زندگی پرافتخار عمار یاسر

در حوزه #انسان_طراز و #نسل_طراز، عمار، شخصی است که پیامبر جلیل‌القدر اسلام (ص) بر حلال‌زادگی ایشان صحّه گذاشته و در هنگام سخن گفتن با او، با صفت خاص حلال‌زادگی و طیّب بودن ایشان، وی را مورد خطاب قرار می‌دهد و نکته قابل #تأمل این است که زیست عمار و پدر و مادرش در آن زمان، زندگی در میان اعراب جاهلی و پیش از بعثت بوده که گناه زنا به عنوان پدیده‌ای عادی، تلقی می‌شده نه گناه!

* پیامبر اسلام با آغوشی باز از عمار استقبال می‌کرد و با شنیدن صدای او می‌فرمود: «مَرحَباً إئذِنُوا لِلطَّيِّب بْنِ الطَّیِّب؛ به به! اجازه ورود بدهید به پاک‌زاده پسر پاک‌زاده» و در عبارت دیگر ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغة نوشته که پیامبر می‌فرمود: «مَرحَباً بالطّيِّبِ المُطیَّب؛ آفرین به حلال‌زاده‌ی پاک‌سرشت».

* اگر فهرستی از خانواده‌های طراز را در طول تاریخ اسلام در نظر بگیریم، او به همراه پدر، مادر و نسلش، از حیث #طهارت_نسلی در صدر لیستِ طرازترین خانواده‌های جهان اسلام طبقه‌بندی می‌شوند.

* #ظرفیت_حلال_زادگی در نسل عمار به گونه‌ای نهادینه بوده است که پیامبر (ص) از این خانواده، با عنوان "آل یاسر" یاد می‌فرمایند .

* ویژگی دیگر او قصه‌ی به کار بردن تکنیک تقیّه، برای اولین‌بار است که خداوند متعال، در تأیید عمل وی، آیه‌ی ۱۰۶ سوره‌ی نحل را بر پیامبر اسلام(ص) نازل کرد و آیه مذکور نشان می‌دهد عمار به خصوصیت و مرتبه‌ی "قلب مطمئن به ایمان" دست پیدا کرده بود!

* ایشان، در مبارزه‌ای خستگی‌ناپذیر، با سن ۹۴ سالگی در رکاب امام علی(ع) و در نبرد صفّین شهید شد.

* شخصیت کبیر عمار یاسر و نسلش، هنوز از حیث انسان طراز، خانواده طراز و ظرفیت حلال‌زادگی‌اش، مورد مطالعه و #پژوهش جدی توسط طلاب معزّز، دانشجویان رشته‌های مختلف علوم انسانی، علوم سیاسی، انسان‌شناسی، علوم زیستی، مطالعات خانواده، جامعه‌شناسی و... قرار نگرفته است!

https://t.me/Halalzadeha/12942?single

پیامبر اسلام (ص) با آغوشی باز از عمار استقبال می‌کرد و با شنیدن صدای او می‌فرمود: «مَرحَباً إئذِنُوا لِلطَّيِّب بْنِ الطَّیِّب؛ به به! اجازه ورود بدهید به پاک‌زاده پسر پاک‌زاده» و در عبارت دیگر ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغة نوشته که پیامبر می‌فرمود: «مَرحَباً بالطّيِّبِ المُطیَّب؛ آفرین به حلال‌زاده‌ی پاک‌سرشت».

 

 

 

 

 

 

 

 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.