دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

به گزارش خبرگزاری حوزه، پس از واریز مبلغ نامتعارف دو میلیون تومانی به حساب طلاب و روحانیون متأهل و مبلغ یک میلیون تومانی به حساب طلاب مجرد که از سوی رئیس جمهور با عنوان «افطاری رئیس جمهور» انجام شد، واکنش های بسیاری پیرامون این موضوع اتفاق افتاد و طلاب و فضلا چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی، گفت و گوهای بسیاری را داشته و واکنش های متفاوتی را از خود بروز دادند.

برخی این واریزی را حرکتی سیاسی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ عنوان کرده؛ برخی آن را در راستای بدنام کردن طلاب و روحانیون دانسته و برخی نیز مسئولان حوزوی مورد انتقاد قرار داده و این واریزی را توطئه ای برای تخریب شخصیت و فعالیت های اجتماعی طلاب عنوان کردند.

پس از این گفت و گوهای حقیقی و مجازی، بیانیه ها، دلنوشته ها و نامه های گوناگونی از سوی اساتید، روحانیون، فضلا و طلاب منتشر شد و همگان نسبت به این واریزی واکنش نشان دادند که چرا در ایام انتخابات و در زمانی که مردم کشور با مشکلات معیشتی بسیاری مواجه هستند و گاهی ساعت ها باید در صف مرغ بایستند، چنین واریزی برای طلاب انجام شده است تا این قشر پاسخگوی عملی باشد که با اراده آنان انجام نشده است.

واکنش دیگری که جمع بسیاری از طلاب و فضلا انجام دادند، عودت این مبلغ به حساب خزانه کشور و یا واریز آن به حساب گروه های جهادی، گروه های درمانی و ... بوده تا مبلغ دو میلیون تومانی که به حساب آنان واریز شده، در این راه صرف شود.

    

رسانه رسمی حوزه های علمیه در راستای ارائه گزارش از این حرکت خودجوش طلاب و فضلا، به ارائه گزارشی از این بیانیه ها، دلنوشته ها، اعتراضات، نامه ها و واریزی ها خواهد پرداخت.

     

** اولین واکنش رسمی نسبت به این واریزی از سوی آیت الله اراکی، عضو شورای عالی حوزه های علمیه صورت گرفت و این استاد حوزه گفت: «از ابتدای پیدایش حوزه های مقدسه علمیه بنا نبوده و نیست که طلاب جیره خوار دولت‏ها باشند، در شرایطی که مردم در فشار سخت اقتصادی قرار دارند اگر دولت امکاناتی برای کمک به قشر مستضعف جامعه دارد بهتر است به عامه مردم رسیدگی کند و طلاب با همه‏ ی شرایط سختی که بر آنها می‏ گذرد همراه مردم و همدرد مردمند و نیازی به این هدایای مشکوک ندارند».

    

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** همچنین جمعی از اساتید، طلاب و روحانیون حوزه های علمیه نیز در اعتراض به این بی تدبیری بیانیه ای صادر کردند و در بخشی از آن نوشتند:

«مایه ننگ است که امروز، جناب رئیس جمهور به جای آنکه برای رفع دغدغه های معیشتی و مشکلات مردم، چاره اندیشی کند، در حرکتی مکارانه و عوام‌فریبانه، در آستانه انتخابات، مبلغی را با نام شریف و مقدس افطاری!! به حساب طلاب و روحانیون واریز کرده است، تا به خیال خام خویش، روحانیت را در بدنامی‌های هشت ساله خود شریک گرداند و دامن پاک روحانیون مردمی و ساده‌زیست را بدین لکه ننگ آلوده نماید. چه شده است دولتی که در طول هشت سال، از هر فرصتی برای ضربه به حوزه علمیه انقلابی استفاده کرده و نسبت به پرداخت بودجه‎های مصوب حوزه نیز مضایقه نموده، ناگهان به یاد زندگی سخت طلاب علوم دینی افتاده است؟! تحمل سختی‌های زندگی طلبگی شرف همیشگی طلاب بوده و در این برهه تاریخی نیز، ایستادگی و مقاومت طلاب و روحانیون در کنار مردم صبور ایران، شرافتی مضاعف برای آنان است».

      

** خانه طلاب جوان نیز در نامه ای آورد: «رئیس‎ جمهور به منظور کمک به طلاب، مبلغی را تحت عنوان افطاری به حساب آن‎ها واریز کرده اما بیش از فشار معیشتی، بار مسئولیت ناشی از دردهای مردم بر شانه ما سنگینی می ‎کند. اعضای خانه طلاب وجه مذکور را به حساب پویش نذر سلامتی ستاد کرونا واریز می ‎کنند».

