سال روز شهادت شهید حسین فهمیده و روز نوجوان

شهید محمد حسین فهمیده

آسمانیان، تماشاگر ستاره های نورانی و درخشان زمین اند. همان گونه که ستاره های آسمان بر اهل زمین جلوه گری می کنند، انسان هایی نیز روی کره خاکی، همانند ستاره، اهل آسمان را به تسبیح خداوند واداشته، آنان را از اعتراض به آفرینش انسان شرمسار می کنند. خداوند نیز بر آنان مباهات کرده، بر آفرینش چنین خلیفه ای در زمین افتخار می کند. یکی از این ستاره های به ظاهر کوچک، ولی بسیار پر نور و حیرت انگیز، شهید نوجوان، محمدحسین فهمیده است که نامش نامیرا و یادش تا ابدیت جاودانه است؛ نوجوانی که همه هستی خود را در راه خدا هدیه کرد.

«رهبر ما آن طفل 12 ساله ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است، با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.» (صحیفه امام، ج 14، ص 73)

ققنوس کوچک

رهبر 13 ساله!

فهمیده، شجاع و دوست داشتنی

آنچه فهمیدنی بود فهمیده بود

گفتگو با پدر و مادر شهید محمدحسین فهمیده

روز بسیج دانش آموزی

هشتمین روز آبان ماه، سالروز شهادت اسوه دانش آموزان انقلاب اسلامی، شهید «محمد حسین فهمیده» به عنوان «روز بسیج دانش آموزی» تعیین شده است. همچنین به منظور جذب، آموزش و سازمان دهی دانش آموزان مدارس کشور و ایجاد آمادگی دفاعی همه جانبه از انقلاب اسلامی و گسترش فرهنگ تفکر بسیجی، نهادی به نام «سازمان بسیج دانش آموزی» توسط نیروی مقاومت بسیج سپاه، با هماهنگی و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تشکیل گردید.

سالروز تشکیل بسیج دانش آموزی

بسیج و مسجد

بسیج در نگاه امام و رهبری

امام خمینی(ره) به عنوان معمار کبیر انقلاب، پایه تشکیلاتی را در ایران بنا نهاد تا از این نهال تازه رشد یافته حفاظت کند تا به درختی تنومند تبدیل گردد. اما شیعه و اسلام در مزرهای جغرافیایی نمی کنجد و از آن جا که موضوع عقیده ربطی به مرز و قبیله و زبان ندارد، امام(ره) در فکر ایجاد بسیج جهانی امت اسلام بود و این مسئله به عنوان استراتژی نظام مقدس جمهوری اسلامی که بر پایه ی اعتقاد به مهدویت و بسط عدالت واقعی در کل جهان بنا شده است توسط آن پیر روشن ضمیر و جانشین به حق او رهبر معظم انقلاب اسلامی ترسیم گردیده است.

بسیج جهانی

فرهنگ بسیجی

روز نوجوان

هشتم آبان، سالروز شهادت قهرمان نوجوان جبهه حق در برابر باطل، شهید محمد حسین فهمیده است. او نوجوانی ایرانی، مسلمان، دیندار و دین باور بود. نام فهمیده در تاریخ، به همراه نام همه قهرمانان مبارز و خستگی ناپذیر میان ملت ها و در شمار شهیدان نام آشنا، چون شهیدان والامقام دشت خونین کربلا ثبت گردید. شهید فهمیده، از افتخارآفرینان ملی و همیشگی این سرزمین به شمار می آید. ازاین رو، به مناسبت یادکرد یکی از افتخارآفرینان در تقویم سالانه، «روز نوجوان» را به او اختصاص دادند.

در روایات معصومان علیهم السلام به برخی از ویژگی های نوجوانی اشاره گردیده است. از جمله امام علی علیه السلام می فرماید: «دل نوجوان مانند زمینی آماده است که هر بذری در آن افشانده شود، می پذیرد». نوجوان از جهت جسمانی در حال دگرگونی و از لحاظ شخصیت دارای احساس و عاطفه، شور و هیجان و نشاط و شادابی، همراه با آراستگی ظاهر است. البته شخصیت او، به دلیل ناپختگی و کمبود دانستنی های علمی، هنوز به کمال نرسیده است. او می کوشد تا اندک اندک، ضعف های خود را به کمال و وارستگی تبدیل سازد.

روز نوجوان

روز نوجوان: آینده سازان

فرصت طلائی و روز نوجوان

در سایه سار قلم

با رَمزِ: (روح، حادثه، باروت، استخوان)

اندام سرد و خاکی پوتین گرفت جان

پوتین نِشست و بندِ خودش را دوباره بست

و رفت سمت حادثه ای در دل زمان...

اطرافِ جاده پُر شده بود از غبار و دود

از انفجار و خون و بدن های نیمه جان

از التهاب، پوستِ تاول زده، عطش

گرما و حجم قمقمه خالی و دهان

از پشت خاکریز صدایی بلند شد

(سرد و مهیب و مرتعش و تُند و بی اَمان)

پوتین به سمت بُرجکِ بی دیده بان دوید

اما همین که رفت به بالای پلکان ـ

با چشم های بُهت زده دید: خسته وُ

آرام و سینه خیز، جوانی کشان کشان ـ

خود را به زیر تانک رسانید و بعد: آه!

آتش گرفت تانک به همراهِ آن جوان

دنیا سیاه شد وَ شب و دود ماند و تانک

با سیزده منوّرِ رنگی در آسمان.

مهدی زارعی (حدیث زندگی - مهر و آبان 1382، شماره 13)

بچه های مرد

صدای پای پیروزی

آن سوتر از چند خیابان

شهادت محمدحسین فهمیده

نارنجک ها تو را سبز کردند

داستان/ وقتی گرازها حمله می کنند

روز جوان و نوجوان ـ شهادت محمد حسین فهمیده

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.