ابعاد مختلف اخلاقي، علمي و انقلابي آيت ا... مصباح(ره)

آيت ا... عباس كعبي عضو هيأت رييسه مجلس خبرگان رهبري در مراسم گراميداشت آيت‌ا... مصباح يزدي كه از سوي شوراي سياستگذاري ائمه جمعه سراسر كشور در سالن محراب اين مجموعه در تهران برگزار شد، با اشاره به ابعاد مختلف شخصيت علمي و انقلابي آيت ا... مصباح يزدي گفت: ايشان احياگر فرهنگ و تمدن نوين اسلامي به تأسي از امام راحل و رهبر معظم انقلاب بودند.

وي با بيان اين كه يكي از ويژگي هاي علامه تواضع و مراقبت از نفس بود، اظهار داشت: ايشان هر آنچه كه در وجودشان بود را از ديگران پنهان مي كرد و حتي آن ويژگي هاي شايسته را به ديگران نسبت مي داد؛ اين عالم رباني مصداق بارز حديث اميرمؤمنان(ع) «بالاخلاص يكون الخلاص» بودند.

مسابقات كتابخواني با محوريت كتب آيت ا... مصباح برگزار شود

آيت ا... كعبي خاطرنشان كرد: توصيه مي كنم كتبي همچون «سيري در ساحل»، «فرزانگي و فروزندگي» و «آفتاب مطهر» و مجموعه سخنراني هاي آيت ا... مصباح يزدي درباره آيت ا... بهجت(ره) و آيت ا... خوشوقت(ره) را بخوانيد، زيرا درس آموز است؛ امروز نرم افزار انديشه اين عالم رباني در دسترس بوده و تدوين شده است، از اين جهت چه بسا خوب است مسابقات كتابخواني نيز با محوريت كتب ايشان در سطح كشور برگزار شود.

نايب رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين كه انديشه و معرفت ديني از ناحيه آيت ا... مصباح يزدي و شهيد مطهري مي تواند راهگشاي حركت نسل جوان براي گام دوم انقلاب اسلامي در مسير ولايت و رهبري باشد، خاطرنشان كرد: حضرت علامه مصباح يزدي بر فرهنگ، تمدن و نسل جوان در ترويج باورها و ارزش هاي اسلامي حق حيات دارد و الگوي حوزه و دانشگاه به شمار مي رود.

وي خدمات روحانيت و حوزه هاي علميه براي فرهنگ و تمدن اسلامي – ايراني را مورد توجه قرار داد و بيان كرد: هفت خدمت بزرگ ديني، فرهنگي، تمدني، اجتماعي و سياسي از سوي روحانيت در عصر غيبت در تداوم امامت كه روح اسلام ناب است به جامعه و بشريت ارائه مي دهند.

آيت ا... كعبي يكي از خدمات بزرگ روحانيت را تبيين صحيح اسلام ناب محمدي بر پايه آموزه هاي مكتب اهل بيت(ع) دانست و تأكيد كرد: اگر علماي راستين نبودند، در تداوم نهضت انبيا و اوصياي الهي در عصر غيبت، بشريت از حقايق ناب و اصيل براي حاكميت توحيد، سير الي الله، تحقق عدالت و تبيين آرمان هاي الهي محروم مي ماند؛ علماي راستين از آغاز عصر غيبت تا كنون خون دل هاي بسياري خورده اند تا بتوانند اسلام را تبيين كنند.

عضو هيأت رييسه مجلس خبرگان رهبري خاطرنشان كرد: عده اي از علما در بحث فقاهت مي درخشند و به مرجعيت مي رسند، اما بخش ديگري از علماي بزرگ در عرصه فلسفه، كلام، اخلاق و تفسير به درجات بالا مي رسند تا از عقايد و باورهاي اسلامي صيانت كرده و آنها را تبيين كنند؛ برخي از علما با اين كه از درجات علمي بالايي برخوردار هستند به واجب اهم، يعني رسيدگي به نيازهاي روز عمل مي كنند؛ علامه طباطبايي(ره) علي رغم اين كه فقيه سترگ و بزرگي بود، وقتي مشاهده كرد كه نياز جامعه فلسفه است، با اين كه فلاسفه در آن دوران به كم سوادي و حتي به بيسوادي متهم مي شدند، فداكاري كرد و در اين زمينه به فعاليت پرداخت؛ بزرگاني همچون شهيد مطهري، شهيد بهشتي و آيت ا... جوادي آملي نيز همين راه را ادامه دادند.

