فصل سوم ،حضرت امیر المومنین علیه السلام ،جلسه چهارم

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله و الصلاه علی رسول الله و علی آل الله و علی الصالحین من عبادالله و لعنه الله علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله»

ایام متعلق به مولا امیرالمومنین علیه السلام است  روزی که تاریخ مصیبتی را شاهد بود که در طول تاریخ مصیبتی از آن بزرگتر سراغ نداریم مگر فقدان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و یا جریانی چون عاشورا. امیرالمومنین علیه السلام که تمام لحظات زندگی او درس عبرت است برای کسانی که بخواهند درس عبرت بگیرند. درباره محافظت امیرالمومنین علیه السلام بر نماز شب به کرات روایات  نقل شده است. در جنگ‌ها نماز شب امیرالمومنین علیه السلام ترک نمی شدحتی لیله الهریر. آن موقعی که به آن شکل مردم ،مسلمانان شام و عراق به جان هم افتاده بودند و شب صدای شمشیر ها به گوش می رسید همانجا بساطی را برای نماز پهن کرد و چه بسا به امیرالمومنین علی السلام با لحن اعتراض گفتند: در این موقع و نماز؟ فرمود: ما برای نماز می جنگیم. می فرمود: اگر در بین صفین نماز را ترک نمی‌کنم به خاطر این است که ما برای نماز ذات اقدس پروردگار ماموریت داریم تا با دشمنان جهاد کنیم و مردم خداپرست شوند. می فرمود: از آن وقتی که از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم نماز شب نور است آن را ترک نکردم. و اما قرائت قرآن و اشتغال به تلاوت آیات کلام الله ،چیزی که برکسی مخفی نیست، او اولین کسی بود که قرآن را جمع آوری کرد. راجع به تاخر از بیعت ابوبکر البته این کلام ابن ابی الحدید نوشته است نظر اهل سنت با شیعه متفاوت است. او تاخیرش به خاطر مخالفت با بیعت نبود بلکه برای جمع آوری قرآن.

اولین کسی که در زمان رسول الله و شاید تنها شخصی که حافظ قرآن بود امیرالمومنین علیه السلام بود. جوانان و نوجوانان ما توجه کنند که امروز بحمدالله استقبال عجیبی از ناحیه جوانان و نوجوانان برای قرائت قرآن و ترتیل قرآن و حتی حفظ قرآن صورت می‌گیرد که خوشبختانه ما تعداد فراوانی از جوانان و نوجوانان را سراغ داریم که قرآن را حفظ می‌کنند. این سنت را از امیرالمومنین علیه السلام گرفتند و باید هم علاقمندان و شیعیان امیرالمومنین علیه السلام به قرآن اهتمام بورزند برای حفظ قرآن. عرض کنم که درجات بهشت را بر طبق حفظ آیات کلام‌الله مجید قرار داده‌اند. می‌گوید ملک به قاری قرآن و حافظ قرآن که بخوان و به هر ایه ای که می خواند یک درجه بالا می رود و آخرین درجه ای که برای بهشت ارائه دادند آخرین آیه است که از قرآن تلاوت شود برای کسی که حافظ کل قرآن باشد. یعنی آخرین درجه بهشت آخرین آیه است از کل قرآن.

مطلبی که رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم درباره مصائب بی بی عالم زهرا سلام الله علیها می‌فرماید: که نیمه های شب حرکت می‌کند وقتی مرا نمی‌بیند و صدای قرآن و آهنگ جذاب پدر را در تلاوت قرآن نمی‌شنود وحشت می کند و ناراحت می شود. اجمالاً هرچه داریم از قرآن داریم. اگر به اسلام و رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و علی علیه السلام ارادتمندیم باید در کنار قرآن باشیم و برای حفظ قرآن تلاوت آن و فهم نکات و ظرائف آن و بالاخره نشر معارفش کوشش فراوان داشته باشیم که بهترین ذخیره برای حیات ابدی و قبر و برزخ و قیامت ماست.

امیرالمومنین علیه السلام از دست دادیم که خصلت‌های او یکی دو تا ده تا و صد تا نبود.جهاد فی سبیل الله او برای کسی مخفی نیست. نداریم در تاریخ هیچ یک از پیامبران چه رسد به دیگران شخصیتی را که مانند علی علیه السلام در راه خدا جهاد کرده باشد. امیرالمومنین علیه السلام در کنار رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم جهاد می‌کرد و در همه ی غزوات به استثنا غزوه تبوک در بقیه غزوات شریک بود و در احد که تعدادی از شخصیت‌ها و نزدیکان رسول الله مثل حمزه سیدالشهدا به شهادت رسیدند، متاسف بود که چرا به شهادت نرسید.  پیامبر گرامی فرمود:« به تو بشارت دهم که شهادت تو پشت سر است. چگونه است صبر تو؟» عرض می‌کند که یا رسول الله موطن ،موطن شکرگزاری است نه موطن صبر. اینچنین عاشق شهادت بود.

خدایا فرق شکافته علی امیرالمومنین علیه السلام قسمت می‌دهیم آنهایی که در راه علی علیه السلام می روند و زندگی علی گونه‌ای دارند همه آنها را در هر شکل و قیافه ای که هستند تایید فرما آنهایی که به علی علیه السلام و کشور علی علیه السلام و دین علی علیه السلام لطمه می‌زنند اگر قابل هدایت نیستند به فرق شکافته مولا آن هارا به زودی رسوا و ریشه کن فرما. امر فرج فرزندش را به زودی صادر فرما .منت گذار و ما را از بهترین یاورانش تربیت فرما. مرجع و رهبر بزرگوارمان و دوستان امام زمان علیه السلام را موید و محافظت فرما. خدایا شر اشرار را به خودشان برگردان.   عواقب امورمان  ختم به خیر بگردان.

اللهم صل علی محمد و آل محمد ماشاءالله لا حول ولا قوة الا بالله. و السلام علیکم و رحمة الله

منبع:کتاب مجموعه سخنرانی های مرحوم آیت الله طاهری گرگانی/ جلد 1

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.