فرزند دختر مایه‎ برکت و رحمت الهی است/ تجربه ای در سوره کوثر که بارها تکرار شده است

ضمن تبریک دهه کرامت و به وِیژه با توجه به نامگذاری ابتدای این دهه به نام دختران به برکت میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، در این مطلب نکاتی با تکیه بر تفسیر شریف المیزان از سوره مبارکه (کوثر) تقدیم می‎شود.

ابتدا ترجمه سوره مبارکه کوثر:

به نام خداوند بخشایشگر مهربان. به یقین ما به تو کوثر عطا کردیم. پس برای پروردگارت نماز بخوان و نحر کن. همانا دشمن تو ابتر و مقطوع‎النسل است.


و بعد ۶ نکته درباره محتوای سوره مبارکه کوثر :

۱ - در پی درگذشت دو فرزند پسر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، یکی از دشمنان حضرت به نام عاص بن وائل به ایشان زخم‎زبان می‎زد و جسارت می‎کرد. او به تصور جاهلی خود، فرزند پسر را سبب تداوم نسل می‎دانست حال آنکه خداوند متعال به سبب حضرت زهرا سلام الله علیها آنچنان نسل پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله را تداوم بخشید که به رغم کشتار وسیع فرزندان این خاندان مبارک توسط دشمنان اسلام و تشیّع، کماکان نورافشانی این خاندان شریف ادامه دارد.

۲ - در معنای کوثر، مفسران سخن‎ها گفته‎اند اما دو سخن از میان بیش از ۲۶ معنا (مانند نهر و حوضی در بهشت و غیره)، بیشتر مورد اعتماد و تکیه است. کوثر را به یک معنا (خیر کثیر) و به یک معنا (خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله از نسل حضرت زهرا سلام الله علیها) دانسته‎اند.

۳ - از عبارت (فصلّ لربک) مشخص می‎شود که یکی از بهترین ابزارها برای شکر خداوند متعال اقامه نماز است. آنهم نمازی خالصانه و بدون ریا که فقط برای خدای سبحان باشد. (لربک) در این سوره مبارکه خداوند سبحان دستور می‎دهد تا پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله به شکرانه نعمت وجود حضرت زهرا سلام الله علیها نماز بخواند و از آنجایی که ایشان الگوی همه ما معرفی شده و هستند ما هم به سبب نعمات مختلف و متنوع الهی باید به نماز اهتمام ویژه داشته باشیم.

۴ - به قربانی کردن حیوانات بخصوص گوسفند در اصطلاح ذبح می‎گویند ولی در مورد شتر ذبح بکار نمی‎رود و قربانی کردن شتر را (نحر) می گویند. برخی گفته‎اند مقصود از عبارت (وانحر) در این سوره، دستور به قربانی کردن شتر در کنار نماز خواندن به شکرانه نعمت بهره‎مندی از کوثر است اما روایات حاکی از آن است که عبارت (نحر) به معنای بلندکردن دستها تا کنار گوش‎ها هنگام تکبیر گفتن در جای‎جای نماز است و این نشانه تواضع و خضوع در برابر پروردگار متعال است.

۵ - در این سوره خداوند متعال ضمن اینکه خبری از آینده و وعده‎ای معجزه‎آمیز داده و فرزندان حضرت زهرا سلام الله علیها را به بشریت ارزانی داشته است در کنار آن دشمنان اهل بیت علیهم السلام را هم ابتر و مقطوع النسل نامیده است و این نیز در طول تاریخ بارها تجربه شده است. کجایند آنان که به این خاندان مطهر جسارت کردند و چه مقامی دارند؟ قبور منحوس آنان در زباله‏ دان‎های تاریخ میزبان نجاسات است اما نور خاندان شریف پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله روزبه‏ روز بیشتر و بیشتر گشته است.

۶ - از این سوره می‎توان دریافت که پسر برتری بر دختر ندارد و افکار جاهلی را هم باید کنار گذاشت. مباد که امروزه عده‎ای به پسرداشتن افتخار کنند و به رسم جاهلیت، وجود دختر را کم‎اهمیت بدانند. در کنار آنکه به بیان روایات، پسر نعمت است دختر، نیکی و رحمت نامیده شده است. در روایتی (مستدرک الوسائل، ج۱۵، ص۱۱۶) از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله آمده است : هیچ‏ خانه‎ای نیست که در آن دختران باشند مگر اینکه هر روز ۱۲ برکت و رحمت از آسمان به آن خانه نازل می‎شود و لا ینقطع ملائکه به زیارت آن خانه می‎آیند. این موضوع آنقدر مهم است که حتی در کتاب شریف وسایل الشیعه یک باب به نام (استحباب طلب البنات) یعنی (مستحب بودن دعا کردن برای دختردار شدن) داریم و در روایات مختلف، وجود دختران در خانه سبب ورود والدین به بهشت و دورشدن از جهنم عنوان شده است.

جهان نیوز

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.