست، این بسته به معرفت امروز من و شماست. »
بی شک این راه، بایسته­هایی دارد و از جمله ی آن احساس مسئولیت تاریخی و تکلیف محوری نسل سوم انقلاب اسلامی، ولایت مداری و اطاعت محض از ولایت مطلقه ی فقیه، تمرکز توجهات به امام جامعه، هضم نشدن در احزاب و گروهها و نگاه فراسیاسی و از موضع راهبردی به مسائل پیش رو است. عرصه ی دانشگاه یکی از مهم ترین عرصههای پیش روی کنشگری این نسل است و به نظر میرسد جنبش دانشجویی تراز انقلاب اسلامی باید نقشی ویژه و راهبردی در این عرصه ایفا کند. »

 

 

تکاپوی آرمانی
خرید کتاب

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.