بفرمایید شام!

گروه سیاسی صراط: حسن روحانی در سال 2013 برای اولین بار به عنوان رئیس جمهور ایران در نشست شصت و هشتم سازمان ملل شرکت کرد. او در این سخنرانی از دستیابی به صلح در جهان و حتی با کسانی که می گویند «گزینه جنگ روی میزاست» صحبت کرد. منظور روحانی از گوینده این صحبت باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا بود.

به تازگی پایگاه خبری دیلی کالر گزارش داده است که روحانی بعد از این سخنرانی در یک ضیافت شام محرمانه شرکت کرد که در آن سه نماینده دموکرات کنگره آمریکا حضور داشتند.

«کیت الیسون» نماینده مینه سوتا، «اندر کارسون» نمانیده ایندیانا و «گرگوری میکس» از نمایندگان نیویورک در این ضیافت حاضر بوده‌اند. همچنبن «لوئیز فراخان» از فعالان ضد یهود که یک گروه حامی سیاه پوستان ملل اسلامی را رهبری می‌کند نیز در این ضیافت حضور داشته است. براساس این گزارش هیچ کدام از نمایندگان حاضر در این ضیافت شام در حال حاضر پاسخگوی این نیستند که بگویند در آن جلسه چه گذشته است. 

نگاهی به سخنرانی روحانی در صحن علنی سازمان ملل در آن سال نشان می دهد که او برای ارتباط قوی و پایدار با آمریکا - بخوانید کدخدا- خود را آماده کرده بود. وی در بخشی از سخنرانی خود که توسط یکی از رسانه های نزدیک به وی منتشر شده است، این طور می گوید: «در این سال‌ها، یک صدای مسلط پیاپی شنیده شده است که «گزینۀ جنگ روی میز است»، اما امروز بگذارید در برابر این سخن ناکارآمد و غیرقانونی بگویم: «صلح در دسترس است». پس به نام جمهوری اسلامی ایران در گام نخست پیشنهاد می‌کنم طرح «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» در دستور کار سازمان ملل متحد قرار گیرد و همۀ دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و نهاد مدنی تلاش‌های جدیدی را برای سوق دادن جهان به این سو سامان دهند. باید به جای گزینة ناکارآمد «ائتلاف برای جنگ» در مناطق مختلف جهان به «ائتلاف برای صلح پایدار» در سراسر جهان اندیشید.»

این نکته لازم به تاکید است که ادعای رسانه مذکور درباره ضیافت شام روحانی با سه نماینده کنگره امریکا هنوز از سوی مقامات ایرانی تائید نشده است .

***

پس از انتشار خبر فوق و با تاخیر فراوان، در نهایت معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهور برای تکذیب ضیافت شام محرمانه به جمع بندی رسید .
پرویز اسماعلیلی در بخشی از تکذیبیه این خبر آورده است: "همه ساله و هنگام حضور رییس‌جمهور در سازمان ملل متحد، ملاقات‌های متعددی با گروه‌های مختلف فکری و سیاسی در راستای دیپلماسی عمومی و برای انتقال پیام، موضع و تبیین اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود که بسیاری از آنها در مجامع عمومی برگزار و چهره‌های متعددی هم در آن حاضر می‌شوند.

ادعای ملاقات محرمانه یا "شام محرمانه" افراد مذکور با حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی کذب محض است و اصولا رییس‌جمهور در برنامه سفر به مقرر سازمان ملل، تنها در جمع صمیمی و میهمانی شام به افتخار ایرانیان مقیم ایالات متحده شرکت می نمایند."

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.