     

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** طلبه دیگری در فضای مجازی با انتشار عکس عودت این مبلغ نوشت:

«مبلغ دومیلیون واریزی رئیس جمهور را به حساب کمیته امداد واریز نمودم تا به عنوان یک طلبه اعتراضم را به مسئولین حوزه علمیه رسانده باشم».

    

** گروه دیگری از طلاب اعتراض خود را با عنوان «بازی دولت با آبروی روحانیت و هوشیاری طلاب» بیان کردند و نوشتند:

«در حالیکه دولت از دادن سبدهای کمک معیشتی، وام یک میلیونی سری دوم و ... به طلاب -که به اقشار محروم و کم درآمد تعلق گرفت- امتناع کرد به یکباره در آستانه انتخابات مبلغ ۲ میلیون تومان به عنوان هدیه افطاری رئیس‌جمهور را در نظر گرفته است که مورد اعتراضات شدید طلاب قرار گرفت. رئیس جمهور زخم خورده از روحانیت انقلابی که در مناظرات انتخاباتی سال ۹۶  گفت: «طلبه ها را فرستادید علیه دولت و سند ۲۰۳۰ تبلیغ کنند» این بار قصد داشت پاس گلی به کاندیدای مطلوب خود در انتخابات ۱۴۰۰ داشته باشد و همچنین مردم را نسبت به روحانیون بد بین کرده و با یک شانتاژ رسانه ای توسط زنجیره ای ها تبلیغات آنها را بی اثر و حتی معکوس کند؛ اما این بار با بصیرت و هوشیاری طلاب، دام پهن شده و فتنه آینده در نطفه خفه شده است».

    

** طلبه دیگری نسبت به این واریزی اینگونه واکنش نشان داد و نوشت:

«رئیس جمهور لطف کردند ۲میلیون تومان به من طلبه با عنوان افطاری واریز کردند. بنده هم در راه آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد هزینه اش کردم. گفت: از خیر تو به ما امیدی نیست، شر مرسان».

    

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** گروهی از طلاب و فضلای پردیسان قم نیز پویشی را با عنوان «پویش حوزوی مثل مردم» راه اندازی کرده و اعلام کردند:

«طلاب و اساتید ساکن محله هزاره هشتم پردیسان قم مبلغ افطاری رئیس جمهور را برای نهضت مواسات و همدلی اهدا خواهند کرد. در حالیکه به خاطر بی تدبیری های دولت، صف های طولانی مرغ و روغن تشکیل شد، طلاب و روحانیون، صف های طولانی مواسات برای برطرف کردن گوشه ای از فشارهای معیشتی نیازمندان و آسیب دیدگان تشکیل می دهند. وعده ما۲:۳۰ بامداد سحرگاه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰، مسجد امام حسن عسگری هزاره هشتم پردیسان قم».

      

** اقدام بعدی، حرکت اساتید، طلاب و فضلای مدرسه علمیه معصومیه قم بود که مبلغ افطاری رئیس جمهور را برای مواسات و فعالیت جهادی در مناطق محروم اهدا کردند و صف طویلی برای واریز این مبلغ کشیدند تا اینگونه اعتراض خود را نسبت به این حرکت اعلام کنند.

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

    

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** مدیران مدارس علمیه شهرستان همدان و مدرسه علمیه بهار نیز در پیامی نسبت به افطاری رئیس جمهور واکنش نشان دادند و به جهت همدردی با عموم مردم که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، ضمن واریز این مبلغ به حساب امور خیریه، از دیگر طلاب استان نیز برای پیوستن به کمپین دعوت کردند. 

        

** واکنش بعدی، پویش اختصاص افطاری رئیس جمهور به طلاب برای آزادی زندانیان نیازمند بود که طلاب مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی با همکاری مرکز نیکوکاری اداره کل زندان‌های استان قم جهت اختصاص مبالغ افطاری رئیس جمهور برای آزادی زندانیان نیازمند راه انداختند.

      

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** مدرسه انقلاب اسلامی و تعدادی از اساتید و طلاب حوزه علمیه قم نیز با ارسال نامه ای به حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان، مسئول امور ارتباطات حوزوی دفتر رهبری نسبت به این واریزی واکنش نشان داده و در بخشی از آن نوشتند:

«خبر واریزی دو میلیون تومانی رئیس جمهور به حساب طلاب، قلب بسیاری از آنان و مؤمنین را به درد آورد. این رفتار به قدری ذلّت‌بخش و اسارت‌بخش بود که بسیاری را در حیرت فرو برد.

