اهمیت دعا/جلسه سوم

                                                                بسم الله الرحمن الرحیم

                            «الحمدلله و الصلاه علی رسول الله و علی آله آل الله و اللعن علی اعداءلله الی یوم لقاء لله»

«اعوذ بالله من الشیطان الرجیم وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنِّي فَإِنِّي قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لي وَ لْيُؤْمِنُوا بي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ»(بقره186)

اکنون موضوع تکامل در سایه عبادت را به عرض شما می رسانیم، یکی از بهترین عبادتها مخصوصاً در ماه مبارک رمضان مسئله دعاست. دعا در حقیقت برقراری ارتباط خالق و مخلوق است. برقراری ارتباط بندگان خدا با خدایشان. در این آیه کریمه می فرماید: اگر بندگان من درباره ی من از تو سوال کنند به آن ها بگو که من از بندگان دور نیستم بخوانند مرا تا آنها را اجابت کنم. اتفاقاً اگر این آیه را در قرآن ملاحظه کنید بعد از آیه وجوب روزه آمده است بعد از اینکه خداوند انسان را به لزوم صوم و روزه آشنا می کند مسئله دعا را برقرار می‌کند.« این ماه» نه تنها ماه نزول آیات کلام الله مجید است و نزول قرآن بلکه این ماه ماه ارتباط واقعی بندگان خدا با ذات اقدس الهی است . ماه رمضان ماه دعا و در حقیقت برقراری ارتباط است . وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادي عَنِّي فَإِنِّي قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لي وَ لْيُؤْمِنُوا بي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ (بقره -186) بنابراین قبول کنند و مرا بخوانند تا دعای آنها را مستجاب کنم. در بساط لطف الهی کمبودی وجود ندارد و بالاخره هر چه خدا به بندگانش بدهد کمبودی در قرینه رحمت او پیدا نمی‌شود و در دعای افتتاح هم اگر توجه کنید همان اوایل دعا به این جهت اشاره می کند.«الحمدالله الذی لا تنقص خزائنه و لا تزیده کثره العطاء الا جودا و کرما انه هو العزیز الوهاب» (دعای افتتاح مفاتیح الجنان) نقصانی در خزائن لطف خدا پیدا نمی شود چون خدا خلق می کند و هر قدر ببخشد بخشندگی اش بیشتر خواهد شد این مائیم که سر تا پا فقریم و نقص و نقصان و کمبود داریم که باید این کمبود ها را از طریق عبادت جبران کنیم. و دعا یکی از بهترین عبادات است در برابر دعا، استکبار مطرح شده است.

در سوره غافر آیه ۶۰ قرآن می فرماید « وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ »خدای شما و پروردگار شما فرمودند مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم و آن کسانی که از دعا تکبر می‌کنند،«سیدخلون جهنم داخرین» اینها انسان هایی هستند که سرنوشت شان و آخر کارشان جهنم خواهد بود استکباری که ما امروز به قدرت‌های استکباری اطلاق می‌کنیم و بر همین اساس است که آنها خدا را نمی‌بینند و گاهی با خدا از در جنگ و ستیز درآمده‌اند استکبار برای کسانی است که راه دعا را پیش نگرفته اند و حتی اگر در ظاهر مسلمان باشند.

اجمالاً دعا بهترین وسیله است برای اینکه انسان را به کمال برساند چون دعا همان ارتباط با کمال مطلق است کمال را از کجا بیاموزیم؟ از قرآن و کلام الله بیاموزیم. قرآن همان کتاب کاملی است که برای تکامل انسان ها آمده اما در عین حال این کتاب کامل را باید در کنار انسان های کامل بیاموزیم، که آنها با قرآن و مضامین عالی آن آشنا هستند شما اگربه بهترین دعاها توجه کنید مانند همین دعای کمیل که متاسفانه ما به آن اهمیت زیادی نمی دهیم از امام عزیز سوال کردند که در بین دعاها به کدام یک از دعاها شما بیشتر علاقه مندید؟ فرمودندهمین دعای کمیل و بعضی از دعاهای دیگر اشاره کردند. در ایام ماه مبارک رمضان از دعا غفلت نکنیم که بهترین اوقات دعاست به خصوص اوقاتی که در مسجد در این خانه خدا قرار داریم، در این ماه خدا، مهمان خدایم در این ماه ،به خصوص اگر پناهنده به خدا باشیم. همه از خدا فرج مولایمان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را بخواهیم که فرج همه مظلومین عالم است.

خدایا به حرمت ولیت از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و همه دعاهای ما را مستجاب فرما

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

منبع:کتاب مجموعه سخنرانی های مرحوم آیت الله طاهری گرگانی/ جلد 1

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.