چکامه ای در پاسداشت نوّاب

27 دی، یادآور غروب غریو فریادگر عدالت خواه عصر ستمشاهی، شهید حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی میرلوحی مشهور به نواب صفوی و یاران باوفایش شهیدان طهماسبی، ذوالقدر و واحدی، در سال 1334 شمسی است. چکامه ای که از خامه دانشمند ذوفنون و متعهد زمانه ما استاد محمد رضا حکیمی(کثر الله امثاله) در پاسداشت سید چکید، خواندنی و البته به جان نیوشیدنی است؛ پس گوارایتان باد.

معارف

اندک اندک بانگ اذان بلند شد. نواب کشته شده بود. دریغا! مردم آمدند و رفتند و نمازهای جماعت، مثل دیگر ایام، برپا گشت، چرا کسی برای خون نواب فریاد نمی زند؟

سید مجتبی نواب صفوی یکی از عزیزترین چهره های فداکار تاریخ اسلام بود؛ در نیم سده اخیر. در کنار او که قرار می گرفتی و سخنان آتشین ـ به معنای واقعی کلمه، آتشین ـ او را که می شنیدی، چنان تصور می کردی که در کنار یکی از مؤمن ترین و خروشنده ترین مردان صدر اسلام قرار داری؛ مردانی همدم پیامبر و علی، مردانی همرده مقداد و ابوذر و....

نواب، مجسمه ای بود از حقیقت و ایمان، و غیرت اسلامی و شور انقلابی. نواب چنان بود که می گفتی همه نوید های دینی را به چشم دیده است و همه امور معنوی را تجربه کرده است. هیچگاه فراموش نمی کنم روزی را که او هنگام سفر به مشهد، برای بازدید طلاب مدرسه "نواب"، به آن مدرسه آمد. روزی ویژه بود. مردم آگاه شده بودند که رهبر فدائیان اسلام به مدرسه ما می آید؛ آمدند و ازدحامی بزرگ برپا شد. رهبر فدائیان ـ در میان یاران با صلابت و مؤمن خود ـ به مدرسه آمد، و پس از اندکی، در کنار پایه طاق بلند جلوی مدرس، رو به قبله، به پا ایستاد و به دیوار تکیه داد و شروع به سخن گفتن کرد. سخن او در توحید بود و توجه به ذات الهی. چنان کلمات شورانگیز او جان شنونده را مسخّر می کرد، که باورها، همه را در برابر انسان مشهود می ساخت؛ و چنان از حتمیت آفریدگار عالم، خدای آغازها و انجام ها، سخن می گفت که گویی انسان خدا را می دید! در میان جوی اثیری که از شعاع معنویت خود او پدیدار گشته بود، آن سخنان به پایان رسید و نواب نشست. پس از لحظاتی عازم بازگشت شد. از کنار حجره های مدرسه به راه افتاد. با همه خداحافظی می کرد و معانقه. .. و هنگامی که به ضلع شمال غربی مدرسه رسید، اذان گفتند. او نیز با صدای گیرای خود اذان گفت. سپس، روی زمین، به نماز ظهر ایستاد. چند صف نیز پشت سر او ایستادند و اقتدا کردند... در نماز حالتی عجیب داشت. ذکر رکوع و سجده و کلمات تشهدش را می شنیدم. خیال می کردی یکی از پیامبران است که نماز می خواند. لرزه ای که به هنگام ادای کلمات نماز بر اندام مردانه اش می افتاد، و شور استخوان سوزی که در درون جانش می توفید، و تجسم معنوی حالت انگیزی که در سیمای قدیس وارش پدیدار می گشت، تو را، برای لحظاتی از عالم ماده و ابعاد بیرون می برد.... نماز تمام شد. دوباره به راه افتاد. با مردم صمیمانه خداحافظی می کرد. دم مدرسه رسید. از پله هایی که مدرسه را به خیابان نادری وصل می کرد، بالا رفت. انبوه جمعیت، از جمله طلاب، گرداگرد او، و در راهرو مدرسه موج می زدند. همین گونه که رو به خیابان و پشت به مدرسه از پله ها بالا می رفت، برگشت و این جمله را گفت: "نُوّابِ خاص امام زمان باشید!" طلاب را با این تعبیر، به عظمت راه و کاری که دارند، بیشتر متوجه ساخت. سپس از پله دیگری، باز چهره ملکوتی خود را، برگرداند و رو به طلاب و مردم چنین گفت: "در تهجدها دعا کنید!" اصل را بر این نهاد که همه، حتما! همه، اهل تهجدند، پس در تهجدها دعا کنند. و این نکته تربیتی و سازنده دیگری بود.