در شرایطی که به خاطر وضعیت بد اقتصادی و آشفتگی در مدیریت کرونا روح و روان مردم زخمی شده است شنیدن قبول هدیه از سوی دولتی که نزد مردم بسیار منفور است، علاوه بر تقویت انگاره دولت‌زدگی حوزه علمیه، چه تصوری را در اذهان ایجاد می کند؟!».

    

** گروه دیگری از طلاب و فضلا نیز اعلام کردند که این پول را برای کمک به نیازمندان و صرف در امور خیریه خرج خواهند کرد.

    

** طلبه دیگری اینگونه واکنش نشان داد و نوشت:

«شرمنده‌ام از رفتار آقایان! مرکز خدمات حوزه پیامک داده: افطاری رئیس جمهور به کارتتون واریز شد، خب مبلغ چقدره؟ ۲ میلیون تومن! برابر با ۳ ماه شهریه! مدیونید اگر برداشت انتخابات کنید!». 

      

** برخی از طلاب نیز در فضای مجازی اینگونه به آقای رئیس جمهور پاسخ دادند:

به نام خدای رسوا کننده منافقان

آقای رئیس جمهور حسن فریدون(روحانی)؛

اخیرا در اقدامی عجیب پولی را به عنوان  پول افطاری به طلاب و روحانیون سراسر کشور داده ای که لازم است توضیحاتی رو در این زمینه بدهی.

اول اینکه اگر این پول بابت افطاری و روزه داری است چرا به بقیه مردم نداده ای ؟ مگر بقیه مردم روزه نمی گیرند و افطاری نمی خورند!!!؟؟؟

دوم اینکه این پول رو شما از کجا آورده ای؟

اگر این پول مال تو نیست، به چه حقی در مورد مال دیگران تصمیم گرفته ای؟  پول رو به صاحبانش برگردان تا خودشان در مورد مالشان تصمیم بگیرند.

و اگر این پول مال تو و در اختیار توست باید طبق قانون و عدالت آن را تقسیم کنی، نه اینکه تبعیض قائل شوی و با این کار، مردم را به روحانیت بدبین کنی و ما را شریک دزد و رفیق قافله خود نمایی.

ما طلاب و روحانیت انقلابی از تو و اربابان انگلیسی ات بیزاریم و برائت می جوییم».

    

** طلبه دیگری اعتراض خود را اینگونه بیان کرد:

«از ابتدای پیدایش حوزه های مقدسه علمیه بنا نبوده و نیست که طلاب جیره خوار دولت‏ها باشند، در شرایطی که مردم در فشار سخت اقتصادی قرار دارند اگر دولت امکاناتی برای کمک به قشر مستضعف جامعه دارد بهتر است به عامه مردم رسیدگی کند و طلاب با همه‏ ی شرایط سختی که بر آنها می‏ گذرد همراه مردم و همدرد مردمند و نیازی به این هدایای مشکوک ندارند؛ لذا مبلغی که توسط رئیس جمهور تحت عنوان افطاری به حساب این جانب واریز شده، به حساب خیریه مسجد و حسینیه امام جواد علیه السلام واریز گردید تا مرهمی بر زخم نیازمندان محله باشد».

     

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** از دیگر واکنش هایی که با آن مواجه شدیم، متن منتشر شده از سوی یکی از طلاب بود که نوشت:

«سلام علیکم؛ آن مبلغی که رئیس جمهور به عنوان افطاری به حساب بنده ریخته بود، به نیابت از همه شما عزیزان به مؤسسه حضرت خدیجه سلام الله علیها (برنامه سمت خدا) واریز کردم».

    

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** اعتراض بعدی، عودت مبلغ یاد شده از سوی یکی از اساتید حوزه آخوند (ره) بود که نوشت:

«با توجه به اعتقاد به شیطنت آمیز بودن افطاری دولت غربگرا به طلاب! و عدم سابقه این مسأله در تاریخ انقلاب و احتمال سوء استفاده دولت و رسانه های خارج نشین جهت تخریب چهره مظلوم طلاب! این وجه را به خزانه دولت عودت دادم!»

    

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** طلبه دیگری از حوزه علمیه قم اینگونه اعتراض خود را انعکاس داد:  

«این حقیر وجه ۲ میلیون تومانی را به مؤسسه خیریه دست های مهربان واریز نمودم تا ان شاءالله به نیازمند واقعی برسد!»

