مراسم 19 اردیبهشت سال ۵۷ در مسجد جامع گرگان

مراسم 19 اردیبهشت سال ۵۷ در مسجد جامع گرگان با برپایی مجلس چهلم تبریز در مسجد گلشن گرگان شور و حرکتی در مردم ایجاد شد.مجلس مزبور به همه امید داد که نهضت در حال رشد و بالندگی است و این موجب شد که اربعین شهدای یزد در مسجد جامع گرگان، به صورت بهتری برگزار شود. چون دیگر انقلاب اوج گرفته بود و راهپیمایی ها روز به روز گسترده تر می شد. استقبال مردم هم در مجلس چهلم یزد خیلی گرم و پرشور بود و این مجلس به شکل وسیع تری برگزار شد و اکثر علمای شهر در آن شرکت کردند و مردم و به خصوص جوانها در آنجا شرکت گسترده‌ای داشتند که همان مجلس منجر به این شد که مردم را تحت تعقیب قرار بدهند.(1)

( روز دهم فروردین سال ۱۳۵۷ مشابه  مجلس گرگان، در شهرهای یزد جهرم و اهواز نیز برپا شد که ماموران رژیم مردم را آماج گلوله های آتشین خود قرار دادند و عده‌ای را شهید و مجروح نمودند. پس از این جنایت علمای مبارز و و مجامع انقلابی کشور روز ۱۹ اردیبهشت را سومین اربعین انقلاب و عزای عمومی اعلام کردند و خواستار پاسداشت حرمت خون شهیدان و استمرار قیام اسلامی شدند. چنان که حضرت امام خمینی در پیام خود به این مناسبت فرمودند:« سلام و تحیت بر مومنین محترم یزد و سایر شهرهایی که با خون خود بزرگداشت اربعین خونین تبریز را گرامی داشتند. مع الاسف ما باید در اربعین بعد از اربعین بلکه در اربعینات پنجاه ساله دوره سیاه وعزای این ملت بزرگ، در حوادثی که در این پنجاه سال ازاختناق و قتل و حبس و تبعید بالاتر از آن از ورشکستگی اخلاقی و فرهنگی به دست این دودمان نشاندار که در عقب نگه داشتن و به فساد گرایاندن و به فحشا کشاندن نسل جوان ما نقش بزرگی داشتند والحق ماموریت [خود] را خوب انجام دادند در سوگ بنشینیم و در هدر دادن مخازن زیرزمینی و از آن مهم تر مخازن رو زمینی که نسل جوان است در عزا باشیم [و] در کودتای انگلیس به دست رضاخان و آمریکا به دست محمد رضا خان در سوگ باشیم... دستگاه جبار با اعصاب خرد شده و با ادامه قتل و چپاول در بلاد مختلف مثل جهرم و اهواز و با دست زدن به خرابکاری و انفجار منازل آزادی خواهان و دزدی و ضرب و جرح علنی افراد مبارز و حمله سبعانه به جوانان مسلمان در کوه ها توسط گروه انتقام ساخته شاه، و بستن مالیات های کمرشکن به کسبه متعهد به انتقام شرکت در اعتصاب همگانی اجازه تنفس را هم از ایرانیان سلب کرده است».

در نتیجه به منظور اجرای منویات حضرت امام خمینی و سایر مراجع عظام و روحانیت مبارز جمعی از علمای انقلابی گرگان نیز به تکاپو افتادند تا مراسم باشکوهی برای تجلیل از شهدای شهر های یزد جهرم و اهواز برگزار نمایند. در نتیجه پس از رایزنی هایی که نمودند اعلام کردند که مراسم چهلم آن شهدا در مورخ 19/2/57 در مسجد جامع گرگان برگزار می گردد. لذا علی‌رغم خفقان حاکم بر فضای شهر گرگان و ممانعت های ماموران شهربانی و ساواک مراسم سخنرانی آقایان ( به ترتیب سخنرانی): شیخ محمد شعبانی،سید محمد رئیسی سید کاظم نورمفیدی و سید حبیب الله طاهری در مسجد جامع گرگان با استقبال بسیار خوب مردم و حضور بیش از ۵ هزار نفر از اقشار مختلف گرگان اعم از روحانی، بازاری محصل کشاورز فرهنگی دانشگاهی و کارمند و... برپا شد. که اینک متن کامل سخنرانی مرحوم آیت الله طاهری را در این مراسم با اندکی ویرایش و تلخیص و حذف عبارات عربی و آیات و روایات ابتدایی آن در اینجا می آوریم:

