آغاز پذیرش سراسری حوزه‌های علمیه خواهران از ۲۵ بهمن

 

محمود خالقی درنشست خبری با تشریح جزئیات پذیرش حوزه های علمیه خواهران گفت: حوزه علمیه خواهران ظرفیتی عظیم برای کشور و نظام است.

وی افزود: خوشبختانه در سال 1375، با هدایت های مقام معظم رهبری و مراجع معظم تقلید، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران شکل گرفت.

معاون آموزش حوزه  خواهران با ذکر این مطلب که هم اکنون 447 مدرسه علمیه خواهران در سراسر کشورمشغول به فعالیت است گفت: پس از ایجاد این مدارس تا کنون 37898 نفر فارغ التحصیل شده اند و 62476 خواهر طلبه نیز مشغول تحصیل هستند.

وی افزود: هم اکنون 447 مدرسه علمیه خواهران در سطح کشور فعالیت دارند که از این تعداد 382 مدرسه در سطح 2، 58 مدرسه در سطح 3 و هفت مدرسه در سطح 4 مشغول به فعالیت هستند.

محمود خالقی گفت:  54205 نفر در سطح 2، 8209 نفر در سطح 3 و 62 نفر در سطح 4 در مدارس علمیه سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند.

وی اظهارکرد: در خصوص میزان فارغ التحصیلان این مرکز نیز باید گفت که در این رابطه تا کنون 37046 نفر در سطح 2 و 352 نفر در سطح 3فارغ التحصیل شده اند؛البته در کل فارغ التحصیلان و افراد مشغول به تحصیل در این حوزه تعداد 99872 نفر هستند( غیر از طلاب خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و جامعه الزهرا(س).

خالقی بیان کرد: پذیرش در سطح 4 فقط از دانش‌آموختگان سطح 3 حوزه‌های علمیه خواهران و پذیرش در سطح 3، از دانش‌‌آموختگان سطح 2 است؛ همچنین در مقطع سطح 2، از دانش‌آموختگان سیکل و دیپلم پذیرش صورت می گیرد.

وی گفت: در همین راستا 266 واحد برای دارندگان مدرک سیکل و 190 واحد برای دارندگان مدرک دیپلم در نظر گرفته شده است و در مقطع سطح 3، حدود 100 واحد و برای سطح 4، هشتاد واحد شامل چهل واحد تخصصی، بیست واحد عمومی و بیست واحد رساله تدوین شده است.
معاون آموزش  حوزه‌های علمیه خواهران، اظهارکرد: خوشبتخانه هم اکنون مجوز راه‌اندازی دوازده رشته سطح 3 دریافت شده و در حال حاضر نیز 10 رشته مشغول به فعالیت است که از آن جمله می‎توان به رشته هایی چون تفسیر و علوم قرآن، فقه و اصول، کلام اسلامی، تاریخ اسلام، اخلاق و تربیت اسلامی، مدرسی ادبیات عرب، فلسفه اسلامی، مطالعات اسلامی زنان، کلام با گرایش امامت، کلام با گرایش مهدویت اشاره کرد.

وی با ذکر این مطلب که رشته «کلام با گرایش مذاهب» و «تبلیغ با گرایش حج» در آینده نزدیک در سطح 3 راه اندازی می شود و گفت: رشته‌های سطح 4 شامل «فقه خانواده» و «تفسیر تطبیقی»‌ است. خالقی از پذیرش رسمی سطح 2 و 3 این حوزه از 25 بهمن ماه امسال خبرداد و گفت: در سطح 2 آزمون ورودی وجود ندارد و مصاحبه علمی برای پذیرش در این سطح، 20 تیرماه 1395 به مدت یک ماه انجام خواهد شد؛ نتایج این آزمون نیز در 30 مرداد سال آینده مشخص می شود.

وی با ذکر این مطلب که آزمون سطح 3 در تیرماه و پذیرش در شهریورماه انجام می شود گفت: هم‌اکنون، دوره سطح 4 در استان تهران، قم، اصفهان و یزد برگزار می‌شود که در آینده استان های فارس و خوزستان نیز به این جمع اضافه می شوند.

معاون آموزش حوزه علمیه خواهران بیا ن کرد: ظرفیت سطح 2 را در سال آینده تحصیلی به 19700 خواهد رسید که نسبت به سال تحصیلی جاری افزایش داشته است.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.