دشمنان داخلي كه از شياطين الهام مي گيرند به دنبال تضعيف نظام اند

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: دشمني‎هاي شياطين با نظام اسلامي، منحصر به دولت‎هاي خارجي نيست؛ در داخل كشور خودمان هم شاگردان شياطين هستند كه از آن شياطين الهام مي‎گيرند؛ آن‎ها هم به‎صورت‎هاي مختلفي اين نظام را تضعيف مي‎كنند گاهي آگاهانه و با كمال پررويي و بي‎شرمي و گاهي هم در اثر جهل و كم‎اطلاعي و كم‎بصيرتي.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با جمعي از خواهران در مشهد مقدس با اشاره به اين‎كه سعادت دنيا و آخرت انسان در گرو پيروي از انبياست، ادامه داد: نه تنها اجر اخروي و بهشت جاودان پاداش زندگي پيروي از ايشان است؛ بلكه راحتي همين زندگي دنيا نيز بدون تبعيت از اين بزرگواران ميسر نخواهد بود.

حضرت آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه هميشه در مقابل انبيا، اكثريت مردم به مخالفت برخاستند، افزود: ولي پيغمبران با آن سعه صدري كه خدا به آن‎ها داده بود و با علم و صبر و شكيبايي و تحمل سختي‎ها و رنج‎ها، تا لحظات آخر از دعوت انسان‎ها، دست برنمي‎داشتند.

ايشان با بيان اين‎كه موفقيت‎هايي كه براي انبيا در طول تاريخ فراهم شد، سيري پلكاني داشته‎است، خاطر نشان كرد: در ابتدا، شرايط ساده بود، درا ين شرايط، دستوراتي كه داده مي‎شد نيز دستورات ساده‎اي بود و به دنبال آن مخالفت‎هايي نيز كه با ايشان مي‎شد، با وسايل و ابزارهاي ساده بود، اما با رشد تدريجي بشر و آشنايي انسان با علوم و صنايع، كار انبيا نيز پيچيده‎تر شده و دشمني‎ها نيز سخت‎تر گرديد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: كساني كه به مقتضاي سنشان از اوائل انقلاب خاطراتي دارند، مي‎دانند چه مشكلاتي اكنون به وجود آمده كه در اوائل انقلاب اثري از آن‎ها نبود و حتي به ذهن‎ها نيز خطور نمي‎كرد. براي مثال در اوايل انقلاب، اصلا كسي حتي تصوري از اين شيطنت‎هايي كه از راه رسانه‎هاي مجازي انجام مي‎گيرد، نداشت.

ايشان با اشاره به اين‎كه شياطين جن و انس با تمام توان و با استفاده از همه تجربه‎هايي كه در طول هزاران سال اندوخته‎اند تلاش خود را براي خاموش كردن دعوت انبيا متمركز كرده‎اند، ادامه داد: خداي متعال در اين دوران لطفي را در حق مسلمان‎ها و همه انسانيت انجام داد و آن قيام حضرت امام(ره) بود. اقران و شاگردان ايشان و حتي از بستگان ايشان نيز كسي باور نمي‎كرد كه ايشان در مدت كوتاهي به چنين موفقيتي دست پيدا كند و اين جهش عظيم را در كل جامعه انساني به وجود بياورد.

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه ادامه داد: تبيين اهميت اين انقلاب و بركاتش از عهده بنده و امثال بنده خارج است؛ خدا را شكر مي‎كنيم كه ما در اين زمان آفريده شد‎ه‎ايم و شاهد اين پديده اعجازگونه هستيم؛ بعد از وفات امام(ره) نيز كسي متصدي اين مقام شد كه در روي زمين بهتر از او براي اين كار سراغ نداريم. اين هم لطف ديگري از خدا بود كه اگر شبانه‎روز فقط شكر همين نعمت‎ها را به‎جا بياوريم حق آن ادا نخواهد شد.