آيت ا... مصباح، همواره در جهت نياز روز جامعه گام بر مي داشت

وي با بيان اين كه آيت ا... مصباح يزدي همواره در جهت نياز روز جامعه گام برمي داشت، نياز عصر اين علامه بزرگ را «علوم انساني» و مقابله با غرب گرايي و مكاتب وارداتي شرقي و غربي دانست و گفت: ايشان در اين زمينه فداكاري كردند و توليد علوم انساني در 15 رشته علمي جداي از پرورش شاگردان برجسته يكي از خدمات بزرگ اين عالم بزرگ است.

آيت ا... كعبي با تأكيد بر اين كه آيت ا... مصباح يزدي هيچ ادعايي در زمينه مرجعيت نداشت، عنوان كرد: گرچه به زعم بنده و بسياري از دوستاني كه بعضي از آنها جزء شوراي نگهبان و برجستگان فقه و اصول حوزه هاي علميه هستند، اگر آيت ا... مصباح يزدي، آن هوش و ذكاوت خود را وارد عرصه تدريس و درس خارج مي كرد، قطعاً از مراجع تقليد به شمار مي رفت؛ منتهي ايشان اين بحث را كنار زدند و هيچ ادعايي در اين زمينه نداشتند و حتي وجوهات شرعي خود را جدا ساخته، آن را به دفتردار خودشان مي دادند و با نام و نشان ديگري به دفتر وجوهات رهبر معظم انقلاب ارائه مي دادند و پيش از اين نيز به دفتر وجوهات شرعي امام راحل تحويل مي دادند.

علامه مصباح(ره) تكيه گاه مطمئن براي نسل جوان

وي با بيان اين كه آيت ا... مصباح يزدي يك اسلام شناس جامع و بنابر قول حضرت آيت ا... جوادي آملي جامع معقول و منقول بودند، ايشان را تكيه گاه مطمئن براي نسل جوان توصيف و مطرح كرد: حتي سؤال هاي فقهي كه از ايشان پرسيده مي شد نيز اگر شائبه اي برايشان در زمينه مرجعيت ايجاد مي كرد پاسخ نمي دادند و آن را به مراجع تقليد ارجاع مي دادند و علي رغم اين كه از ايشان بسيار درخواست برگزاري درس خارج صورت مي گرفت، هيچگاه اين كار را نكردند؛ البته در اواخر عمر شريفشان قبول كردند كه برخي از اساتيد فقه و اصول تحقيقات خود را انجام داده و به ايشان ارائه دهند تا در پايان نكاتي را در جمع بندي متذكر شوند.

اهتمام ويژه به شاگرد پروري

آيت ا... كعبي به روحيه شاگرد پروري آيت ا... مصباح يزدي اشاره و بيان كرد: ايشان نسبت به تربيت شاگرداني كه ادامه دهنده مسير نوراني خودشان باشند اهتمام ويژه اي داشت و حتي براي يك نفر جلسات تدريس خصوصي برگزار مي كرد و بنده نيز الحمدلله اين توفيق را داشتم كه از محضر ايشان استفاده كنم.

وي دومين خدمت روحانيت و علماي راستين را هدايت و سلوك معنوي و طريقت عرفاني برشمرد و با بيان اين كه آيت ا... مصباح يزدي در اين زمينه از پيشگامان محسوب مي شدند، گفت: مي دانيد كه انبياي الهي نقشه راه را ارائه مي دهند و وظيفه ائمه معصومين(ع) نيز ايصال الي المطلوب است؛ علامه مصباح يزدي هم در ارائه نقشه راه و هم در سبك تربيتي براي رسيدن به خداوند استاد بود.

مقابله با راهزني در طريقت عرفاني

آيت ا... كعبي با اشاره به مجاهدت هاي علامه مصباح در راستاي اخلاق و عرفان تأكيد كرد: ايشان همواره از دكان هاي بدلي و كاسب كاران بدلي عرفان صحبت مي كرد و آنها را راهزن معرفت و طريقت عرفاني مي خواند؛ اين عالم رباني همواره مي فرمود كساني مي توانند در راه عرفان گام بردارند كه مجتهد بوده و ضابطه كشف و شهود را ياد داشته باشند؛ ايشان همواره ضوابط كشف و شهود را تبيين مي كرد و فرق آن را با وسوسه شيطان مورد بررسي قرار مي داد.

