فصل سوم ،حضرت امیر المومنین علیه السلام ،جلسه ششم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین

 درباره زندگی امیرالمومنین علیه السلام عرایضی را تقدیم می‌کردیم.

 مروان بن حکم که یکی از سرسخت ترین دشمنان امیرالمومنین علیه السلام بود در جنگ جمل اسیر شد امیرالمومنین علیه السلام او را آزاد کرد. اما او هرچه توانست بر اهل بیت امیرالمومنین علیه السلام و رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم ظلم و ستم کرد. و ها کذا؟ عایشه محمد بن ابی بکر را واسطه قرار داد برای آزادی عبدالله بن زبیر که او هم یکی از دشمنان سرسخت مولا امیرالمومنین علیه السلام بود. نکته ای رادر اینجا اشاره کنم امیرالمومنین علیه السلام ضمن عفو و بخشش از همه مسلمانانی که در جمل شرکت کرده بودند وارد بیت‌المال شد دستور داد به هر یک از سربازان پانصد درهم از بیت المال بدهند. این معجزه و کرامت را ابن ابی الحدید سنی معتزلی نقل می کند: هنگامی که بیت المال را تقسیم کردند پانصد درهم ماند که آن هم سهم امیرالمومنین علیه السلام بود این اعجاز که او می‌دانست چقدر در بیت المال است و دستور داد به طور مساوی بین مسلمانان رزمنده تقسیم شود. شخصی رسید عرض کرد یا امیرالمومنین سهم‌من ؟حضرت پانصد درهم خود را به او داد. و فرمود: تو با ما نبودی گفت: من اگر نتوانستم در اینجا شرکت کنم ولی در دل با شما بودم. یعنی شما را به حق معتقد بودم. امیرالمومنین علیه السلام سهم خود را هم به او داد. این وضع زندگی مولاست.

امیرالمومنین علیه السلام از همه بهتر میدانست که اگر بخواهد کرسی حکومتش را حفظ کند باید با امثال عمروعاص طلحه و زبیر مروان حکم ها و بنی امیه بسازد. اما هرگز حاضر نبود. جمله ای را دیدم در نامه‌ای که به عمروعاص نوشته بود فرمود: اگر چنانچه به راه حق می رفتی آنچه را که میخواستی میگرفتی. این بزرگترین مصیبت است برای عمروعاص که  اشتباه کرد. امیرالمومنین علیه السلام هم افراد لایق و شایسته را می خواست اما در صورتی که بر طبق وظایف شرعی و بر طبق عدل عمل کند

پروردگارا در این ماه مبارک رمضان، ماه متعلق به مولا ماه شهادت مولا و ایام شهادت مولا تو را به  علی علیه السلام و دل پر دردش به علی علیه السلام و دل پر از عشق و ایمانش، به علی و ناله های نیمه شب هایش قَسَمت می دهیم ما را برای رفتن در راه علی علیه السلام کمک فرما. نام ما را جزء شیعیان مولا ثبت فرما. پروردگارا به آن دل پردرد، به آن فرق شکافته و مظلومی که تاریخ نمونه‌اش را سراغ نداشت قسمت می‌دهیم امر فرج فرزندش به زودی صادر فرما. منت گذار ما را از بهترین یارانش تربیت فرما. دعاهای خیر مولا را شامل حال ما بگردان. حوائج همه نیازمندان برآورده ساز و مرضا را شفا عنایت بفرما. امام راحلمان رضوان الله علیه که حق بسیار بزرگی به گردن همه مسلمانان مخصوصا ملت مسلمان ایران دارد را با همه شهدا با شهدای کربلا محشور فرما. پروردگار در شب قدر آنچه خیر و صلاح ماست برای ما مقدر فرما.

اللهم صل علی محمد و آل محمد

 ماشاءالله لا قوه الا بالله.

منبع:کتاب مجموعه سخنرانی های مرحوم آیت الله طاهری گرگانی/ جلد 1

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.