ايشان با اشاره به اين‎كه در مقابل جمهوري اسلامي، بزرگ‎ترين كشورهاي دنيا قرار دارند كه از ثروت فراوان و تكنولوژي پيشرفته و ساير امكانات چيزي كم ندارند، افزود: همه دشمني‎ها براي از بين بردن نظامي است كه تحقق آن خواست خدا و آروزي انبيا بود.

آيت‎الله مصباح ادامه داد: البته دشمني‎هاي شياطين با نظام اسلامي، منحصر به دولت‎هاي خارجي نيست؛ در داخل كشور خودمان هم شاگردان شياطين هستند كه از آن شياطين الهام مي‎گيرند؛ آن‎ها هم به‎صورت‎هاي مختلفي اين نظام را تضعيف مي‎كنند گاهي آگاهانه و با كمال پررويي و بي‎شرمي و گاهي هم در اثر جهل و كم‎اطلاعي و كم‎بصيرتي.

ايشان برخي كج‎فهمي‎ها در بين خودي‎ها و مسلمانان را از ديگر مشكلات جامعه اسلامي دانست و افزود: البته اين كج‎فهمي‎ها از زمان ظهور پيامبرصلي‎الله‎عليه‎وآله، در دو طرف افراط و تفريط مشكلاتي براي دعوت پيغمبر اكرم و بعد هم ائمه اطهار به‎وجود مي‎آورد. البته در كنارش هم كساني بودند كه آگاهانه و از روي عناد و گاهي به‎صورت منافقين كه مسؤوليت‎هاي خاصي را به دست مي‎آوردند، اين خيانت‎ها را نسبت به اسلام مرتكب مي‎شدند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين‎كه بحمدالله اكثريت مردم ما اين توطئه‎ها را شناخته و خيانت‎ها را درك مي‎كنند، ادامه داد: ولي بالاخره شيطاني كه قسم خورده است كه همه را گمراه كند، به همين راحتي دست‎بردار نيست؛ لذا كساني كه اين مسائل را بهتر درك مي‎كنند و توطئه‎هاي شيطان را بهتر مي‎شناسند، مسؤوليت بزرگي درباره ديگراني دارند كه در معرض توطئه‎هاي شياطين هستند.

ايشان نگاه افراط و تفريطي به جايگاه زن در اجتماع را يكي از كج فهمي‎هايي دانست كه حتي بين مؤمنان رواج داشت و گفت: كساني با نيت‎هاي خير مي‎گفتند: اصلاً زن در جامعه نبايد به فعاليت‎هاي اجتماعي بپردازد؛ وظيفه زن، محصور در محيط خانه است و بايد فقط كار خانه را انجام بدهد. اين يك فرهنگي تثبيت شده در اذهان بود كه به آساني قابل مبارزه نبود؛ در حالي كه آيات قرآن صريحاً برخلاف اين گرايش دلالت دارد.

علامه مصباح، خاطر نشان كرد: اين نوع نگاه به زن در طول هزار سال مانع از اين بود كه نصف جمعيت كشور اسلامي ما، به آن نقشي كه دارند توجه كنند و مسؤوليت خودشان را ايفا كنند.

اين مفسر قرآن كريم با اشاره به آياتي از قرآن افزود: در اجتماعي‎ترين و سياسي‎ترين كارها آيه‎اي در خصوص زن‎ها وجود دارد؛ وقتي پيغمبر اكرم از مكه به مدينه مهاجرت كردند؛ كساني كه ايمان آورده بودند نيز تحت فشار كفار، مخفيانه مهاجرت مي‎كردند؛ در بين ايشان زنان هم وجود داشتند. در آن زمان رسمي شدن عضويت در يك جامعه به وسيله بيعت صورت مي‎گرفت؛ خدا در آيه قرآن حتي به بيعت زنان و قبول بيعت آن‎ها از سوي پيامبرصلي‎الله‎عليه‎وآله در صورت تعهد ايشان به پذيرش احكام اسلام تصريح مي‎كند. طبيعتا اين مساله، كار فردي و داخل خانه نبود، بلكه سياسي‎ترين كارهاي اجتماعي بود؛ اين از ابتداي اسلام وجود داشت.

