کتاب «اندیشمندان و اندیشکده‌های غربی و مسئله‌ی تحریم ایران» منتشر شد.

این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه غرب‌شناسی و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 62 صفحه و در 6 فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
«اهداف طراحی تحریم‌ها از نگاه استراتژیست‌های غربی»، «دستاورد تحریم‌ها»، «الگو‌های عملیاتی برای کارآمدی تحریم‌ها علیه ایران»، «آمریکا و چالش‌های تحریم علیه ایران»، «گزینه‌های ایران برای مقابله با تحریم‌ها» و «نقاط آسیب‌پذیر ایران در مقابل تحریم‌ها» عناوین فصل‌های 6 گانه این کتاب هستند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «تحریمها علیه جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، در قالب‌های مختلف، شکل گرفته و سپس تلاش‌های آمریکا برای ممنوعیت سرمایهگذاری در ایران از سال 1996، با تصویب قانون تحریمهای ایران، لیبی (ایلسا) شروع شد. همین موضوع در مورد قانون تحریم ایران (ایلسا) نسخه‌ی اصلاح شده‌ی قانون ایلسا، در سپتامبر 2006 ، پس از اینکه کنگره تصمیم به حذف لیبی از فهرست دولت‌های حامی تروریسم گرفت نیز صدق میکند. این محدودیت‌ها، در سال‌های بعد، در قالب‌های جدید و شدید دنبال شد. اکنون تحریم ایران به یک استراتژی در سیاست‌های تقابلی غرب علیه ایران تبدیل شده است و دامنه‌ی تحریم تمام حوزه‌های انرژی، صنعت، هسته ای، علم و تکنولوژی و… را فرا گرفته است. تحلیل این موضوع، که تحریم‌ها چه روندی را طی کرده و چه تأثیری داشته است، نیازمند آن است که موضوع را از دید وضع کنندگان آن بنگریم و لذا ابعاد این مسئله، اهداف و نتایج و راهکارها و چالش‌ها و… را از دید اندیشکده‌ها و تحلیلگران برجسته‌ی غربی تحلیل و ارزیابی کنیم.
 
نکته مهم در مورد بحث تحریم این است با روی کار آمدن دولت یازدهم در ایران و به دنبال آغاز دور جدید گفت‌وگوهای ایران و 5+ 1 (مذاکرات ژنو)، چنین عنوان می شود که با توافق‌های اخیر، تحریم ایران قوت و اعتبار قبلی خودش را برای غرب از دست داده است و به تعبیر رییس جمهور، حسن روحانی، «سازمان تحریمها ترک برداشته است ». اما این نگاه در خوش بینانهترین حالت هم نمی تواند بحث تحریم را از جدیت و اهمیت خارج کند، چرا که برای غرب گزینههای مذاکره، تحریم و تهدید نظامی، همواره در کنار هم بر روی میزکار قرار دارند و به محض ناکارآمدی یکی، باید منتظر توسل به دیگری بود»

 

 

اندیشمندان و اندیشکده‌های غربی و مسئله‌ی تحریم ایران
دریافت کتاب

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.