    

** جبهه روحانیت مردمی انقلاب اسلامی نیز در واکنش به این واریزی نوشت:

پیرو تأکید چندباره مقام معظم رهبری بر رواج روحیه و اقدامات مواساتی در جامعه برآن شدیم مبلغ غیرمتعارفی که تحت عنوان هزینه افطاری رئیس جمهور به حساب طلاب وروحانیون واریز شد را به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۵۰۲۵۵۶۷۰ بنام مرکز نیکوکاری سراج همدلی اختصاص دهیم.

     

** واکنش بعدی برای طلاب و روحانیون بهبهانی بود که در بیانیه ای نوشتند:

«طلاب و روحانیون بهبهان کلیه ی این مبلغ را به حساب گروه های جهادی به جهت رسیدن به دست مستضعفین واریز می نمایند و از پذیرش آن امتناع می ورزند».

     

** یکی از مسئولین فرهنگی نیز اینگونه واکنش نشان داد:

«حوزه علمیه صاحب دارد و هرگونه خدماتی از جانب مراجع و رهبری عزیز پذیرفتنی است. در شرایط سخت معیشتی، طلاب و روحانیان کنار مردم بوده و مدد رسانند. ستاد کرونا شماره حساب بدهد تا پول افطاری رئیس جمهور عودت داده شود».

       

** طلبه دیگری با انتشار عکس واریزی خود نوشت:

«عصر امروز سه شنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۰ دقیقه مبلغ دومیلیون تومان واریزی تحت عنوان  افطاری رئیس جمهور بابت توزیع شیر رایگان در روز میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام به حساب فروشگاه لبنیات کوثر، خیابان شهید نجات خواه، هزاره دهم پردیسان استان قم واریز شد. علی برکت الله!».

     

** یکی از اساتید مدرسه علمیه آیت الله العظمی سبط الشیخ الانصاری دزفول نیز طی نامه ای عنوان کرد:

«از لحظه ای که متوجه شدم مبلغ دو میلیون تومان تحتِ عنوان افطاریِ رئیس جمهور حسن روحانی به کارت بنده واریز شده است از جهاتِ عدیده ملتهب و از آمیخته شدن آن با پولی که در حسابم وجود دارد، آشفته و در فکر تطهیرِ حسابم بودم. ضمن تأیید و تحسین پیامِ روشنگرانه حضرت آیت الله حاج شیخ محسن اراکی زید عزّه، این جانب نیز با اقتداء به اقدامِ خردمندانه ایشان آن مبلغ کذایی شبهه ناک را " بِأیّ نحوِِ یُمکِن " عودت خواهم داد».

     

** جمعی دیگر از طلاب حوزه علمیه قم نیز نسبت به بهره برداری رسانه ای برخی افراد واکنش نشان داده و نوشتند:

«افطاری ۲ میلیونی ارزانی سفره رنگین هیئت دولت کدخداپرست. سفره ما طلاب، شبیه سفره مردمی که گرفتار دولت ناکارآمدند خالی بماند زیبنده تر است. طلاب از خدعه های انتخاباتی آگاه اند. آقای دهباشی لطفا وجه واریزی آقای روحانی در انتخابات ۹۲ برای کلیپی که ساختید و روحانی را در دامن ملت گذاشتید، به حساب هلال احمر واریز کنید و فیشش را منتشر کنید تا باور کنیم».

     

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

** بسیج مدرسه علمیه امام محمد باقر علیه السلام و جمعی از اساتید نیز در بیانیه ای آوردند:

«آقای رئیس جمهور! بر شما لازم است در مدت کوتاه باقیمانده از عمر دولت خویش، توبه‌ای نموده و واقعا به فکر مردم باشید و اموال بیت‌المال و توان مجموعه دولت را به جای بکار انداختن در حیله‌گری‌های رسانه‌ای و انتخاباتی، صرف حل مشکلات اولیه مردم نمایید. مردمی که در نتیجه تدبیرهای! دولت جنابعالی، به امید خرید روغن و مرغ و تخم مرغ از صفی به صفی و از مغازه‌ای به مغازه‌ای سرگردان هستند و رنج تورم افسار گسیخته، عدم حمایت از تولید داخلی، قیمت سر به فلک کشیده مسکن و ده‎ها مشکل دیگر را که در این هشت ساله بی هیچ تدبیری رها کرده‌اید، با سختی فراوان تحمل می‌نمایند».

      

** طلبه دیگری به مسئولان حوزه اعتراض کرد و نوشت:

«دریافت این پول توسط مرکز خدمات و پرداخت به طلبه ها و اینکه اسمش رو بزارن افطاری رئیس جمهور کار بدی بود و واقعا احساس شرم کردیم؛ چون قرار بود ما طلبه ها زیر سایه مرجعیت و رهبری با پول حلال دنیامونو پیش ببریم؛ اما چرا زعمای حوزه و مسئولین آن از بی خونگی و بی پولی و عذاب زندگی طلبه ها احساس شرم و در پی اون اقدامی نمی‌کنند؟؟!!».

