تصویب قاطع مادر تحریم‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا

سرانجام در اوج خوش‌گمانی‌های مقامات کشورمان به آمریکا،تحریم‌های جدید آمریکا موسوم به «CIDA» با رای بسیار بالا و معنادار به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید.

این گزارش شمارا با ماهیت طرح،واکنش مقامات کشورمان و پاسخ چند پرسش مهم آشنا می‌کند.
محتوای تحریم‌های تازه چیست؟
الف) در طرح تحریمی جدید، وزارتخانه‌های خارجه، دفاع و خزانه‌داری آمریکا و همچنین اداره اطلاعات ملی این کشور ملزم شده‌اند هر دو سال یکبار استراتژی خود را برای مقابله با «اقدامات تهدیدآفرین ایران علیه آمریکا و متحدانش در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و ماورای آن» ارائه دهند. دایره این گزارش با توجه به واژه کلی «تهدیدآفرین» و واژه «متحدان» آمریکا، بقدری وسیع و بی‌پایان است که از همین حالا می‌توان پیش‌بینی کرد، هر حرکتی و هر اقدامی از سوی ایران بدون کمترین مانعی ممکن است در زمره این اعمال قرار بگیرد.

ب) افزون بر این تکلیف وزارتخانه‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا مکلف است اقدامات زیر را علیه کشورمان انجام دهد:
1-  علیه هر شخص یا نهادی که به نوعی به برنامه موشکی بالستیک ایران... کمک می‌کند... تحریم‌هایی شامل توقیف اموال و محرومیت از تجارت با آمریکا وضع کند.
2- علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وابستگان خارجی آن به بهانه حمایت از تروریسم تحریم‌هایی از قبیل توقیف اموال و منع تبادلات مالی و بانکی اعمال کند.
3- هر شخصی که وزارت امور خارجه آمریکا او را به عنوان ناقض حقوق بشر در ایران معرفی کند، در لیست سیاه تحریم قرار دهد.

ج) این طرح همه تحریم‌هایی که پیش ازاین علیه اشخاصی که به برنامه موشکی بالستیک ایران کمک می‌کردند یا از آنچه آمریکایی‌ها «اقدامات تروریستی بین‌المللی ایران» می‌خواندند اعمال شده بود را تا زمانیکه رئیس‌جمهور متوقف شدن اقدامات آنها را تایید نکند، تمدید می‌کند!...

طبق معمول همیشه،مقامات کشورمان به تکاپو افتاده و ماله به دست،جنایت تازه آمریکا را ماله کشی می‌کنند و این‌گونه عنوان می‌دارند که: تحریم‌های جدید،تکرار تحریم‌های پیشین و بی‌اهمیت است!

...در تحریم جدید،به شکل بی‌سابقه‌ای در جهان، همه ارکان و نهادهای سپاه،بی استثناء تروریستی محسوب شده و هرشخص حقیقی و حقوقی که با آن کمترین ارتباط کاری داشته باشد؛ در فهرست تحریم قرار می‌گیرد!
 
می‌دانید که وقتی یک فرد یا نهاد ایرانی در فهرست تحریم قرار می‌گیرد، هیچ موسسه مالی اجازه ارائه خدمات بانکی به طور مستقیم یا غیرمستقیم به آن فرد یا نهاد تحریمی را ندارد. یعنی آمریکایی‌ها با این طرح می‌توانند براحتی بانک مرکزی ایران را به بهانه تأمین هزینه‌های برنامه موشکی، وارد فهرست سیاه تحریم‌ها کنند...

به‌جز بانک مرکزی،همه دستگاه‌های دیگر به دلیل ارائه خدمات به سپاه هم می‌توانند تحریم شوند،مثل وزارت نیرو، راه، مخابرات و...!

*درتدوین این تحریم‌ها FATF تاثیری داشته است یا خیر؟
هدف اصلی FATF این است که بگوید هر تراکنش بانکی به چه کسی نفع می‌رساند. FATF نقش مستقیمی در تدوین احکام تحریمی نداشته اما برای اصابت کردن دقیق این تحریم‌ها به هدف قطعا مورد استفاده خواهد بود. و آمریکا برای شناسایی اینکه کدام بانک یا دانشگاه با سپاه همکاری می‌کند، از FATF استفاده فراوان خواهد برد.سندی که دولت سال قبل بی‌سر و صدا پذیرفت و مقدمات این وضعیت را به آسانی فراهم کرد.

*آیا امکان دارد نهادهایی که در برجام از تحریم خارج شدند دوباره تحریم شوند؟
بله، طرح S722 هیچ محدودیتی برای تحریم کردن در نظر نگرفته است. یعنی اگر بانک مرکزی یا هر فرد و نهاد دیگری با سپاه همکاری داشته باشد و وزارت خارجه آمریکا این همکاری را تایید کند، توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا در لیست تحریم قرار می‌گیرد!

...نکته تاسف بار ماجرا آنجاست که همه آنچه امروز رخ داده،پیشتر پیش‌بینی شده بود! رهبر انقلاب در این باره بارها و بارها تذکر دادند و مقامات دولتی را از اعتماد به آمریکا و اجرای یکجانبه تعهدات برحذر داشتند. ولی گوش شنوایی نبود و هم اکنون هم به توصیه‌های ایشان در مقابله با بد عهدی آمریکا توجه نمی‌شود.

...برجام آزمونی بود که دولت مردان، به رغم همه ادعاها در عرصه دیپلماسی در آن مردود شدند هم در ایام انعقاد برجام و هم اکنون، عده‌ای تلاش دارند هر نصیحت مشفقانه و هر نظر کارشناسانه را به منزله دشمنی با دولت معرفی کنند!...

کانال رسمی روزنامه کیهان درتلگرام
@kayhan_news

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.