بسم الله الرحمن الرحیم

از بیانات برادران بزرگوارم  حداکثر بهره را بردیم. من وظیفه دارم که تشکر کنم ولی نمی توانم تشکر نمایم. چگونه انسان تشکر کند از مردمی که سلاح های لخت مامورین را می بینند و به این مجالس قدم می‌گذارند و همبستگی خود را با روحانیت و دین ابراز می‌کنند. تسلیت می گویم و نمی‌توانم تسلیت بگویم. چگونه تسلیت بدهیم به آن پدرهایی که جوانان عزیز و آن مادرانی که میوه قلب خود را از دست داده اند؟ چگونه تسلیت بگویم به آن بچه هایی که هر شب انتظار پدر خود را می کشند؟[ صدای گریه حضار] هر شب انتظار سرپرست خود را می کشند؟ چشمشان به درب خانه است هر وقت صدای درب بلند شود خیال می‌کنند سرپرست آنها می آید... [صدای گریه حضار]. ای مامورین مسلمان! ای افسر های مسلمان! که الان صدای من را می شنوید و یا در نوار ها بعداً خواهید شنید. به عرایض من توجه کنید من این مسئله را در حضور علمای بزرگوار مجلس که همه میدانید متفقا در این مجلس شرکت کرده‌اند مطرح می‌کنم. آیا مسلمانی بدون امر خدا و بدون گرفتن فتوای مراجع تقلید می تواند گلوله بر قلب برادر مسلمانش بزند؟![حضار می گویند نخیر] آقایان عزیز! شما می‌گویید ما قرآنی هستیم. آیا این آیه از قرآن نیست که می فرماید:« و من یقتل مومنا متعمدا فجزاوءه جهنم خالدا» جزای آن پلیس و آن افسری که گلوله به قلب  برادر مسلمانش می‌زند مثل جزای همان کافر است بدون کم و زیاد. کافر مخلد در جهنم است وآن کسی هم که برادر مومنش را متعمدا می کشد مخلد در جهنم است. به خدای لا شریک له اطلاع دارم پلیس های مسلمانی که استعفا کردند و یا در صدد استعفا هستند. آن پلیس مسلمانی که می‌داند و بچه های او شب در انتظارش هستند چطور راضی می‌شود بچه‌های دیگران را بی سرپرست کند [صدای گریه حضار] اگر مسئله را نمی دانی از مرجع تقلیدت بپرس.

آیه ای را که تلاوت کردم جملاتی درباره اش می گویم تا به قرآن احترام کرده باشم. خداوند متعال می فرماید:« ما در زبور مسجل کردیم، زمین از برای خداست و میراث صالحین خواهد بود». آیات کریمه قرآنیه به کرات بشارت داده‌اند که آخرین حکومت در روی زمین حکومت قرآن و حکومت دین و حکومت مردم با تقوا است.

«ان الارض لله یورثها من یشاء من عباده و العاقبه للمتقین» زمین از آن خدا است به هر کس بخواهد بشارت و به وراثت می دهد وعاقبتش برای متقین است. آقا اسلام آخرین دین و قرآن آخرین کتاب آسمانی و حکومت اسلام آخرین حکومت در روی زمین خواهد بود؟ اسلام با کلمه توحید شروع شد، و باتوحید کلمه هم پیشرفت خواهد کرد. مردم مسلمان! به خدایی که شریک ندارد شما آن روزی می توانید به خود نوید پیروزی نهایی را بدهید که زیر پرچم قرآن بروید و از تبلیغات سوء فاسد کننده این رادیو و تلویزیون‌های به اصطلاح ملی برکنار شوید. وقتی با کلمه توحید شروع شد تمام اختلافات و مرزهایی که بین انسان‌ها ایجاد شده با کلمه لا اله الا الله برداشته می شود. اسلام در حالی که طلوع کرد مردم متجاوز از ۷۲ بت یا بیشتر می پرستیدند. مردم آنان صدها فرقه و هر فرقه ای مکتبی و مرامی داشتند اما مکتب اسلام آمد و با کلمه توحید اختلافات را برچید. آقایان این مرزهایی که بین انسان ها  کشیده شده است به نام مملکت، مملکت ایران، عراق،  مصر، حجاز ، آمریکا و اروپا با کلمه توحید محکوم است.

