آقای روحانی به کجا چنین شتابان؟!

حسن روحانی رییس جمهور در تازه ترین حمله لفظی خود به منتقدان مذاکرات هسته ای، آنها را بی عقل خواند.

به گزارش شفاف :روحانی که روز شنبه 11 بهمن در جمع برگزیدگان جشنواره فارابی سخن می گفت، با اشاره به مذاکرات هسته ای از انتقادات به تیم مذاکره کننده هسته ای با تندی گله کرد.

متن اظهارات وی چنین است: «در علم سیاست نیز به عنوان علوم انسانی ما دیپلمات های بسیار مجربی در اختیار داریم. اینکه دیپلمات های ما در برابر نمایندگان شش کشور قدرتمند حرف حقوقی، سیاسی و فنی می زنند افتخاری برای کشور است و اینکه بگوییم تند راه رفتید یا کند، حرف درستی نیست. باید به دیپلمات‌های شجاع خودمان در مذاکرات هسته‌ای افتخار کنیم. این دیپلمات‌ها واقعا شب و روز ندارند و تلاش می‌کنند و شجاعانه حرف می‌زنند که باید تشویق ملی شوند. تشویق ملی خیلی در پیشرفت کارها مؤثر است. خداوند در قرآن می فرماید ای پیامبر، ما این قرآن را آیه به آیه نازل کردیم و نه یک دفعه تا محکم و استوار در برابر همه فشارها باقی بمانی، پیغمبری که اشرف مخلوقات و برتر از همه است. ما که افرادی عادی و بشری معمولی هستیم و باید از آنهایی که در میدان حضور دارند، حمایت کنیم. زمانی در تهران بحث می کنیم و می توانیم درباره آرایش نیروها و روش‌ها بحث کنیم اما وقتی در صحنه و میدان حضور داریم و دوربین همه کشورها تصویر می گیرد و همه دنیا ناظر است، باید ما هم حمایت کنیم. در صحنه مذاکرات، دیگران برای تیم‌های خود کف می‌زنند اما می‌بینیم که در داخل برخی‌ها برای آن طرفی‌ها کف می‌زنند و می‌گویند انتقاد چیز خوبی است. ای خدا، عقل سالم و بدن سالم به ما بده».

نکته جالب در این سخنان این است که روحانی در حال منتقدان خود را به تکرار سخنان طرف های مقابل متهم می کند، که وی و تیم مذاکره کننده اش، اصلی ترین تکرار کنندگان مواضع طرف غربی در داخل کشور بوده اند.

اساسا یکی از انتقادهای جدی وارد به تیم مذاکره کننده هسته ای همواره این بوده است که منطق و نگرانی های طرف مقابل را پذیرفته و تلاش می کند ادبیات مدنظر غربی ها را درونی سازی کند.

مهم ترین مصداق این امر آن است که تیم مذاکره کننده دولت آقای روحانی تمامی نگرانی های ساختگی طرف غربی درباره برنامه هسته ای ایران را به رسمیت شناخته و درصدد رفع آنها با همان فرمولی است که آنها درنظر دارند.

این امر، از دید کارشناسان، اصلی ترین عامل کشیده شدن مذاکرات به وضعیت فعلی است.

در حوزه عمومی هم یکی از اشتغالات ثابت تیم مذاکره کننده توجیه و دلیل تراشی برای اقدامات و اظهارات خصمانه طرف غربی بوده است.

این امر عمدتا با این استدلال همراه بوده که اظهارات خصمانه غربی ها برای مصرف داخلی خودشان است و نباید در داخل برجسته شود.

با همین منطق، دولت آقای روحانی تا کنون بارها به صدا و سیما فشار آورده تا پخش سخنان مقام های امریکایی علیه ایران را متوقف کند.

همچنین در یک نمونه دیگر، دولت آقای روحانی استدلال طرف غربی را در این باره که تحریم ها علیه ایران جدید نیست، پذیرفته و از آن دفاع کرده است.

این امر تا آنجا پیش رفت که رهبر معظم انقلاب اسلامی در یک تذکر عمومی این خطای مهم را تصحیح کردند.

دیدگاه های دولت آقای روحانی درباره ضرورت تعامل به جهان و هضم شدن در اقتصاد جهانی هم تفاوتی با مواضع طرف غربی در این باره ندارد.

مهم تر از این، دولت آقای روحانی دقیقا همزبان با امریکایی ها، درباره اثرات اقتصادی تحریم ها مبالغه کرده و رفع مشکلات اقتصادی کشور را وابسته به آن می داند.

در حوزه های نظامی و امنیتی هم به یاد ماندنی ترین نمونه از تکرار مواضع غربی ها در ایران، عبارتی از محمد جواد ظریف وزیر خارجه دولت روحانی است که گفته بود امریکایی ها می توانند در یک حمله تمامی زیرساخت نظامی ایران را نابود کنند.

با این وصف، اگر آقای روحانی به واقع در پی یافتن کسانی است که حرف غرب را در ایران تکرار می کنند، آدرس را اشتباهی رفته است.

آدرس درست درون نهاد ریاست جمهوری و ساختمان وزارت خارجه است.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.