در آن سفر، نُه روز در مشهد بود. آخرین شب، شب شنبه بود. در آن ایام، حرم مطهر را، چند ساعتی در اواخر شب، می بستند. او خواسته بود تا آن شب شنبه، آخرین شبی که در مشهد بود، ترتیبی بدهند که بتواند تا صبح در حرم بماند. چنین کردند و آن شب تا صبح در حرم ماند و به عبادت و تهجد پرداخت.

با اینکه نواب عمر زیادی نداشت، عالمان سالمند نیز به او احترام می گذاشتند و قداست و ایمان و شجاعتش را بزرگ می داشتند؛ عالمانی مانند شیخ هاشم قزوینی(م ـ1380)، شیخ مجتبی قزوین (م ـ1386)، و شیخ علی اکبر الهیان تنکابنی (م ـ1380)، نام او را با شور و گرمی می گفتند و می شنیدند.

شیخ علی اکبر الهیان، از علمای بزرگ بود؛ اهل علوی باطنی و مشاهدات و کرامات، با عمری در حدود 70 سال، و دارای پیکری نحیف و تحلیل رفته از عبادات و ریاضات. یک بار از او شنیدم که گفت: "اگر من نواب را حضوراً دیده بودم، چه بسا، جزو افراد و دسته او می شدم." و با این، سخن اشاره می کرد به اهمیت فوق العاده دفاع مسلحانه از دین خدا، در آن روزگار....

نواب صفوی، تلاش های دفاع گرانه خود را از اسلام و مقدسات اسلامی، از سال های 1323 ـ 1324 شمسی آغاز کرد؛ "... قیام یک تنه و دلیرانه ذریه رسول، مسلمانان معتقد را سرشار از شوق و شور ساخت. نطفه مقدس نهضت اسلامی و ضد اجنبی ایران بسته شد، و جمعیت "فدائیان اسلام " به وجود آمد. تشکل مسلمانان در راه مبارزه با صهیونیسم و یاری به برادران فلسطین، اعدام نوکر سرسپرده بیگانه، وزیر دربار منحوس، عبدالحسین هژیر، به دست نخستین شهید فدائیان اسلام، حضرت سید حسین امامی که لغو انتخابات قلابی دوره شانزدهم را به دنبال داشت و سپس انتخاب نمایندگان جبهه ملی با رای ملت، اعدام سپهبد رزم آرا، نخست وزیر خائن و ضد ملی، به دست حضرت خلیل طهماسبی که اعلام ملی شدن صنعت نفت را به دنبال داشت، به روی کار آمدن مرحوم دکتر مصدق، هدف قرار دادن حسین علاء جنایتکار به منظور لغو پیمان بغداد، و سرکوبی قدرت شاه و اربابانش، از جمله مبارزات بی امان افراد جمعیت دلیر و غیور و از جان گذشته فدائیان اسلام، به رهبری حضرت سید مجتبی نواب صفوی بود."1 مرد بزرگ دیگر فدائیان اسلام، سید عبدالحسین واحدی بود؛ مرد شماره دو فدائیان اسلام. برادر وی سید محمد واحدی نیز از افراد برجسته این جمعیت مبارز بود. اینان همه شهید شدند: نواب صفوی، سید عبدالحسین واحد، سید محمد واحدی، سید حسین امامی، خلیل طهماسبی و. .. به دست دژخیمانی چون تیمور بختیار و سپهبد آزموده. این فرزند گرامی علی(ع) و فاطمه(س) و دیگر سادات و یارانش، به دستور شاه خائن به اسلام و دشمن اولاد علی و حامیان اسلام، به سال 1334، به اعدام محکوم شدند و به شهادت رسیدند؛ رهبر دلیر فدائیان اسلام، هنگام وضو، در خانه یکی از برادران، به اتفاق حاضرین، در چنگال دژخیمان تیمور بختیار اسیر شد.... آزاد مردان ضد استبداد و مسلمانان ضد بیگانه، یکی پس از دیگری، به زندان های قرون وسطایی قزل قلعه و لشکر 2زرهی روانه شدند.... سپهبد آزموده، خونخوارترین و سفاک ترین شیطان مجسم، در لباس مقدس قضاوت، شخصاً شکنجه، اخذ اقرار، پرونده سازی و تقاضای اعدام را عهده دار شد. .. کارها "حسب الامری" و برق آسا انجام شد. برای توشیح حکم اعدام حتی صبر نکردند، "ذات ملوکانه "، از عشرتکده آبعلی به تهران بیاید... "در نیمه شبی سرد و تاریک، جلادهای آزموده، درب سلول های رهبر فدائیان اسلام، خلیل طهماسبی، سید محمد واحدی، و ذوالقدر را گشودند".2