کلمه توحید ایرانی و عرب را یکی[می داند] و هیچ امتیازی برای یکی بر دیگری قایل نیست. کلمه توحید فارس و ترک و عرب و عجم نمی شناسد همه را متحد و انسان محترم می شناسد. کلمه توحید سفید را از سیاه ،سیاه را از سفید ممتاز نمی‌کند بلکه همه آنها را از فرزندان آدم و آدم را از خاک معرفی می‌کند اما آیا می دانید که آن کلمه مقدسه کی بر تمام زمین حکومت خواهد کرد؟آن وقتی که وحدت کلمه درست شود کلمه توحید با توحید کلمه .این وحدت و اتحاد که در جامعه ایرانی روز‌به‌روز محکم‌تر و مستحکم تر می شود بالاترین نوید ها را به ملت شریف و مسلمان می دهد.

آقایان عزیز! همانطور که از برادران معظم شنیدید ادعای آزادی می کنند اما آیا واقعاً در جامعه آزادی است ؟! آیا تعزیه داری آزادی است؟! کدام آزادی؟! ...بچه های خردسال را در تبریز بردید و سپورهایی که جمع کردید آنها را در تلویزیون به اصطلاح ملی نشان می دهید اما آیا این مجالس را هم نشان می‌دهید؟ ای مردم ناآگاه حزب رستاخیز می گوید: دولت فلسفه برنامه های اصیل خود را از فلسفه عالیه قرآن می گیرد. آیا قرآن به شما دستور می‌دهد در تلویزیون حجاب را مسخره کنید؟ آیا قرآن به شما دستور می‌دهد که به مراجع عالیقدر شیعه اهانت کنید؟

آیا قرآن به شما دستور می‌دهد که رگبار مسلسل را به روی برادران هم وطن خود بکشید؟! اگر شما هم وطن بودید که رگبار مسلسل را به روی برادران مسلمان خود نمی کشیدید. و بعد مردان پاک آنها را به خاک و خون نمی کشیدید. چه ادعایی؟! رادیو و تلویزیون شان را ملی می نامند من نمی دانم این چه کلمه ای است کلمه ملی؟! جنگل ملی با چه رویی؟!مجلس شورای ملی با چه رویی؟!بله به حق خدا و الله این را از زبان یکی از روسای حزب رستاخیز می‌گویم. او نقل می‌کرد که در یک مجلسی یکی از شخصیت‌های تهران ولیمه ای داده بود برحسب تصادف پس از صرف ناهار او در کنار من قرار گرفت والله دروغ نمی‌گویم از زبان او شنیدم که می گفت برای پیشنهادات اصلاحی در این مملکت شخصیتی را دعوت کردند که معروف به صراحت لهجه بود به او گفتم پیشنهادات خود را بگو شاید بتوانیم ایران را جلو ببریم به سوی تمدن بزرگ

 این شخص برای من نقل کرد موقعی که پشت تریبون قرار گرفت اولین جمله ای که گفت این بود که اصلاحات، پیشنهادات اصلاحی؟! آن هم از شما؟! که من همه شما را می شناسم همه تان دزدید. این حزب رستاخیز و این سازندگان ایران نو.

