دولت از ابتدا می دانست برجام ثمره ای ندارد اما روی آن مانور داد

پیروز مجتهدزاده، کارشناس مسائل هسته ای و بین الملل در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص انتظار دولت برای رسیدن بسته پیشنهادی اروپا به ایران برای ادامه برجام اظهار داشت: بعد از خروج ترامپ از برجام کشورهای اروپایی اگرچه در ظاهر اعلام کردند که حاضرند برجام را با ایران ادامه بدهند و بیش از یک ماه از آن زمان گذشته است اما همچنان هیچ بسته پیشنهادی از سوی اروپایی ها به ایران ارائه نشده است.

وی در ادامه گفت: دولت همچنان منتظر مانده است تا اروپایی ها بسته پیشنهادی بدهند و حتی گفته است تا پایان این ماه منتظر می ماند؛ آنها در طول یک ماه هیچ پیشنهادی ارائه نکردند قطعاً در طول یک هفته باقی مانده هم پیشنهادی به ایران نخواهند داد.

این کارشناس مسائل هسته ای همچنین بیان داشت: دولت برای دلداری دادن مردم اعلام می کند منتظر بسته پیشنهادی اروپا می ماند؛ اگر واقعاً قرار است برنامه ای از سمت اروپا دریافت شود پس چرا دولت برنامه ریزی های لازم را انجام نمی دهد؛ باید واقع بین باشیم که بعد از خروج آمریکا از برجام، همه کشورهای اروپایی سرد شده اند و دیگر کسی سراغی از برجام نمی گیرد.

مجتهد زاده با بیان اینکه لزومی ندارد چشم به دست اروپایی ها برای ارائه بسته پیشنهادی بمانیم گفت: البته نباید ارتباط با غرب را قطع کنیم و اجازه ندهیم شرکت های اروپایی به ایران بیایند اما باید واقع بین باشیم و نباید از اروپا انتظاری داشته باشیم که ادامه وضعیت اقتصادی کشور را به توافق جدید با اروپا گره بزنیم.

وی با اشاره به تحریم هایی که قرار است آمریکا علیه ایران وضع کند بیان داشت: برجامی وجود ندارد که ایران بخواهد در آن بماند و یا خارج شود؛ وقتی یک توافق بین المللی از سوی یک کشور نقض شده و سایرین هم درباره آن سکوت کرده اند این به معنای برهم خوردن این توافق بین المللی است.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه افزود: با دست روی دست گذاشتن و منتظر ماندن مشکلات جامعه حل نمی شود؛ متاسفانه باید فکر کنیم برجامی وجود ندارد؛ دولت مجبور است به 4 سال قبل باز گردد زمانی که خبری از هیچ توافق هسته ای با غرب وجود نداشت؛ از ابتدا هم دولت به برجام مطمئن نبود ولی روی آن مانور می داد.

مجتهد زاده در ادامه گفت: روحانی چند روز پیش به شانگهای رفت تا ایران عضو دائمی معاهده شانگهای شود اما دست خالی به ایران بازگشت و هیچ توضیحی درباره این سفر نداد؛ احمدی نژاد هم پیش از این به شانگهای رفت و دست خالی برگشت و ما می بینیم که وقتی روسای جمهور برنامه ای نداشته باشند بدون هیچ مطالعه و فکری تنها به دنبال قبولاندن خود به دنیا هستند.

وی با اشاره به جشن تحلیف روحانی گفت: در شرایطی که فکر می کردند همه دنیا با آنها آشتی کرده‌اند در جشن تحلیف همه روسای ممالک را دعوت کردند اما تنها چند کشور محدود به ایران آمدند که در دوره های قبل هم این افراد می آمدند و چه بسا بیشتر از این حضور داشتند.

این کارشناس مسائل سیاسی با انتقاد از انجام کارهای بدون پشتوانه فکری در کشور عنوان کرد: دولت هیچ کاری نکرده است؛ بدون مطالعه وارد برجام شد و برجام شکست خورد اکنون هم بدون فکر در پی گرفتن بسته پیشنهادی اروپاست که باز هم شاهد هستیم اتفاقی نمی افتد.

مجتهد زاده در پایان تصریح کرد: در شانگهای طرف های غربی سیاست خودشان را تغییر نداده اند و همچنین در برجام اروپایی ها مسیر قبل از برجام را پیش می روند؛ آمریکا هم که موضع خود را درباره ایران تغییر نداد؛ در شاریطی که رفتار دنیا با ایران تغییر نکرده است چرا باید منتظر تصمیم آنها برای کشور بمانیم.

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.