حمایت امام (ره) از فلسطین

یکی از طرح‌های فوق‌العاده دقیق و عمیق امام، فتوای ایشان در خصوص پرداخت زکات به مبارزان سنی مذهب فلسطینی بود. اما این طرح را در مقابل سیاست دشمن که با تفرقه انداختن بین شیعه و سنی- تفرقه‌ای که از ابتدای جریان انحراف خلافت از خاندان پیغمبر به‌وجود آوردند و بعد هم کشورهای اسلامی را تکه پاره کردند و بین مسلمان‌ها تفرقه انداختند- اهداف خود را دنبال می‌کردند، مطرح نمودند که واقعاً از جالب‌ترین کارهای امام بود و باید گفت که این جزء آن نقاط حساس حرکت امام بود که علیه سیاست ابرقدرت‌های مخالف اسلام انجام شد. اگر امروز مسلمان‌های کشورهای اسلامی به خصوص عربی، توانستند به تشیع نزدیک شوند، به انقلاب نزدیک شوند و در لبنان آن پیروزی حاصل شد و سرانجام در فلسطین و کشورهای دیگر توفیقاتی به‌دست آمد، از برکت همین طرح‌های امام بود. چنان‌که یکی از برادران عضو مجلس خبرگان می‌گفت: من در لبنان بودم، آنجا از کوچک و بزرگ به امام به یک چشم دیگری نگاه می‌کنند. می‌گفت: در دست بچه دبستانی کتابی دیدم که عکس امام روی آن بود. زیر آن هم درشت نوشته شده بود: «هذا قائدی – تعرفوه» رهبر ما این است ، او را بشناسید. کتاب در معرفی امام بود.

علی کل حرکت امام علیه اسرائیل در عین اینکه از خطرناک‌ترین حرکت‌هایی بود که اسرائیل و آمریکا با تمام قدرت خود جلوی آن ایستادند، ولی از زیباترین و جالب‌ترین و موثرترین طرح‌هایی بود که امام انجام داد، و سرانجام کار اسرائیل امروز به اینجا کشیده شده که می‌بینید.

در عراق آن دوره که ما بودیم اسرائیل قدرت شکست‌ناپذیر منطقه به حساب می‌آمد. من یادم هست که جریان‌های سیاسی و سیاستمدارهای عراق هم حتی جمال عبدالناصر را نصیحت می‌کردند که داری با دم شیر بازی می‌کنی. این جملات را من همان جا شنیدم. به عبدالناصر می‌گفتند که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد شاهرگ‌های اقتصادی دنیا در دست صهیونیست‌هاست. بانک‌های بین‌المللی و کارتل‌های نفتی، و از این قبیل مسائل هست ، و تو موفق نمی‌شوی، بلکه فقط عرب‌ها را به کشتن می‌دهی. مسائل به این شکل بود.

منظورم این است که شما ببینید آن موقع که امام هنوز به عنوان رهبر جمهوری اسلامی بر سر کار نیامده بود، مسئله را مطرح می‌کند که مسئله جهان اسلام است و این خیلی موثر بود. امروز هم اگر آمریکا این همه تلاش می‌کند، و طرح براندازی در کشور ما راه می‌اندازد و علناً می‌گوید که ما شخصیت‌های انتفاضه را تباه می‌کنیم، یا می‌آید علیه ما محاصره اقتصادی مطرح می‌کنند، این‌ها همه، به‌خاطر دردهایی است که بر دل شخصیت‌های صهیونیست که گرداننده سیاست آمریکا هستند نشسته است. ولی مردم ما به این جهت توجه ندارند، خصوصاً نسل جوان و دانشگاهی ما که تحت تأثیر تبلیغات بخشی از همین آقایانی که به اصطلاح، خودشان را اصلاح‌طلب جا می‌زنند، هستند. این مسائل هرگز برایشان روشن نشده که ما چه ضربه‌های سهمگینی را بر پیکر سیاست آمریکا و صهیونیست‌های دنیا زدیم ، که آن‌ها دارند این جور به ما فشار می‌آورند، این‌ها را نمی‌دانند. خوب طبیعی است که هر حرکتی را شما بخواهید انجام بدهید هزینه بر می‌دارد. هر قدر آن حرکت برای دشمنان خسارت بارتر باشد، طبیعی است که هزینه‌ی آن هم سنگین‌تر خواهد شد. ولی خوشبختانه این‌ها کاری نمی‌توانند انجام بدهند.

(از کتاب خاطرات مرحوم آیت الله طاهری گرگانی - تدوین: غلامرضا خارکوهی)

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.