 خودشان در مقر حزب شان این شخص را دعوت کردند و این پاسخ را از او شنیدند. حالا خودتان حساب کنید. کلمه حزب ،حزب را مسخره کرده اند. همه کلمات در این مملکت مسخره شده است. من اگر تصریح کنم باز ممکن است بگویند بر خلاف است. کلماتی مثل آزادی، امنیت و آرامش. به خدا قسم! من به یکی از همین روسا که اعتراض به  این قضایا داشت گفتم هیچ میدانی در این شب هایی که شما برای گرفتن اعلامیه‌های مراجع می‌گردید دزد کم شده است؟! شما را به خدا این بد است. برای گرفتن اعلامیه‌ها، اعلامیه‌های کی؟، اعلامیه هایی که از چین کمونیست یا از شوروی یا از انگلیس آمده است ؟!آنها برای گرفتن اعلامیه های مراجع این تلاش را می کنند اما دزد با کمال آزادی دزدی می کند دزدی در این مملکت شیوع زیادی پیدا کرده است برای چه راه دزدی را برای همه باز گذاشته اند چرا؟ برای اینکه تمام ملت ایران را ننگین کنند و شرافت را از تمام مردم ایران بگیرند چون آدم شریف نمی‌تواند زیر بار ننگ استعمار برود. آیا می‌تواند؟. [حضار گفتند نخیر] این حقوق هایی که شما به کارمندان دولت می‌دهید، به کرات و مرات در مجلس گفته شد. به جای اینکه حقوق ها را بالا ببرید نرخ‌ها را پایین بیاورید. مگر کسی  ترتیب اثر می دهد؟! این مملکت را به دست یک مشت دزد که در مقر حزب رستاخیز گفته می‌شود سپرده اید[ سه بار صحیح است حضار]

این مملکت را به دست یک مشت خائن مزدور استعمار سپرده‌اید[ 3 بار صحیح است حضار] همانطوری که در آن جلسه عرض کردم باز هم عرض می‌کنم اگر می‌خواهید با این ملت زندگی کنید، این ملت بیدار شده، این ملت زنده است اگر می‌خواهید بر این ملت حکومت کنید بدون شک باید این رویه‌های غلط خود را تغییر دهید [۳ بار صحیح است حضار] من برای اینکه احساس می‌کنم بعضی از بزرگان مجلس خسته  شده اند، نمی‌توانم به مطالبم ادامه بدهم، اما بدانید در آینده مجالسی تشکیل می‌شود که به شما اطلاع خواهیم داد.

امیدواریم باز بیدار شوند و برای خود برنامه صحیحی انتخاب کنند. این قدر به قرآن نتازند این قدر به حجاب نتازند؛  به خدا این دختر ها احساس کرده اند که حجاب و چادر را استعمار از سر آنها کشیده است. این که میبینید هر روز گروهی از دخترها دوباره باز زیر چادر می‌روند و با حجاب می‌شوند و برای همین احساس است. آقا دشنه تیز و مسموم استعمار در مغز های مردم اثر کرده است. مردم تاب کشیدن ننگ استعمار را بیش از این ندارند[ صحیح است حضار] دختر خانم هایی که احساس کرده‌اند، این پیام های[ منحرف کننده] پی در پی که جزئی از آن در روزنامه‌های مزدور ایران نوشته می‌شود در سایه بی بند و باری و در سایه تبلیغات سوء ضد دینی است.

من در همین جا به عرایضم خاتمه می دهم و از عموم برادران تشکر می کنم. چنان که آقایان مرتب سفارش کرده‌اند درخواست می شود پس از خروج از مجلس شعار ندهید. البته در نامه ها و اعلامیه های مراجع بزرگ تقلید ما هم این را قرائت فرموده اید. خواهشی که داریم این است که در موقع خروج از مجلس جز صلوات چیز دیگری نگویید. می‌دانیم که مأمورین هم به خاطر همین در اینجا ایستاده‌اند. من باز این جمله را هم در اینجا بگویم برای آنها شعار آزاد است، ولی برای ما شعار آزاد نیست. آن بار بنا بود که تشکیلات ارعابی در مجلس [ما] نگذارند ولی گذاشتند این بار هم گذاشتند دروغ رویه آنها است. ضمن عرض تشکر بازهم از شما استدعا می کنم که شعار ندهید، بنشینیدگفت و شنود کنید.  بیدار کردن و آگاهی دادن وظیفه هر فردی است. بگوئید مردم را بیدار کنید. بگوییدتا مردم به پا خیزند و برای عالی ترین هدف خود که اجرای تعالیم عالیه قرآن است بکوشند و امیدواریم بکوشند. این را به شما عرض می‌کنم اگر می‌خواهید سعادتمند باشید، اگر می خواهید به هدف خود برسید، اگر می خواهید در دنیا عزیز شوید، پیوندتان را با خدا،با امام زمان و نواب امام زمان، مراجع تقلید، از این محکم تر و مستحکم تر کنید الهی آمین حضار