تنها تقاضای رهبر و پیروان، انجام غسل شهادت بود... تمامی افسران و درجه داران و افراد لشکر 2 زرهی، که در میدان تیر لشکر، شاهد شهادت رادمرد از جان گذشته اسلام و فدائیان بودند، بعدها متفقا گفتند، ما از شهامت، شجاعت، دلیری و مردانگی نواب صفوی متحیر بودیم. همه گفتند، هیچ محکوم به اعدامی تاکنون، از مرگ، با این همه دلیری و بی اعتنایی، استقبال نکرده است. دشمن احمق، امید بود که با اعدام این بزرگ مدافع حق و عدل و انسانیت، می تواند کاخ رفیعی را که با فداکاری فرزندان اسلام و ایران بر فلک سر کشیده است، در هم بکوبد؛ غافل از اینکه درختی که با خون پاک عزیزان ملت مسلمان ایران آبیاری شود، به قدرت هیچ طوفانی از پای نمی افتد. چنانکه طوفان حرص و شهوت و خیانت اجنبی و سرسپردگانش نتوانست کوچکترین لطمه ای به آن وارد آورد. آنان دعوت حق را لبیک گفتند، ولی فدائیان دلیر و غیرتمند دیگری، راه خدایی آنان را تعقیب کردند.

مهلک ترین ضرب، با شلیک گلوله های محمد بخارایی به سینه کثیف حسنعلی منصور، خائن و خائن زاده، در جلو مجلس و به درک فرستادن او، بر پیکر استعمار وارد آمد. باز هم یک توقیف دسته جمعی... صادق امانی، محمد بخارایی، رضا صفار هرندی، مرتضی نیک نژاد، حاج مهدی عراقی و. .. به اعدام محکوم شدند، که چهار نفر اول به دست جلادان محمد رضای خائن شربت شهادت نوشیدند، ولی آقای حاج مهدی عراقی، حاج حبیب الله عسکراولادی و حاج هاشم امانی، به مشیت الهی زنده ماندند؛ زنده ماندند تا پرچم پیروز و پرافتخار پاکترین، شریفترین، و موثرترین قدرت های ضد بی دینی، ضد بیگانه، ضد بیگانه پرستی را در اهتزار نگاه داشته، پیکار خونین را به مرحله نهایی برسانند، و جنگیدند و به امان جنگیدند، تا آخرین دژهای ظلم و ستم و بیگانه پرستی و فسق و فجور را در هم ریختند.

امروز، سال ها از شهادت جانگذار حضرت سید مجتبی نواب صفوی، رهبر عزیز فدائیان اسلام، و فداییان دلیر و از جان گذشته، که در آن قتل عام وحشیانه، شربت شهادت نوشیدند می گذرد. نواب و یارانش را بارها گرفتند و به زندان افکندند و شکنجه های سهمگین کردند. اینها همه باید ثبت شود و درباره آنان کتابها تالیف گردد.

شهادت نواب، مقارن ایام فاطمیه بود. خبر اعدام او همه جا پیچید. آن روز غروب من، به مسجد گوهرشاد رفتم. هوا غمی خونین را به همه جا می برد. از در بازار، وارد مسجد گوهرشاد شدم. پشت به غرفه های شمالی مسجد و رو به ایوان مقصوره و گلدسته ها ایستادم. مغرب دردناکی از راه می رسید. نیمی از آسمان رو به سیاهی رفته بود و نیمی دیگر خون شفق را مزمزه می کرد. اندک اندک بانگ اذان بلند شد. نواب کشته شده بود.

دریغا! مردم آمدند و رفتند و نمازهای جماعت، مثل دیگر ایام، برپا گشت، چرا کسی برای خون نوّاب فریاد نمی زند؟

در آن لحظات روح نواب را در همه مسجدها و شبستان ها می دیدم. جملات اذان گفته می شد، و در میان خون شفق و سیاهی شب راه می گشود. تاریکی مغموم مغرب تیره تر می شد و نخستین شب نبودن نواب از راه می رسید. به گلدسته ها نگاه می کردم و به آسمان فکر می نمودم که این فریاد فدایی بزرگ اسلام است که از حنجره موذنان بیرون می آید. آری، این اوست که نام خدا را به بزرگی یاد می کند. نام خدای، همواره از فداکاران برقرار مانده است؛ و این نواب است که از همه گلدسته های عالم اذان می گوید، در همه مغرب ها و در همه ظهرها، و در همه فجرها، این فریاد خون بار نواب است: الله اکبر، لا اله الا الله....

پی نوشتها

1. نبرد ملت، دوره انقلاب، شماره 4، شنبه 28/11/57.

2. شهید بزرگوار، سید عبدالحسین واحدی، پیش از این، به دست رژیم و شخص تیمور بختیار، به شهادت رسیده بود.

مجله  معارف  دیماه سال 1389 ، شماره 81 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.