فصل سوم ،حضرت امیر المومنین علیه السلام ،جلسه هفتم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله و الصلوه علی رسول الله و علی آله آل الله و علی الصالحین من عباد الله و لعنه الله علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله است

ایام متعلق به مولا امیرالمومنین علیه السلام باز هم گوشه ای از زندگی مولا را بیان می‌کنیم گرچه نمی‌توان در این رابطه کار درستی انجام داد«ولی ما لا یدرک کله لا یترک کله»

درباره امیرالمومنین علیه السلام از امام باقر سلام الله علیه بشنوید که می فرمود: امیرالمومنین علیه السلام در غذا خوردن تواضع را رعایت می‌کرد. شکل غذا خوردن شکل غذا خوردن بندگان بود.«و یجلس جلسه العبد» نشستن او همچون نشستن بندگان بود. چنانچه برای خود و غلامان لباسی خریداری می‌کرد«لیشتری القمیصین السنبلانیین فیخیر غلامه خیر هما» به غلام خود اختیار می داد که او بهترین را انتخاب کند و بعد از آن دیگری را خودش انتخاب می کرد و می پوشید و اگر آستین بلند بود احیاناً، قطع می‌کرد. بعد امام باقر علیه السلام می فرماید پنج سال بر اریکه و تخت حکومت تکیه کرد«ما وضع آجره علی آجره و لا لبنه علی لبنه»خشتی روی خشت نگذاشت برای خود چیزی پشت سر نداشت«و لا اورث بیضا و لا حمراه » نه سفیدی  و نه زردی و نه سرخی از خود به جا گذاشت یعنی طلا و نقره سفید و زرد و سرخ کنایه از نقره و طلا ست.

«و ان کان لیطعم الناس خبز البر و اللحم » و اگر مردم را اطعام  می‌کرد نان گندم و گوشت به آنها می خورانید. اما خود به منزل می رفت و نان جوین و روغن زیت و سرکه میل  می‌فرمود.«ما ورد علیه امران کلاهما لله فیه رضی الا اخذ باشد هما علی بدنه» دو  امری بر او وارد نمی‌شد مگر آنکه هرکدام مشقت بیشتری داشت انتخاب می‌کرد.«ولقد اعتق الف مملوک من کد یمینه»  از دستمزد خود هزار بنده را خرید و آزاد کرد، آن هم از اجرت کارگری نه از بیت المال  و نه از اموال به ارث رسیده. در روایت دارد از کاری که در آن عرق ریخت و بالاخره دسترنج خودش را در این راه می داد. علی علیه السلام بود که قدر آزادی را میدانست. آزاد مردی را در تاریخ کجا سراغ داریم مثل امیرالمومنین علیه السلام که هزار بنده را آزاد کرده باشد این نوعی از آزادی است و آن آزاد کردن بندگانی که به شکلی بالاخره گرفتار شده بودند. اما امیرالمومنین علیه السلام تربیت آزاد مردانی را داشت که مانندشان در تاریخ یا اصلاً به وجود نیامده و یا بسیار کم نظیر بود. اجمالا این امیرالمومنین علیه السلام و این صفات برجسته اش بود.

احدی نمی‌توانست مثل علی علیه السلام عمل کند. امیرالمومنین علیه السلام اگر فرصتی می داشت وارد بازار می شد و می ایستاد مردم هم سخنان مولا را گوش می‌دادند.  به این جملات ترنم  می کردند«یا معشر التجار قدموا الاستخاره»  ای معاشر تجار  قبل از شروع کسب و کار از خدا طلب خیر کنید. ظاهرا مقصود  استخاره مصطلح نباشد. بله خیر و برکت به دست خداست. امیرالمومنین علیه السلام می فرمود: خیررا از خدا بخواهید چه بسا انسان در معامله سود ببرد ولی نتواند از آن سود بهره بگیرد. اما اگر از خدا خیر را خواستیم  او خیر را  متوجه خواهد کرد.«و تبر کوا بالسهوله »  به سهل گیری در معامله تبرک بجویید.  یعنی برکات الهی را در ناحیه معاملاتی که به راحتی با دیگران انجام می دهید طلب کنید.«واقتربوا من المتبایعین » و نزدیک شوید به کسانی که از شما متاعی را خریدارند«و تزینوا بالحلم » و خود  را مزین کنید به خصلت برجسته حلم و بردباری.«و تناهوا عن الیمین و جانبوا الکذب » در معامله از دروغ و یا از قسم خوردن و خدایی نکرده قسم به دورغ خوردن دوری بجویید.«و تجافوا عن الظلم » مرتکب ظلم نشوید.«وانصفوا المظلمومین» درباره مظلومین باز رعایت مخصوص را داشته باشید«و لا تقربوالربا » نزدیک ربا نشوید که می‌دانیم درباره ربا در صریح آیات کریم است اعلام جنگ با خداست. بپرهیزند، دوستان امیرالمومنین علیه السلام از ربا  دوری می‌کنند حتی آن را به صورتهایی که حسب  ظاهر معامله را شرعی می کند. که امام راحل رضوان الله علیه این قسم از معامله ربوی را هم که به صورت شرعی و به قول خودمان کلاه شرعی درست می کنند اجازه نمی داد.«و اوفوا الکیل و المیزان» مراقب میزان باشید.«و لا تبخسوا الناس اشیائهم » مبادا کم فروشی کنید «و لا تعثوا فی الارض مفسدین» در زمین فساد نکنید.

 اللهم صل علی محمد و آل محمد. ماشاء الله

 لاحول ولا قوة الا بالله

 و السلام علیکم و رحمة الله.

منبع:کتاب مجموعه سخنرانی های مرحوم آیت الله طاهری گرگانی/ جلد 1

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.