اینک دستها را به سوی آسمان بلند میکنیم. خدایا ما از تو استمداد می کنیم، خدایا ما بی پناهیم، بر خلاف آن کسانی که با رشوه‌های کلانی که به شرق و غرب داده‌اند به قدرت‌های پوشالی متکی شدند، خدایا ما پناهگاهی جز تو نداریم ،پروردگارا به همه بی پناهان، به تمام مسلمانان مخصوصاً به تمام شیعیان و مخصوصاً به شیعیان ایران نصرت عنایت بفرما[ الهی آمین حضار]

پروردگارا! بزرگترین آرزوی ملت شیعه ایران فرج امام زمان است آن را به زودی برسان[ الهی آمین حضار] دست انتقامش را برای تسلیت دادن دلهای مجروح آباء و اجدادش وسینه های مجروح بازماندگان کشته شدگان اخیر به زودی از آستین عدالتش بیرون بیاورند[ الهی آمین حضار] پروردگارا ! ما برای یاری دین و یاری قرآن عزیز- آقایان قرآن را بخوانید ولی تنها به خواندنش اکتفا نکنید بلکه بفهمید و درس بگیرید و برای یاری ولی خودت امام زمان نصرت عنایت بفرما[ الهی آمین حضار]

پروردگارا! ما دست های خود را با ذلت فقط به در خانه تو دراز می کنیم، پیشانی های خود را فقط برای تو به خاک می گذاریم و در برابر ثروت های دنیا خضوع نمی کنیم، پس پروردگارا ! آنچه را که از تو می خواهیم به ما عنایت بفرما [الهی آمین حضار]

خدایا به آبروی امام زمان، آبروی ملت ایران را خودت محافظت بفرما[ الهی آمین حضار]

پروردگارا! آنچه خیر دنیا و آخرت ما است به ما عنایت بفرما [ الهی آمین حضار]

و آنچه شر دنیا و آخرت ما است از ما دور گردان [الهی آمین حضار]

پروردگارا این پلیس‌های مسلمانی که احساس وظیفه دینی می کنند و احکام شرعی خویش را می‌دانند ،خودت آنها را نگهداری بفرما [الهی آمین حضار] پروردگارا! آن پلیس هایی که بی رحمانه به جان ملت گلوله می زنند و بدون مجوز شرعی بندگان مستضعف تو را به خاک و خون می‌کشند آنها را نابود گردان [الهی آمین حضار] پروردگارا! آن کسانی که امریه این گلوله زدن ها را صادر می‌کنند اگر قابل هدایت نیستند، آنها را ذلیل و خوار و نابود بگردان.[الهی آمین حضار] بالنبی و آله و عجل فرج ولیک

 ------------------------------------------------------------------------------------------

پاورقی

(1)

لازم به یادآوری است، چون مرحوم آیت الله طاهری فرصت نیافتند که این قسمت را برای مولف تشریح نمایند ،لذا ما با استفاده از اطلاعات و اسناد تاریخی( جلد سوم گلستان در انقلاب، تالیف غلامرضا خارکوهی) به تدوین آن پرداختیم تا تسلسل خاطرات برای خوانندگان حفظ شود.

 

خاطرات آیت الله حبیب الله طاهری/ تدوین :غلامرضا خارکوهی

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.