کتاب «ریشه‌های نفوذ» منتشر شد

کتاب ریشه‌های نفوذ با موضوع واکاوی راهبردها و اقدامات نظام سلطه در پیشبرد نفوذ فکری به همت اندیشکده برهان منتشر شد.

این کتاب که از مجموعه کتاب های جریان‌نگاشت و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در ۲۲۸ صفحه و در ۵ فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.

«معنا و مفهوم جنگ نرم»، «معنا و مفهوم «نفوذ» نظام سلطه از منظر مقام معظم رهبری»، «اصول و مبانی فکری غرب در نفوذ و سلطه فکری»، «ابعاد مختلف نفوذ فکری دشمن و اقدامات صورت گرفته از سوی نظام سلطه» و «راهبردهای مقابله با نفوذ فکری» عناوین فصل های ۵ گانه این کتاب هستند.

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در دورانی به ظهور و پیروزی رسید که قدرت های استعماری و سلطه طلب در حال تقسیم بندی جهان به دو جهان دو قطبی بودند. جهانی که آن را عرصه نفوذ قدرت های خود دانسته و سعی در افزایش سلطه استعماری خود بر کشورهای دیگر جهان بودند. آنگونه که برای رسیدن به این اهداف خود و بدیل نمودن دیگر کشورهای جهان به قدرت های وابسته از هیچ تلاش و نقشه ای فروگذار نکرده و همواره از راه ها و روشها و نقشه های گوناگون برای رسیدن به این اهداف خود بهره می بردند. فعالیتهایی همچون به کارگیری نیروهای نظامی و جنگ افروزی به بهانه های گوناگون، برنامه های اقتصادی خاص و افزایش نفوذ کارترهای غربی در کشورهای در حال توسعه، افزایش سلطه رسانه ای با انحصار در آوردن شبکه های رسانه ای، جلوه دادن تمدن غربی به عنوان نمونه متعالی سبک زندگی و … از این جمله اند.

آنچه که با مطالعه اینگونه عملکردهای غرب به ذهن متبادر می شود این است که در حقیقت روح سلطه پذیر انسان دنیاخواه که در مسیر برآورده نمودن امیال خود گام بر میدارد، به شکل دیگری نظام یافته و برای رسیدن به خواسته های خود تلاشی روزافزون را دنبال نموده است. انسانی که رفتار خود را به طرز شگفت انگیزی بر تعالیم شیطانی منطبق ساخته، راه و رسم دنیا طلبی را مقدم بر هر آموزه ای نموده و فطرت خداجوی خود را سرکوب نموده است. به گونه ای که انسان، مسخِ نمودها و ظواهر فریبنده شده و فطرت خداجوی خود را با دنیاطلبی جایگزین نموده است.

انقلاب اسلامی بر مبنای دین اسلام و تعالیم الهی آن و به هدایت امام خمینی (ره) در دنیای معاصر ظهور نمود. به گونه ایی که در زمان بسیار کوتاهی صدای آزادی خواهی حقیقی انسان، در جان انسان های مظلوم و محروم تحت سلطه غرب جای گرفت و شنیده شد و روحی تازه در فضای غبار آلود و ظلمت گرفته دنیای جدید دمید، تا همگان دوباره از خواب غفلت بیدار شوند و به آینده ای جدید امیدوار گردند. به همین دلیل دنیای سلطه گر که این حرکت جدید را که ریشه در مبارزه مبارزان حقیقی حق و عدالت و ائمه هدایت (ع) و انسان های آزاده داشت، سد راهی بر بسط قدرت و سلطه خود میدانست، به راه های گوناگون دشمنی با آن برخواست و طرح ها و نقشه های گوناگونی را ترسیم و اجرا نموده که بروز بسیار روشن آن در برخورد نظامی دولت‌های غربی در جنگ تحمیلی جلوه نمود.

دشمن بعد از ناکامی در عرصه نبرد نظامی و نیز آگاهی از تاثیر و قدرت باورها و ارزشهای دینی در حفظ و دوام نظام جمهوری اسلامی ایران، صورتی دیگر از مقابله و تهاجم را در دستور کار خود قرار داده است که در ادبیات سیاسی امروز از آن تعبیر به «جنگ نرم» می شود. جنگی که ابعاد گوناگونی دارد و به نظر دشمن بهترین راه برای نفوذ در عقیده و فکر ملت مسلمان ایران می باشد و با کمترین هزینه بهترین نتیجه را بدست می دهد. به همین دلیل نفوذ فکری اولین راه برا رسیدن به پیروزی برای دشمن سلطه گر است. به همین دلیل در این نوشتار برای درک و تبیین زوایای مهم پروژه نفوذی که مقام معظم رهبری آن را گوشزد می نمایند و از زوایای گوناگونی برخوردار است، ابتدا به توضیح جنگ نرم خواهیم پرداخت تا ماهیت حقیقی آن به خوبی روشن گردد، سپس به تبیین ماهیت و چگونگی بعد اساسی این جنگ نرم یعنی «نفوذ فکری» خواهیم پرداخت.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت کتاب با تخفیف ویژه و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۲۶۱۵۳۲۹۳-۰۲۱ تماس حاصل نمایند.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.