کتاب «اسلام و مدرنیته؛ تعارض یا تلازم؟» منتشر شد

کتاب اسلام و مدرنیته؛ تعارض یا تلازم؟ با موضوع تبیین نسبت میان جهان‌بینی اسلامی و جهان‌بینی مدرن به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.

این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه معرفت دینی و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در ۴۳ صفحه و در ۲ گفتار ، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.

«نگاهی به اندیشه مدرن» و «رویکردی اجمالی به اسلام» عناوین گفتارهای ۲ گانه این کتاب هستند.

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم:

یکی از اندیشه‌های پرطرفدار، که سابقه‌ای طولانی در طول تاریخ بشر نیز دارد و به مخالفت جدی با اندیشه‌ی دینی –به ویژه مکتب حیات بخش اسلام- برخاسته، اندیشه‌ی «مدرن» است.

این اندیشه که مخالفت خود را با ادیان الهی در عرصه‌های مختلف معرفت‌شناختی، جهان شناختی، اقتصادی، اخلاقی و سیاسی گسترانیده است، با ابداع تکنولوژی و صنایع جدید برای تسلط بر عالم طبیعت و بهره‌وری هر چه بیش‌تر از آن، تمام کشورهای دنیا را تحت هجوم وسیع و همه جانبه‌ی خویش قرار داده است و هر چه که مخالف اندیشه‌ی مدرن باشد را مورد حمله قرار داده و سعی در نابودی آن دارد. امروزه، قوی‌ترین مخالف اندیشه‌ی اسلامی که به دشمنی همه جانبه با آن برخاسته است، اندیشه‌ی مدرن است. از این رو، فهم درست اندیشه‌ی مدرن برای مؤمنین به مکتب نورانی اسلام از چند جهت ضروری است:

۱- تحول سریع و فراگیر فرهنگ غرب، دنیای مدرن را از سده‌های پیشین تمدن مغرب زمین، به صورت چشم‌گیری ممتاز ساخته است. این تحول فراگیر که به دنبال خویش، تکنولوژی و صنایع مختلفی را پدید آورده، سبب شده که بهره‌وری انسان دنیای مغرب زمین از جهان مادی بسیار راحت‌تر و گسترده‌تر شود. به سخن دیگر، قرار گرفتن دنیای مادی در مرکز توجه تمدن غربی و به دنبال آن سعی و تلاش همه جانبه برای تسلط بر طبیعت، موجب گشت که انسان غربی، ابزار و تکنولوژی بسیار قوی و دقیقی را به وجود آورد و در این مسیر چنان قرین توفیق گشت که عصر مدرن را به صورت کامل از اعصار سابق جدا کرده است، به طوری که گویا انسان جدیدی ـ از نوع دیگری غیر از انسان نوع سابق ـ پدید آمده است.

مشاهده‌ی این پیشرفت‌ها – اگر بتوان بهره‌وری هر چه بیش‌تر از عالم طبیعت بدون توجه به خدای متعال را پیشرفت، نام نهاد – از سوی مشرق زمینیان و نیز ورود تکنولوژی و صنعت غرب به کشورهای شرقی، سبب شد که بسیاری از متفکرین، کاملاً تحت تأثیر تمدن مغرب زمین قرار گیرند و با تأثیرپذیری کامل از آن و از دست دادن هویت اصلی خود، با اعتقاد به این که تنها راه صحیح ترقی بشریت، همان طریقی است که تمدن غرب و جهان مدرن پیموده است، سعی کردند از آن دفاع کنند.

۲- از سویی دیگر، دنیای نوین غربی با روحیه‌ی تکبر و قدرت مدارانه‌ی خود، فرهنگ و تمدن خود را از جهات مختلف بر فرهنگ و تمدن کشورهای دیگر تحمیل کرده است. به اعتقاد آن‌ها هیچ فرهنگی ارزش بقا ندارد و از این جهت، با توسل به شعارها و ابزارهای مختلف سعی کردند تا با رخنه در فرهنگ دیگران و استحاله‌ی آن‌ها، تمام دنیا را تابع فرهنگ خویش سازند و در این مسیر از روش‌ها و اهرم‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بهره می‌برند.

۳- آن‌چه که بر ضرورت شناخت جهان مدرن و اندیشه‌های بنیادین آن می‌افزاید، شرایط و وضعیت حاضر فرهنگ جهان اسلام به ویژه وضعیت فرهنگی ایران اسلامی است. حضور غیرمشروع جهان‌بینی مدرن با لوازم گوناگون آن در عرصه‌های مختلف فرهنگ اسلامی ایران و نیز رشد فزاینده‌ی گرایش به آن جهان‌بینی، پژوهش دقیق و همه جانبه در شناخت اندیشه‌های مدرن و بنیادهای معرفت شناختی، انسان شناختی، هستی شناختی و اخلاقی آن را بیش از هر زمان دیگر لازم می‌سازد.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.