نارضایتی اجتماعی ناشی از ناکارآمدی‌هاست

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، علی محمد نائینی عصر امروز در نشست تخصصی با محوریت میراث معنوی دفاع مقدس و نقش آن در استمرار انقلاب اسلامی در گرگان اظهار کرد: وقتی آسیبی در کشور وجود دارد باید آن را علاج کرد، تهدید منشأ خارجی دارد و ناشی از خصومت و دشمنی است و زمانی می‌تواند به نتیجه برسد که ضعفی در داخل وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: دشمن وقتی ببیند بازدارندگی دفاعی نیست برای اقدام نظامی به طمع می‌افتد، وقتی سرمایه‌های اجتماعی که امید و اعتماد و روحیه ملی است در اوج خودش در دفاع مقدس به منصه ظهور و بروز رسیده اما وقتی این روحیه تضعیف شود دشمن نفوذ پیدا می‌کند.

مسوول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به حضور با بصیرت مردم در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن ابراز کرد: امسال 22 بهمن اعجازگونه‌ای داشتیم برخی فکر می‌کردند همه زمینه‌های فروپاشی از درون فراهم شده است.

*183 شهر در 22 بهمن امسال رشد چشمگیری داشت و 176 شهر افزایش نسبی جمعیت را داشتیم 
نائینی گفت: 183 شهر در 22 بهمن امسال رشد چشمگیری داشت و 176 شهر افزایش نسبی جمعیت را داشتیم و 50 شهر مشابه سال‌های قبل جمعیت مردم را داشتیم و 6 شهر جمعیت کمتر از سال قبل بود.

وی ادامه داد: مردم نشان دادند که انقلاب اسلامی یک حقیقت بی‌بدیل و معنادار است، مردم عملکرد مسوولان را از انقلاب اسلامی تبیین کردند و هر چند بار مسوولیت مسوولان سنگین شد این حضور را مسوولان باید قدر بدانند و پاسخگو باشند.

مسوول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تاکید بر اینکه دوره نظام‌سازی انقلاب اسلامی به برکت دفاع مقدس تحقق پیدا کرد، گفت: دفاع مقدس جرأت حرف زدن از انقلاب اسلامی را به ما داد، به برکت دفاع مقدس است که همه انقلاب اسلامی تثبیت می‌شود و نظام اسلامی مستقر می‌شود، نیرویی که انقلاب کرده در ساختار قدرت قرار می‌گیرد و اداره کشور را به عهده می‌گیرد.

نائینی با اشاره به شکل گیری و فعالیت نهادهای انقلاب اسلامی از جمله سپاه اشاره و اظهار کرد: امروز شاهد پنج نیروی سپاه هستید یکی نیروی مقاومت بسیج و یکی نیروی سپاه قدس که قدرت اول و تعیین کننده انقلاب اسلامی است اینها همه ریشه در دفاع مقدس دارد.

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری از دفاع مقدس به عنوان ثروت ملی یاد کردند، تصریح کرد: متاسفانه توجهی به این مهم نشده است واقعاً چه ثروتی را در اختیار داریم همه این ثروت به برکت بصیرت و اخلاص شهدا به دست آمده است.

مسوول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تاکید کرد: اگر این روحیه حاکم بر دفاع مقدس نبود ما به این ثروت ملی نمی‌رسیدیم.

نائینی؛ منبع اصلی قدرت انقلاب اسلامی را بر پایه توجه به مبانی قرآنی، بصیرت و صداقت دانست و ابراز کرد: استقامت، پایداری و ایستادگی در برابر دشمن با این روحیه شکل می‌گیرد و همه در ذیل ولایت معنا دارد.

وی با تصریح اینکه کانون اصلی موفقیت در ولایت‌مداری است، ابراز کرد: اگر این مهم را نداشته باشیم ولایت بر شیطان است.

 مسوول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: اگر بصیرت در جامعه وجود نداشته باشد فتنه‌ها به راه می افتد، کربلاها به راه می‌افتد، اگر صداقت نباشد هوا و هوس به مدیران و نخبگان حاکم می‌شود و نتیجه نفوذ خواهد بود.

نائینی با تاکید بر اینکه دو بال قدرت بدون ولایت ارزشی ندارد، گفت: شهدا رابطه عمیق اعتقادی به امام خمینی (ره) داشتند امام راحل نیز همین گونه بودند امام به بسیج، رزمندگان و سپاه عشق می‌ورزید چون صداقت و خلوص آنها را می‌دید.