ايشان با بيان اين‎كه ممكن است در مواردي، هريك از زن و مرد بر اساس ويژگي‎ها و آمادگي‎هاي جمسي و روحي‎شان، وظايف خاصي داشته باشند، اما در اصل تقرب و سعادت فرقي با هم ندارند، ادامه داد: برخي كارها فقط از عهده زنان برمي‎آيد؛ وظايفي كه بر عهده زنان نهاده شد، مطابق با روح و جسم و فطرت آن‎هاست، اما در آن چه موجب تقرب به خدا و سعادت آخرت و زندگي ابدي مي‎شود، بين مرد و زن هيچ فرقي نيست. اين است كه طبق آيات قرآن برخي زنان الگوي همگان حتي مردها هستند؛ همسر فرعون و حضرت مريم از جمله اين زنان هستند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به وجود فرهنگ‎هاي غلط در جهت افراط يا تفريط اظهار داشت: امروز هم به بهانه تساوي زن و مرد، از زن به‎عنوان وسيله‎اي براي شهوت‎راني مردها استفاده مي‎شود. از آن طرف گاهي گفته مي‎شد كه زن بايد علاوه بر چادر و مقنعه، روبنده نيز داشته باشد! چه كسي گفته است اين امر شرعا واجب است؟! برخي از اين نگاه‎ها سبب مي‎شد كه بسياري از خانم‎ها در استفاده از مزاياي زندگي اجتماعي از جمله تحصيل و كارهاي ديگر محروم شوند. اين در حالي است كه در صدر اسلام نيز خانم‎ها در كارهاي اجتماعي شركت داشتند؛ حتي در جنگ‎ها حضور مي‎يافتند و زخمي‎ها را پرستاري مي‎كردند.

ايشان با تأكيد مجدد بر اين‎كه يكي از آفات بزرگي كه مانع استفاده از معارف اسلام و بركات دين خدا شده، كج فهمي‎هاي افراط‎آميز يا تفريط‎آميزي است كه از ناحيه خود مسلمانان بوده است، افزود: جلوگيري از اين افراط و تفريط‎ها،خود نوعي جهاد است؛ چرا كه سبب مي‎شود چهره واقعي دين نمايان شده و كساني به اسلام گرايش پيدا كنند.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) يكي از بركات انقلاب كه از آغاز آن وجود داشت را حضور چشمگير زنان دانست و افزود: حتي در بسياري از موارد، خانم‎ها مؤثرتر از آقايان بوده‎اند. خيلي از مرداني كه به تظاهرات و مبارزه با شاه آمده بودند با راهنمايي و هدايت زنان بود؛ حتي بنده به ياد دارم كه برخي زنان به همسران‎شان گفته بودند شما خانه‎داري كنيد و ما به مبارزه و تظاهرات مي‎رويم و همين سبب خجالت مردها و در نتيجه حضور آن‎ها در ميدان شده بود.

اين استاد اخلاق حوزه علميه قم، جدا كردن مسائل اجتماعي و سياسي از دين را يكي ديگر از كج فهمي‎هاي مسلمانان دانست كه از صدر اسلام نيز وجود داشته است و ادامه داد: هنوز جنازه پيغمبر اكرم‎صلي‎الله‎عليه‎وآله دفن نشده بود كه اين مساله در بين مسلمان‎ها ايجاد شد كه كار دين مربوط به رابطه انسان با خداست و مسائل دنيايي و اجتماعي مردم ربطي به دين ندارد. اصلا كاري به اين نداشتند كه هفتاد روز قبل پيامبرصلي‎الله‎عليه‎وآله، حضرت علي‎عليه‎السلام را به‎عنوان ولي بعد از خود معرفي كرده است؛ يعني اصلا ذهنيتي وجود نداشت و لذا خودشان براي تعيين خليفه اقدام كردند.

