محمدعلی فروغی و تأسیس سلطنت پهلوی

1محمدعلی فروغی در سه دورهٔ حساسِ حکومت #رضاخان نخست‌وزیر بود و با اقدامات خود سبب تأسیس و تحکیم و تقویت پادشاهی استبدادی رضاخان و تثبیت پادشاهی فرزندش #محمدرضا شد و همچنین تلاش‌های بسیاری در جهت ضربه‌زدن به فرهنگ و ارزش‌های غنی اسلامی انجام داد. وی ازجمله افرادی است که تلاش کرد تا رضاخان به پادشاهی برسد و پس از انجام این عمل نخستین رئیس‌الوزرای او شد.

2 بدون فروغی، تدین، داور، تیمورتاش و سیدحسن تقی‌زاده، رضاخان تبدیل به #رضاشاه نمی‌شد و نمی‌توانست نظام #پهلوی را در ایران مستقر سازد.

3 نباید فراموش کنیم که رضاشاه فاقد تحصیلات آکادمیک بود، اما ساختاری که خلق کرد، مدرن بود. پس این نظام نمی‌تواند صرفاً زاییدهٔ فکر یک فرماندهٔ قزاق باشد.

4 این نظام به‌معنای دقیق کلمه، بیش از این‌که مولود جهان‌بینی رضاشاه باشد، مولود اندیشهٔ سیاسی روشنفکرانی چون داور، تیمورتاش، فروغی و… بود؛ اگرچه در رأس آن رضاشاه نشسته بود.

5 حسین مکی می‌نویسد:
* «یکی از مهره‌های شطرنج سیاسی ایران در دوران مشروطیت و انقراض سلسله قاجار و روی کار آوردن رضاخان پهلوی، میرزا محمدعلی‌خان فروغی بوده است. او یکی از فراماسون‌های باهوش و تحصیل‌کرده و دانشمند... می‌باشد و ازجمله افرادی است که همواره طرفدار سیاست #انگلستان در ایران و مورد حمایت و اعتماد آنها بوده است...»

6 #محمدعلی_فروغی عنصر مهم و اصلی سیاست انگلستان در ایران توانست دو دورهٔ مهم روی کار آمدن #رضاخان و همچنین از بین بردن ارزش‌های اسلامی را از طریق هدایت و سکان‌داریِ سیاست کشور و در اختیار داشتن پست نخست‌وزیری پشت سر بگذارد و به وظایف خود عمل کند.

7 با شروع جنگ جهانی دوم در سال ١٣٢٠ش نوبت به سومین مرحله می‌رسد و آن عزل رضاخان و تثبیت فرزندش به‌عنوان پادشاه جدید است. همین امر که در هنگام تغییر سلطنت و پادشاه لازم است تا فروغی اداره حکومت و سیاست را در کشور بر عهده داشته باشد، نشان از اهمیت جایگاه او در سیاست #انگلیس است.

8 هنگامی‌که متفقین ایران را مورد اشغال قرار می‌دهند رضاخان سریعاً فروغی را احضار می‌کند و او را به نخست‌وزیری منصوب کرده و به او می‌گوید تو که با انگلیسی‌ها در ارتباط هستی بگو مگر من کاری کرده‌ام که می‌خواهند مرا بردارند؟! و از او طلب کمک می‌کند. فروغی در پاسخ می‌گوید که گویا چاره‌ای نیست و باید استعفا دهی ولی پادشاهی در خانوادهٔ تو باقی می‌ماند!

9 رضاخان هنگام خروج از کشور مقدار قابل توجهی از طلاها و جواهرات سلطنتی را همراه خود برمی‌دارد. هنگامی‌که نمایندگان به فروغی اعتراض می‌کنند تا جلوی خروج این ثروت را بگیرد در پاسخ می‌گوید که در بندر همهٔ آنها از او گرفته می‌شود! پس از آن‌که رضاخان در بندرعباس وارد کشتی می‌شود در بین راه انگلیسی‌ها کشتی را تغییر می‌دهند و او را با کشتیِ باری به آفریقای جنوبی می‌برند و طلاها را به هندوستان منتقل می‌کنند.

* حسین اصغری

* متن کامل مقاله به‌همراه منابع:


 goo.gl/6NaMNP

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.