تشیع در جرجان و استرآباد

 به هر روى، شهرت شهر به تشیع در قرن هفتم و هشتم به بعد کاملا آشکار بوده است.مستوفى در باره جرجان نوشته است:و اهل آنجا شیعه است و صاحب مروّت باشند
ادامه مطلب

زندگینامه آیت الله سید محمد رضا میبدی

  استاد و معلم اخلاق، سید محمدرضا میبدی یزدی از علماء محترم و دانشمندان بزرگ شمال و شهرستان گرگان می‏باشند.
ادامه مطلب

خلاصه زندگی نامه مرحوم حاج سید طاهر مجتهد استرآبادی جد اعلای مرحوم آیت الله طاهری گرگانی

  او از علمای برجسته و در دوره قاجار حتی شاخص ترین روحانی منطقه استر آباد بود-. او در نجف با مرحوم آیت الله حائری یزدی( که بعدا موسس حوزه علمیه قم شد) و شیخ فضل الله نوری و علمای طراز اول آن حوزه هم مباحثه شد و به درجه اجتهاد کامل نایل گردید. او همچنین به عنوان یک عالم باطنی هم مطرح می‌شود که صاحب کراماتی  نیز بود.
ادامه مطلب

زندگی نامه آیت الله حاج سید سجاد علوی (ره)

  یکى از اختران تابناک آسمان علم و معرفت ، که بیش از ۴۰ سال در منطقه گرگان و دشت خوش درخشید و دامنه فیضش بر سر همگان سایه‏گستر بود ، آیت‏اللَّه سید سجاد علوى گرگانى (ره ) است، که در این مجال کوتاه به زندگانى سراسر افتخارش نگاهى مى‏افکنیم:
ادامه مطلب

ابوالحسن علی جرجانی

تاریخ دقیق تولد او مشخص نیست، امام بنا بر نقل یاقوت حموی از حاکم نیشابوری، وی در 337 که همراه برادرش ابوبکر به نیشابور رفت، در حدود سن بلوغ بوده است، بنابراین می توان سال ولادت او را حدود 322 در نظر گرفت.
ادامه مطلب

میرداماد استرآبادی

میر برهان الدین محمد باقر استرابادی، مشهور به «میرداماد»، معلم ثالث و متخلص به اشراق، فیلسوف، متکلم و فقیه برجسته دوره صفویه و از ارکان مکتب فلسفی اصفهان است.
ادامه مطلب

فخرالدین اسعد گرگانی

فخرالدین اسعد گرگانی از داستان سرایان بزرگ ایران است که در نیمه اول قرن پنجم هجری می زیست.
ادامه مطلب