ايشان با اشاره به اين‎كه حتي حدود پانصد سال بعد از ظهور اسلام نيز همين فكر ادامه يافت و كم‎كم با هوشياري و زمينه‎سازي خواجه نصيرالدين طوسي، صفويه به‎عنوان يك حكومت شيعي تشكيل شد، ادامه داد: اما اين تفكر كه حكومت و مسائل اجتماعي به علما و دين ربطي ندارد، هم‎چنان در ذهن مردم وجود داشت؛ كسي كه جرأت كرد اين سد را شكسته و با تمام صراحت و قاطعيت با اين كج‎انديشي مقابله كند، امام(ره) بود كه امروز اين ميراث امام(ره) به دست ما رسيده است. امام(ره) خون‎دل‎ها خورد تا اين مطلب را حتي در محيط‎هاي فقهي جا بيندازد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه نعمت عظيم نظام اسلامي كه در رأس آن يك فقيه عالم به‎عنوان نائب امام زمان‎(عج) قرار داشته باشد، از بركات حركت امام(ره) بود، ادامه داد: بايد مراقب بود؛ چرا كه شياطين سعي مي‎كنند اين خدمت امام(ره) به اسلام و همه مسلمين سراسر عالم را كمرنگ كند؛ اگر مي‎بينيد بسياري از فشارهاي اقتصادي صنعتي، تحريم‎ها و چيزهاي ديگر وارد مي‎شود، دليل اولش اين است كه مساله ولايت‎فقيه از بين برود؛ چرا كه ولايت‎فقيه تنها مانع تسلط دشمنان است.

ايشان با اشاره به اين‎كه امروز در بسياري از جوامع اسلامي حتي در زادگاه اسلام، حاكماني بر سركارند كه دست‎نشانده آمريكا هستند، افزود: آن‎چه كه راه نفوذ و تسلط دشمنان را گرفته است، همين ولايت فقيه است؛ اما با اين همه اهميت، باز هم حتي در بين انسان‎هاي خوب، كج فهمي‎هايي در اين زمينه وجود دارد.

آيت‎الله مصباح ادامه داد: شايد اگر برخي از فروع فقهي مورد توجه قرار نمي‎گرفت و اثبات نمي‎شد، اصل اسلام ضربه چنداني نمي‎خورد؛ اما وقتي مساله ولايت‎فقيه و حكومت اسلامي ضربه بخورد، اساس هويت جامعه اسلامي از بين مي‎رود. لذا در همين دوران اخير تمام انديشمندان سياسي جهان تصريحاً يا تلويحاً اعتراف كردند آن چه باعث شكست آمريكا و اروپايي‎ها شد فكر ولايت‎فقيه، بود. اگر او نبود هيچ كدام از اين پيشرفت‎ها حاصل نمي‎شد.

ايشان افزود: ولايت‎فقيه عمود خيمه اسلام است كه هرقدر اين عمود محكم‎تر شود، اميد بقاي اسلام و گسترش و رواج و شكوفايي اسلام در عالم بيش‎تر خواهد بود.

علامه مصباح يزدي با اشاره به نظر امام(ره) مبني بر جمهوري اسلامي نه يك كلمه كم‎تر و نه يك كلمه بيش تر، افزود: 98 درصد مردم نيز به جمهوري اسلامي رأي دادند؛ هر چند در كشور، اديان ديگر هم وجود دارند و حقوق‎شان محترم است و حفظ جان و مال و امنيت آن‎ها نيز بر عهده نظام است، اما سخن در اين است كه هويت اسلام با تشكيل حكومت عجين است و نمي‎توان آن‎ها را از هم جدا دانست.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به فرمايش امام(ره) افزود: فراموش نكنيد كه عزت دنيا و آخرت شما، در سايه اسلام و حكومت اسلامي است كه عمود آن مساله ولايت‎فقيه است؛ امام(ره) فرمود: ولايت‎فقيه را حفظ كنيد تا هيچ كسي نتواند با شما مبارزه كند؛ حقوق شما را از بين ببرد؛ اين نظام، ضامن حفظ حقوق حتي غيرمسلماناني است كه در ذمه اسلام زندگي مي‎كنند و در سايه حكومت اسلامي حقوق‎شان بهتر از همه كشورهاي ديگر تأمين مي‎شود

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.