روايتي از كتاب معتبر اهل تسنن، مرا به مذهب تشيع دعوت كرد

«فهمي حوجه» مستبصر مقدوني، يكي از مسلمانان ساكن كشور سوئيس است كه در سال 2008 ميلادي به مذهب تشيع مشرف شد. وي متولد سال 1974 ميلادي، متاهل و داراي دو فرزند است.

حوجه در گفت‌وگويي، ماجراي شيعه شدن خود را اين گونه بيان كرد: من از اهل سنت بودم و به تدريج و با توفيقات الهي به مذهب تشيع گرويدم. مهم‌ترين علت تغيير مذهب من، روايتي در كتاب صحيح بخاري از پيامبر صل‌الله عليه و آله و سلم بود كه در آخرين ساعات پيش از شهادت در حضور امام علي عليه‌السلام و اصحاب، وصيت كرد كه «شايسته‌ترين فرد براي خلافت پس از من، برادر و پسر عمويم علي بن ابيطالب است.»

وي ادامه داد: هنگامي كه از باب صحت اين حديث از چند روحاني اهل سنت سئوال مي‌كردم، آنان كتاب را از من مي‌گرفتند و اين برايم دليل روشني بود كه تاكنون راه را به خطا رفته‌ام.
اين مستبصر اروپايي افزود: دليل ديگر من در گرايش به مذهب حقه تشيع سئوالات بسياري بود كه ديگر مذاهب و اديان پاسخي بر آنها نداشتند؛ ليكن پاسخ سئوالاتم را تنها در مذهب اهل بيت عليهم‌السلام يافتم.

وي همچنين به صحيح بودن اكثريت كتب شيعه در باب سيره اهل بيت عليهم‌السلام اشاره كرد و در پاسخ به اين سئوال كه: «به نظر شما تفاوت مذهب اهل بيت عليهم‌السلام و ديگر مذاهب در چيست و آيا قادر به نشر حقيقتي كه به آن دست يافته‌ايد، هستيد؟» گفت: تفاوت‌هاي بسياري بين مذهب اهل بيت عليهم‌السلام و ديگر مذاهب در عبادات، واجبات، نمازهاي يوميه، وضو، فقه و زيارت وجود دارد. معرفت الهي با مذهب اهل بيت كامل مي‌شود.

حوجه افزود: ما مجموعه‌اي از جلسات و نشست‌هاي دوره‌اي را در باب مذهب تشيع و ديگر مذاهب برگزار كرده و در اين نشست‌ها به تبيين حقانيت مذهب تشيع مي‌پردازيم. در ضمن از علماي مذاهب اسلامي و اديان الهي و پژوهشگران نيز براي مشاركت در گفت‌وگوها دعوت مي‌كنيم و خلاصه اين جلسات را در اختيار افراد قرار مي‌دهيم.

وي درباره كتاب‌هايي كه باعث گرايش او به مذهب تشيع شدند، نيز گفت: ابتدا با مطالعه كتاب «التيجاني»، اصول و فروع مذهب شيعه را فرا گرفتم. اين كتاب همانند يك دايرةالمعارف بود كه صدها سئوال عقيدتي، فقهي، اخلاقي و تربيتي را در باب حقيقت مذهب تشيع به روشني پاسخ مي‌داد و شبهات را برطرف مي‌كرد. همچنين كتاب نهج‌البلاغه و كتاب‌هاي شيخ طوسي به زبان روسي را مطالعه كردم.

اين مستبصر اروپايي ادامه داد: در كشور سوئيس، ديدگاه‌هاي متفاوتي در باب تفاوت‌هاي مذهب شيعه با ديگر مذاهب وجود دارد. ما در آنجا جلسات مناظره بسياري را با حضور كشيشان برگزار كرده و در تلاشيم تا تصوير حقيقي مذهب شيعه را به جهانيان نشان دهيم.

وي در پاسخ به اين سئوال كه: «به نظر شما حامي نظرات افراط‌گرايانه و دشمني آشكار با مذهب شيعه در كشور سوئيس چه كساني هستند؟» اظهار داشت: وهابي‌ها با تمام قوا سعي در بدنامي و تحريف مذاهب اسلامي داشته و از حمايت بسياري نيز برخوردارند. وهابي‌ها عمدتا از جانب دو كشور عربي حمايت مي‌شوند و هدف آنها بدنام كردن اسلام و مذهب شيعه است.

يادآور مي‌شود، صحاح ستّه يا كتاب‌هاي صحيح شش‌گانه، معتبرترين كتب حديث نزد اهل سنت است. اين كتاب‌ها پس از قرآن كريم مهم‌ترين منابع ديني است كه در دسترس اهل سنت است و توسط علماي آنان مطالعه و استفاده مي‌شود. اين كتب عبارتند از: صحيح بخاري، صحيح مسلم، سنن ابوداود،‌ سنن ترمذي، سنن نسائي و سنن ابن ماجه.

منبع: خبرگزاری حج

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.