وي افزود: موافقت با بديهيات عقليه، موافقت با بديهيات و ضروريات شرع و موافقت با مسلمات مكتب اهل بيت(ع) از جمله ضوابطي است كه علامه مصباح براي كشف و شهود بيان مي كردند.

آيت ا... كعبي خاطرنشان كرد: امروز برخي از راهزنان معرفت و طريقت توحيدي در لباس هاي مختلف در جامعه ظاهر مي شوند و همگان به ويژه طلاب و فضلا بايد هوشيار باشند تا اين افراد نتوانند به اهداف شوم خود دست پيدا كنند؛ امروز بايد توجه داشته باشيم كه معارف اسلام ناب را بايد از زبان اهل آن بشنويم.

نايب رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم مديريت اجتماعي را سومين خدمت حوزه و روحانيت دانست و ابراز كرد: امروز روحانيت در محله ها و بخش هاي مختلف بايد حضور فعال داشته باشند و نسبت به آسيب هاي اجتماعي پايش داشته و براي حل آنها راهكار داشته باشد.

وي در ادامه با بيان اين كه انقلاب فرهنگي مقدمه انقلاب سياسي است، عنوان كرد: اگر ما بتوانيم جامعه را مبتني بر ايمان و تقوا و بصيرت ديني پيش ببريم، دستاوردهاي سياسي هم خواهيم داشت؛ امروز در شرايط جنگ نرم هستيم و بايد توليد قدرت نرم داشته باشيم و قرارگاه اين قدرت نرم نيز همين مساجد و نماز جماعت ها هستند؛ امروز ائمه جماعات بايد جوانان را از الحاد نجات دهند.

آيت ا... كعبي اضافه كرد: علامه مصباح همواره مي فرمودند كه شايد مسؤوليت و رسالت روحانيت در عصر انقلابي براي نجات جوانان از الحاد، از مأموريت و رسالت روحانيت در عصر طاغوت بيشتر باشد، چون دشمني در اين دوران سازمان يافته تر از گذشته است.

عضو هيأت رييسه مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اين كه مرزباني از دين و عقايد و باورهاي ديني چهارمين خدمت حوزه و روحانيت است، تأكيد كرد: بر اساس آيات قرآن كريم، صبر بر ناملايمتي ها و سختي ها، تقوا، ولايتمداري، تقويت پايگاه هاي اجتماعي روحانيت ميان مردم، اعتمادسازي، پاسخگويي به شبهات، وحدت آفريني، شناسايي دشمن، خنثي سازي نقشه هاي دشمن و مقابله با آن از جمله وظايف ما به شمار مي رود.

وي ديدباني راهبردي را پنجمين خدمت حوزه و روحانيت توصيف كرد و بيان كرد: علامه مصباح مهم ترين آسيب هاي چهل سال گذشته انقلاب را ضعف معرفت ديني و سستي در اراده ها مي دانستند، از اين جهت وظيفه ما را رفع اين آسيب ها معرفي مي كردند.

آيت ا... كعبي جهاد في سبيل الله را ششمين خدمت حوزه و روحانيت دانست و با بيان اين كه حوزه و روحانيت پيشگام مبارزه با استكبار جهاني هستند، گفت: روحانيت در همه عرصه ها، چه قبل و چه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي درخشيده است.

عمار انقلاب

نايب رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين كه پشتيباني و دفاع از ولايت در پيشبرد اهداف تمدني اسلام خدمت هفتم حوزه و روحانيت محسوب مي شود، علامه مصباح يزدي را پيشگام اين عرصه توصيف كرد و با بيان اين كه ايشان به حق «عمار انقلاب» ناميده شدند، گفت: اين عالم رباني ضلع انديشه تمدني اسلام را در انقلاب اسلامي تشكيل مي داد؛ رسول الله(ص) هم بدون پشتيباني نمي توانست اسلام و اهداف آن را پيش ببرد، از اين جهت اميرمؤمنان(ع) و مهاجرين و انصار ايشان

را ياري مي رساندند؛ حوزه و روحانيت نيز همواره مقام ولايت را پشتيباني كرده تا به اهداف عاليه اسلام دست پيدا كند؛ همه اين هفت مورد در آيت ا... مصباح يزدي جمع شده بود.

http://partosokhan.ir/

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.