غربت امام رضا (علیه السلام) به پایان رسیده است

حجت الاسلام زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه و مهمان ویژه بخش بین الملل سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (علیه السلام)، در مراسم افتتاحیه مجمع خادمان رضوی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور یافت.

وی طی سخنانی با تشکر از برگزار کنندگان این جشنواره درباره اهمیت خدمت به جوامع بشری گفت: امام رضا (علیه السلام) شخصیتی غریب در تاریخ هستند و در غربت نیز به شهادت رسیدند اما امروز وضع فرق کرده و دیگر ایشان غریب نیستند و زمان غربتشان به پایان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته امام رضا (علیه السلام) نظیر امروز شناخته شده در نیجریه نبود، گفت: ما در نیجریه جلسات تفسیر قرآن بر اساس تفاسیر امام رضا (علیه السلام) برگزار کردیم، به ویژه در ماه مبارک رمضان مراسم پخش تلویزیونی نیز داشتیم و مردم بسیار این جلسات را پسندیدند و تازه امام را شناختند.

زکزاکی در ادامه یادآؤر شد: تفاسیر امام رضا (علیه السلام) بسیار پرمغز و معنا است و با دیگر تفاسیر متفاوت و با شرایط امروز دنیا بسیار سازگار است چرا که میتوان از آن ایده های تقریبی بدست آورد  بسیاری از علمای اهل سنت امروز به دنبال کتاب عیون اخبارالرضا در نیجریه هستند و اگر این کتاب را ما امروز در اختیار داشته باشیم آن را به زبان خود ترجمه میکنیم.

وی با اشاره به سه نفری که در سال گذشته از ایران به نیجریه پیاده آمده و پرچم رضوی را حمل کردند، اظهار داشت:  این پرچم در قبه حسینیه ما نصب شد و هزاران نفر آنجا گردهم آمدند و این حرکت روشنگری های زیادی در بین مردم ایجاد کرد.

وی همچنین توضیح داد: امیدوارم امسال هم این جشنواره نظیر سال های قبل با شکوه برگزار شود و ما نیز در نیجریه مراسم جشنی را خواهیم داشت و امیدوارم ما هم بتوانیم از احیاگران امر امام رضا (علیه السلام) باشیم. تمام کسانی در نیجریه مسلمان هستند از مستبصرین هستند که قبلا دین دیگری داشتند اما اینها می گویند که ما از قبل شیعه بودیم و فرهنگ ما بسیار به اسلام نزدیک بود.

زکزاکی در پایان یادآور شد: طبیعت فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) هم برای مردم نیجریه بسیار جذاب است و اینها با آیین تشیع به خوبی پرورش یافته اند.

منبع: خبرگزاری فارس

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.