کتاب «ترور اندیشه» منتشر شد

این کتاب که از مجموعه کتاب های رویش اندیشه و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در ۴۸ صفحه و در ۵ گفتار، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.

«فرضیه‌های ترور»، « کشمکش ایدئولوژیک گروه فرقان با شهید مطهری»، «کنشگری فرهنگی علامه مطهری»، «بررسی مقدمۀ کتاب «علل گرایش به مادی‌گری»» و «خاستگاه‌های شکل‌گیری ایدئولوژی گروه فرقان» عناوین گفتارهای ۵ گانه این کتاب هستند.

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم:

درحالی‌که تقریباً سه ماه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گذشته بود، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۵۸،  گروه شبه مارکسیستی «فرقان» به ترور آیت‌الله علامه مرتضی مطهری دست زد. به این ترتیب در آستانۀ تشکیل نظام سیاسی جدید، «مغز متفکر» انقلاب اسلامی از صحنه حذف گردید و انقلاب برای همیشه از نعمت و فرصت حضور بی بدیل ایشان محروم ماند.

بلافاصله پس از شهادت شهید مطهری، به دستور امام خمینی(ره)، یک تیم امنیتی به مطالعۀ ترور ایشان پرداخت و توانست به عوامل این ترور دست یابد. از آن هنگام تاکنون، حدود سه دهه می‌گذرد و بحث‌های متعددی دربارۀ علل این ترور و ماهیت گروه فرقان صورت گرفته است.

این نوشتار به دنبال یافتن پاسخ دو پرسش اساسی در این زمینه است :

اول اینکه گروه فرقان به چه دلیل یا دلایلی دست به ترور علامه مطهری زد؟ به بیان دیگر، ترور علامه مطهری برخاسته از چه زمینه‌هایی بوده است؟

مورد دیگر درباره ایدئولوژی گروه فرقان است. ایدئولوژی این گروه که محرّک و برانگیزانندۀ آن‌ها به سوی ترور علامه مطهری بود، چه خاستگاهی داشت؟ و چه کسانی در تکوین و تولید آن، نقش مستقیم یا غیرمستقیم ایفا کردند؟

پرداختن به این مسألۀ تاریخی-فرهنگی از چند منظر دارای اهمیت و ضرورت است. یکی این که مطالعۀ ریشه‌ها و علل ترور علامه مطهری می‌تواند معرف ماهیت نقش آفرینی او در نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی باشد. دیگر این که نشان می‌دهد هرج و مرج و اغتشاش در خوانش دین می‌تواند مولد تنش اجتماعی و آشفتگی معرفتی باشد. به‌علاوه نتایج این مسأله می‌تواند گویای این حقیقت باشد که برخی از افکار و ایده‌های روشن‌فکران معاصر، چگونه خشونت غیرمنطقی را تجویز کرده است. به طور خاص، این مقاله نمایانگر این واقعیت خواهد بود که اندیشه‌های علی شریعتی در کنار جذب کردن بخش‌هایی از جوانان دهه‌های ۴۰ و ۵۰ به فرهنگ اسلامی، چگونه توانسته پیامدهای منفی و نامطلوب نیز به دنبال داشته باشد.

 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.