نکته اخلاقی روز چهارم

در قرآن داریم: وقتی با #تحریک و #وسوسه‌ ای از طرف #شیطان مواجه شدی، به خدا #پناه_ببر «وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ» ـ نزغ به آن سیخی می‌گویند که به حیوان می‌زنند تا راه بیفتد. ـ می‌گوید: وقتی شیطان بهت سیخ زد و نشست روی کولت که راه بیندازدت، به خدا پناه ببر. ⁉️ اما من این سیخ را از کجا باید تشخیص بدهم؟ این نیست که در آن لحظه بروم و مجموعه روایات را نگاه کنم. اگر کسی در دین و در مسیر اجرای #دستورات_الهی باشد، #واجبات را رعایت کند و #مستحبات را انجام دهد، دل بدهد به #دستورات_خدا ، آن موقع خدا به او می‌فهماند.

مدام توقع فهم را از بیرون نداشته باشید. #خدا آدم #متقی را در فهمیدن رها نمی‌کند: «إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا»؛ خدا به متقی وسیله تمایز بین حق و باطل می‌دهد. اگر کسی #مؤمن بشود، خدا به او می‌فهماند، به او نشان می‌دهد،‌ روی دلش تأثیر می‌گذارد: «وَمَنْ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ يَهْدِ قَلْبَهُ»

 یک مقدار حد تشخیص در منابع بیرونی است و مقداری هم در #استفتاء از نفس است که خیلی مهم است: اسْتَفْتِ نَفْسَکَ؛ خیلی وقت‌ها باید آدم از خودش استفتاء کند.
حجت الاسلام قاسمیان 

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.