رئیس شورای ائتلاف گرگان: کار شورایی صرفاً سیاسی نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، با نزدیک شدن به 28 خردادماه، تنور انتخابات هر روز داغ‌تر می‌شود؛ هرچند تبلیغات بیشتری در خصوص انتخابات ریاست جمهوری می‌شود اما برخلاف تصور برخی‌ها، انتخابات شوراهای شهر به ویژه در گرگان، با شور و حرارت خاصی دنبال می‌شود.

لیست‌های مختلفی برای انتخابات شورای شهر گرگان منتشر شده که یکی از آنها مربوط به شورای سیاستگذاری نیروهای انقلاب اسلامی در شهرستان گرگان است که با انتشار اسامی که در این لیست قرار گرفتند برخی واکنش‌ها را هم در پی داشت.

انتشار لیست‌های موازی، بیرون ماندن افراد با سابقه و دارای تخصص در حوزه مسائل شهری، ناشناخته بودن برخی افراد حاضر در لیست، باقی ماندن امضاکنندگان میثاق نامه در رقابت‌های انتخاباتی و غیره موضوعاتی بود که حجت‌الاسلام سیدمحسن طاهری، رئیس شورای سیاستگذاری نیروهای انقلاب گرگان درباره آنها توضیح داد.

وی درباره انتخاب افراد حاضر در این لیست و فرآیند قرارگیری آنها در لیست نیروهای انقلاب اظهار داشت: شورای سیاستگذاری از یکسال قبل کار خود را آغاز کرد و در ماه‌های اخیر کار فشرده و سنگینی را برای ارائه لیست در انتخابات شورای شهر گرگان پشت سر گذاشت. در ابتدای امر فراخوانی برای نیروهای انقلابی داشتیم که بیش از 30 نفر در این فراخوان اعلام آمادگی کردند. پس از گذراندن مرحله نخست و بررسی سوابق و انجام مصاحبه، تعداد این افراد کاهش پیدا کرد. وقتی موضوع امضای میثاق نامه مطرح شد هم از تعداد این کاندیداها کاسته شد و در نهایت 20 نفر به مرحله بعدی راه پیدا کردند.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: با باقی ماندن نیروهای توانمند، کار برای بستن لیست سخت‌تر شد؛ چون این افراد انقلابی، مومن، دارای کارنامه و برنامه بودند و باید بررسی‌های علمی‌تری انجام می‌دادیم.در نتیجه مصاحبه‌های علمی و تخصصی انجام شد و تحقیقات میدانی هم در دستور کار قرار گرفت. در این فرآیند نگاهی هم به پایگاه رأی کاندیداها شد و در آخر هم یک جمع 9 نفره که امتیازات بالاتری را کسب کرده بودند در لیست قرار گرفتند.

وی گفت: این لیست مجموعه‌ای از افراد کارآمد و انقلابی است و معتقدیم در مقایسه با سایر لیست‌هایی که برای انتخابات شورای شهر بسته شده بسیار توانمندتر و قوی‌تر است و حتی شاید دیگر لیست‌ها قابل مقایسه با آن نباشند.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گرگان بیان داشت: از مردم می‌خواهیم که به این لیست به طور کامل رأی دهند و با توجه به پشتوانه لیست که تشکیلاتی انقلابی است،  همه مردم به ویژه نیروهای انقلابی می‌توانند از این افراد مطالبه‌گری کنند.

حجت‌الاسلام طاهری در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم درباره انتشار لیست‌های موازی گفت: برای بستن این لیست، فرآیند طولانی منطقی طی شده و تأکید ما این است که در وضعیت موجود بهترین و توانمندترین لیست برای انتخابات شورای شهر است. با این حال خیلی تلاش می‌کنیم تا لیست‌های موازی به حداقل برسد هرچند امر انتخابات خیلی قابل کنترل نیست. اگر مشکلاتی هم در لیست کنونی وجود دارد و قابل جبران نیست باید تدابیر خاصی برای آن اندیشید اما اگر این لیست قابلیت این را دارد که نواقص را در آینده جبران کند، باید به آن اعتماد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما مدعی نیستیم که نقطه ضعفی در این لیست وجود ندارد اما توانمندترین لیست است. شاید اگر افراد حاضر در لیست‌های مختلف را یک به یک با هم مقایسه کنید در برخی موارد ضعیف‌تر یا ناشناخته‌تر باشند اما یک پشتوانه انقلابی دارند.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گرگان ادامه داد: البته تشکیلات انقلابی ما فقط به ارائه لیست بسنده نکرده ات و تا آخر پای کار این افراد خواهیم بود. تلاش می‌کنیم بین نامزدها هماهنگی ایجاد کنیم و ان شاالله پس از رأی آوردن هم برنامه خواهیم داشت. این افراد باید از توان و ظرفیت سایر نیروهای انقلابی، گروه‌های جهادی و سیاسیون وابسته به جریان انقلاب استفاده کنند و مردم هم بر کار آنها نظارت خواهند کرد.

برخی افراد میثاق نامه شورای ائتلاف را امضا کردند اما اکنون که در لیست قرار نگرفتند حاضر به کنار رفتن از رقابت‌ها نیستند، حجت‌الاسلام طاهری در این باره هم گفت: مباحثی در شورا مطرح شده و ما از نظر اخلاقی و شرعی می‌توانیم میثاق نامه و اسامی کسانی که امضا کردند را منتشر کنیم اما فعلا بنا به دلایلی تصمیمی بر این کار نداریم. چون یکی از موضوعات بسیار مهم، مشارکت حداکثری است و نمی‌خواهیم با چنین کاری دلخوری برای برخی افراد و طرفداران آنها ایجاد شود اما این یک نقطه ضعف برای خلف وعده کنندگان است.

وی درباره انتقاداتی که در زمینه تخصص کاندیداهای حاضر در لیست شورای ائتلاف مطرح است، اظهار داشت: تخصص‌های موردنیاز شهر متنوع و فراوان است و در چند تخصص هم خلاصه نمی‌شود ممکن است برخی از تخصص‌ها به صورت شاخص وجود نداشته یا کمرنگ باشد.اما وفتی افراد یک لیست با هم هماهنگ باشند از نیروهای انقلابی در مجامع و کمیسیون‌ها بهره خواهند گرفت. با اینحال در لیست کنونی تنوع خوبی از تخصص‌ها از فرهنگی گرفته تا شهرسازی و گردشگری و غیره وجود دارد.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گرگان در واکنش به برخی اظهارات که گفته می‌شود برخی از افراد حاضر در لیست، سابقه انقلابی‌گری ندارند، گفت: ما تعریفی از انقلابی گری داریم، کسانی که ملتزم به قانون اساسی و ولایت فقیه هستند، با جریانات معاند و فتنه‌گر همراهی نداشته و ندارند، تقوا، تعهد و تخصص دارند از نظر ما انقلابی هستند. حالا ممکن است درجات انقلابی‌گری افراد متفاوت باشد. اما گاهی مواقع انقلابی گری را با معنای سیاسی بودن اشتباه می‌گیریم. شورای شهر جای کار صرف سیاسی نیست. یکی از نقاط قوت این لیست اتفاقا انقلابی بودن، فراجناحی بودن و متخصص و متعهد بودن اعضای آن است.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.