کتاب «روحانیت مطهر‏‫» منتشر شد

این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه جامعه اسلامی و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در ۳۸ صفحه و در ۵ گفتار، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.

«مفهوم‌شناسی»، «نحوه‌های مواجهه با حضور روحانیت در سیاست و اجتماع»، «بررسی نگرش اول که در پی مواجهۀ حذفی با روحانیت است»، «بررسی نگرش دوم که در پی مواجهۀ اصلاحات پروتستانتیستی با روحانیت است» و «بررسی نگرش سوم که در پی اصلاحات درون حوزوی است» عناوین گفتارهای ۵ گانه این کتاب هستند.

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم:

آیت‌الله شهید مرتضی مطهری به‌عنوان یکی از برگزیده‌ترین یاران امام خمینی (ره)، از جمله متفکرانی است که نقش بسزایی در انقلاب اسلامی داشته است. اندیشه‌های شهید بزرگوار که امام راحل عظیم‌الشأن در سوگ وی می‌فرمایند: «من فرزند بسیار عزیزی را از دست دادم و در سوگ او نشستم که از شخصیت‌هایی بود که حاصل عمرم محسوب می‌شود. در اسلام عزیز با شهادت این فرزند برومند و عالم جاودان، ثلمه‌ای وارد شد که هیچ‌چیز جایگزین آن نیست.»  همواره از یک‌سو چراغی برای هدایت در مسیر انقلاب اسلامی و از سوی دیگر، سد سدیدی در برابر انحرافات بوده است. حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در تأیید این سخن می‌فرمایند: «مرحوم شهید مطهری (رضوان‌الله‌علیه) در میدان مبارزۀ با افکار التقاطی فعال بود؛ حقیقتاً هم پهلوانِ این میدان بود»

به همین جهت در ساحت عمومی جامعه، اندیشه‌های شهید مطهری از جمله منابع مورد توجه دانشجویان، اساتید، طلاب و فرهیختگان بوده است. همین جایگاه رفیع و مرجعیت فکری شهید بزرگوار مطهری در جامعه موجب شده است برخی از روشن‌فکران سکولار و دگراندیشان که از سویی شهید مطهری در طول حیات خود اندیشه‌های ایشان را به چالش می‌کشیده و از سوی دیگر این اندیشه‌های سکولار در میان عموم مردم و فرهیختگان جامعه جایگاهی نداشته است، مترصد مصادره و یا قلب اندیشه‌های این استاد شهید شوند تا شاید مورد پذیرش جامعه قرار گیرد. آنچه در ادامه می‌خوانید، تفاوت‌شناسی نگاه شهید مطهری (که به‌واقع روشن‌فکری تمام‌عیار بود) با روشن‌فکران سکولار دربارۀ جایگاه و نقش روحانیت است. همواره جریان به‌اصطلاح روشن‌فکری برای تحقق جامعۀ سکولار و غربی‌شده در ایران، در تلاش بوده روحانیت را از کارویژه‌های خود در جامعه دور کند و در این راه، از هیچ رفتاری فروگذار نکرده است. از جمله آنکه همواره تلاش داشته با مصادره، قلب و تحریف اندیشه‌های مراجع فکری انقلاب اسلامی از جمله شهید مطهری، این پروژه خود را به پیش برد. برخی سخنان حسین حاج فرج دباغ (عبدالکریم سروش) در مصادر‌ۀ اندیشه‌های شهید مطهری را می‌توان در همین راستا تحلیل نمود. متن پیش رو نقد و بررسی همین روند را وجه همت خود قرار داده و تمایز نگاه شهید مطهری به روحانیت را از نگاه روشن‌فکران مورد دقت قرار داده است.

 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.