نظر آیت الله العظمی صافی پیرامون واردات اجناس و کالاهای خارجی

 

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتایی نظر خود را پیرامون واردات اجناس و کالاهای خارجی بیان کردند.
به گزارش خبرگزاری «حوزه» متن سوال و پاسخ این مرجع تقلید بدین شرح است:
بسمه تعالی
محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی
سلام علیکم؛
احتراماً با توجه به اينكه بسياري از توليدات داخل در حال نابودي مي‌باشد و به تعداد زيادي از مردم مسلمان كشور، ‌ضرر و زيان وارد مي‌شود؛ خواهشمند است نظر مبارك را پيرامون ورود اجناس خارجي به كشور و خريد و فروش آنها بيان فرماييد؟
بسم الله الرحمن الرحیم
علیکم السلام و رحمة الله
حكم شرعي اين است كه اگر واردات هرگونه كالا از كشورهاي بيگانه، موجب ضرر و زيان بر اقتصاد كشور اسلامي گردد، مثل اينكه سبب تعطيل يا ركود كارخانه‌ها و صنايع و بيكاري افراد شود، ‌بايد ورود آن ممنوع شود و نيز بازرگاناني كه از اين پي‌آمد اطلاع دارند شخصاً موظفند كه اين كالاها را وارد نكنند.
بايد صنعت و كار در كشور، ترويج و تشويق شود و حتي اگر كالاي خارجي را ارزان عرضه مي‌دارند براي اينكه توليد آن در كشور گران‌تر تمام مي‌شود، بايد منافع اصلي و دراز مدت را در نظر بگيرند. بعضي از كالاها هم كه در داخل توليد نمي‌شود ولي چون ضرورتي براي ورود آن به كشور نيست و به نفع بيگانه مي‌باشد و مثل خرج‌هاي زائد است،‌ نيز بايد ممنوع شود تا توليد و تجارت و كسب و كار دركشور رواج پيدا كند و مردم با اطمينان خاطر و امنيت كامل به اقتصاد مملكت اسلامي رونق بيشتر دهند. موفق باشید لطف الله صافی/جمادی الثانیة1432ه.ق

 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.