     

** بخش فرهنگی مدرسه علمیه ثامن الائمه نیز در بیانیه ای آورد:

«بسیاری از اساتید و طلاب و فرهیختگان حوزوی که در این دو روز مواجه با این دسیسه شده‌اند در پی عودت‌دادن آن به مراکزی همچون شیرخوارگاه‌ها، امور زندان ها، امور درمانی و بیمارستانها و طرح بسیار نیکوی مواسات می باشند. بی تردید مردم نجیب و نازنینی که این هشت سال سخت دولت لیبرال را تحمل کرده‌اند، بین روحانیت مردمی و درد کشیده و دولت‌روحانی بی‌دردغرب‌گرا تفاوت قائل هستند».

     

** فاضل دیگری بر عودت این مبلغ به حساب مبدأ یا خزانه کشور تأکید کرد و نوشت:

مبلغ نامتعارف و مشکوکی که رئیس جمهور به عنوان افطاری به حساب طلاب واریز کرده است موجب محل اتهام واقع شدن طلاب در شرایط اقتصادی دشوار کشور شده است و شائبه حق السکوت و حتی تخریب روحانیت ایجاد کرده است؛ لذا از یک سو باید پرسید مسئولان مرکز خدمات حوزه وقتی این مبلغ غیرمتعارف و این حرکت مشکوک را می بینند چرا بدون مشورت با بزرگان حوزه، نقشه برجام زدگان را اجرایی می کنند و شک نمی کنند که نکند نیت سوءی پشت چنین بذل و بخششی قرار دارد؟! از دیگر سو واریز این مبلغ از سوی طلاب به حساب نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و ... مسبوق به «قبول» آن قلمداد می شود؛ بنابراین اگر کسی می خواهد از روحانیت رفع اتهام کند، پیشنهاد می شود این مبلغ را به حساب مبدا یا خزانه کشور بازگرداند.

    

** برگزاری نشست هم اندیشی عمومی طلاب و حوزویان نیز از دیگر واکنش ها به این واریزی بود و جمعی از طلاب و فضلا نشستی را در مسجد قبای پردیسان برای جلوگیری از سوء استفاده های تبلیغاتی در آستانه انتخابات برگزار کردند.

      

** طلبه دیگری با تیتر «ظاهراً بیانیه کافی نیست» به این حرکت اعتراض کرد و گفت:

«حقیر با افتخار مبلغ افطاری رو به حساب خزانه ملی عودت دادم. دوستان اگه خواستید، فقط به یکی از روش های زیر عودت بدید.

حساب شماره ۴۰۰۱۰۰۰۹۰۱۰۰۱۰۸۲ به نام خزانه داری کل، نزد کلیه شعب بانک ملی ایران

یا شماره شناسه شبا IR۵۴۰۱۰۰۰۰۴۰۰۱۰۰۰۹۰۱۰۰۱۰۸۲

      

** طلاب بسیجی مدرسه علمیه شهید برونسی نیز با دیگر طلاب و فضلا همراه شده و در نامه اعتراض آمیزی نوشتند:

«یقیناً طلاب دردمند و دردکشیده‌ای که در همه‌ی حالات در کنار مردم بوده‌اند و سطح زندگی آنها از سطح معمول جامعه هم به مراتب پایین‌تر است، به نیکی می‌دانند که این کار در شرایطی که به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم غیر از فرار دولت از پاسخگویی، یقیناً شائبه‌های سیاسی نیز در پی دارد. بسیاری از اساتید و طلاب و فرهیختگان حوزوی که در این دو روز مواجه با این دسیسه شده‌اند در پی عودت‌دادن آن به مراکزی همچون شیرخوارگاه‌ها، امور زندان ها، امور درمانی و بیمارستانها و طرح بسیار نیکوی مواسات می باشند.

       

** برخی از طلاب و اساتید حوزه نیز در بخش «فارس من» خبرگزاری حوزه، پویش «نه به افطاری رئیس جمهور» را راه اندازی کرده و اعتراض خود را به این حرکت اعلام نمودند.

     

دست رد طلاب حوزه های علمیه به یک افطاری پرحاشیه

بیانیه ها، نامه ها و اعتراضاتی که از نظر گذراندید، تنها بخشی از واکنش های طلاب، روحانیون، اساتید و فضلای حوزه های علمیه بود و با مراجعه به فضای مجازی می توان به واکنش های بسیاری که به این واریزی وجود داشته، دست پیدا کرد.   

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.