روایت پاپ از رفاقتش با یک مسلمان و حضور در مسجد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، به نقل از رادیو واتیکان، پاپ که به تازگی از سفر به آفریقا بازگشته در مصاحبه با خبرنگاران، با این سوال مواجه شد که شما در موارد بسیاری نسبت به مسلمانان اظهار احترام و دوستی کردید. در جهان امروز اسلام و آموزه های پیامبر محمد (ص) چه چیزی برای گفتن دارند؟
ارزشهای مشترک فراوانی بین اسلام و مسیحیت وجود دارد
رهبر کاتولیک های جهان پاسخ داد: با مسلمانان می توان گفت و گو کرد: آنها دارای ارزش های بسیاری هستند، و این ارزش ها سازنده هستند. حتی خود من نیز تجربه دوستی و رفاقت با یک مسلمان را دارم که یکی از مسئولین مسلمانان در سطح جهانی است و با هم گفت و گو داریم؛ او ارزش های خودش را دارد و من ارزش های خودم را،  او دعا می کند، من هم دعا می کنم. ارزش های بسیاری میان ما هست، برای مثال دعا کردن ، روزه گرفتن: منظورم ارزش های دینی است و حتی در مورد ارزش های دیگر.
وی ادامه داد: نمی توان یک دین را حذف کرد. بله حقیقت دارد که در تاریخ همیشه جنگ های بین ادیان وجود داشت حتی ما نیز به خاطر وقایع تلخ تاریخی با دیگر مذاهب کلیسایی باید تقاضای عفو کنیم. به خاطر افراطیون، به خاطر جنگ های دینی باید تقاضای عفو کنیم. مسلمانان دارای ارزش های بسیاری هستند و می توان با آنها گفت و گو کرد.
همراهی پاپ و یک امام جماعت در سفر به آفریقا
پاپ گفت: در سفر به آفریقای مرکزی، به یک مسجد رفتم. در آنجا دعا کردم، حتی امام جماعت خواست با من به ورزشگاه کوچک شهر که مردم بسیاری نتوانستند وارد شوند بیاید و در خودرو مخصوص پاپ، هم پاپ بود و هم امام جماعت. می توانستیم با هم صحبت کنیم مثل هر جای دیگر. که مردمی با ارزش های متفاوت وجود دارند و با هم حرف می زنند.
مگر مسلمانان بودند که به رم حمله کردند؟!
وی با بیان اینکه تنها نباید نشانه اتهام را به سوی دیگران بگیریم و از تاریخ خود غافل شویم گفت: آیا می دانید خود ما مسیحیان چقدر جنگ کرده ایم؟ مگر مسلمانان بودند که (در سال 1527) به رم حمله کردند؟ مسلمانان دارای ارزش ها هستند. 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.