وی با اشاره به اینکه جنگ تمام شدنی نیست، اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک پدیده بی‌بدیل بود یک مدل تفکر و یک الگو برای اداره کردن بود.

مسوول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: زمانی می‌توانیم تهدید را حذف کنیم که بدانیم آمریکا دست از منافع خود بردارد، در سه صورت تهدید قابل حذف است اینکه غربی‌ها و آمریکا دست از منافع خود بردارند و یا ما از آرمان‌های خود دست برداریم و یا اینکه به قدرتی برسیم که در مقابل تهدید آسیب‌پذیر باشیم.

نائینی؛ بی اعتنایی به قدرت‌های استکباری در دفاع مقدس را تجربه اصلی در پیروزی انقلاب اسلامی قلمداد کرد و افزود: با اتکا به مدیریت انقلابی باید خودمان را توانمند کنیم.

وی با بیان اینکه امروز انقلاب اسلامی قدرت اول منطقه‌ای است، ابراز کرد: امروز اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی به این راحتی ممکن نیست غربی‌ها مطرح می‌کنند که بازدارندگی کامل در ایران ایجاد شده است.

نائینی تاکید کرد: در حوزه‌های اقتصاد و فرهنگ متاسفانه همان جریانی که در دفاع مقدس کمک نکرد و دنبال حل جنگ به روش سیاسی بود در سه دهه بعد از دفاع مقدس با همان نگاه بخش‌های مختلف سیاسی و فرهنگی کشور را در دست داشته و نتوانستیم به توفیق خوبی برسیم و این ربطی به چپ و راست یا اصلاح طلب و اصولگرا ندارد.

وی با بیان اینکه امروز در جنگ نرم دشمن دنبال یارگیری از درون نظام است، تصریح کرد: جنگ نرم فرآیندی است که از تضعیف باورهای دینی جامعه شروع می‌شود و به سازماندهی اغتشاش و رویارویی به نظام منجر می‌شود که فرآیند پیچیده و نامحسوس است.

مسوول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با بیان اینکه شناخت بازیگران پشت صحنه‌های جنگ نرم مهم است، گفت: تشخیص آدم‌های غیرصادق که در میدان دشمن کار می‌کنند بسیار سخت است.

نائینی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 2 هزار اندیشه‌ورز در آمریکا فعال هستند تا اندیشه‌های انقلاب اسلامی را تئوریزه کنند.

وی بیان کرد: امروز بخش زیادی از مشکلات کشور ناشی از این است که مسوولان کشور روحیه و منش دفاع مقدسی ندارند، خودشان مأیوس هستند و امید به آینده و توان داخلی ندارند.

نائینی؛ رمز پیروزی انقلاب اسلامی را در مدیریت انقلابی و باور به توانمندی داخلی در دفاع مقدس دانست و گفت: این روحیه باید در مسوولان کشور تقویت شود تا بتوانیم به پیشرفت و تعالی دست پیدا کنیم.

مسوول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ابراز کرد: مدیریت جریان انقلاب در جبهه‌های جنگ در مدیریت کشور تاثیر گذاشت اگر این جنگ نبود قدرت دفاعی ما قطعا تثبیت نمی‌شد و امروز انقلاب اسلامی ایران قدرت منطقه‌ای نبود.

نائینی اضافه کرد: متاسفانه در دولت‌های بعد از جنگ به این تجربه متراکم تاریخی ملت ایران در دفاع مقدس به عنوان رمز ماندگاری، بالندگی و رمز پیشرفت توجه نشده است.

وی گفت: ما امروز شاهدیم 30 سال از جنگ می‌گذرد متاسفانه در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و تاحدودی سیاسی مشکل داریم، در عرصه سیاسی هرگاه بر اصول انقلاب اسلامی که ایمان به خدا، اقتدار و توان ملی، استقلال نظام اسلامی و مرزبندی با استکباری است توجه کردیم نتیجه گرفتیم.

مسوول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیان کرد: متاسفانه در مقابل الگوی دفاع مقدس در عرصه اقتصادی، مقاومت وجود دارد خیلی افراد به الگوی اقتصادمقاومتی باور ندارند.

نائینی تاکید کرد: مشکل ما این است که بسیاری از مدیران کشور راه طی شده را یا اعتقاد ندارند و یا واقعا باور ندارند و نمی‌خواهند این مسیر را ادامه دهندو یا توان آن را ندارند هر جایی مشکل داریم عمدتا نداشتن تفکر انقلابی است.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.