راهکاری بسیار عالی برای محاسبه نفس، خودسازی ، اصلاح عیوب و رسیدن به سعادت حقیقی در دنیا و آخرت

1مشارطه (شرط گذاشتن)
یعنى ، صبح انسان با خودش شرط كند برای خشنودی خدا آن روز، ان شاء الله وظایف دینی اش را به خوبى انجام دهد و از گناهان نیز بپرهیزد و سعی کند کار های بیهوده را کنار بگذارد و اگر در مسائلی ضعف یا عیبی دارد آن را به تدریج برطرف سازد و در نهایت به بهترین شکل ممکن بندگی خدا را انجام دهد و به طوری که همه کارهایش را با اخلاص کامل برای خدا انجام دهد. اگر با حالتی که گفته شد خیلی فاصله دارد میتواند با شرط گذاشتن در موارد مختلف قدم به قدم خودش را به این حالت نزدیک کند. پس از شرط گذاشتن از خدا بخواهد که در این راه کمکش کنید و کار را بر او آسان کند و در این ما را موفق گرداند. همچنین برای موفقیت میتوان به امام زمان هم متوسل شد.

 

2 مراقبه است
یعنى در طول روز مراقب خود و اعمالش باشد تا از آنچه با خود شرط كرده تخطى نكند.

 

3 محاسبه است
كه در آخر شب، به حساب كارهاى خود برسد ؛ بررسى كند كه چه مقدار به وظایف خویش و شرط هایی که گداشته بود، عمل كـرده و چه مقدار كوتاهى داشته است.

 

4 معاتبه است
یعنى اگر انسان در محاسبه متوجه اشتباهاتى در رفتارش شد ، ابتدا از خدا طلب مغفرت کند و از خدا بخواهد که کمکش کند که این خطا و اشتباه را اصلاح نماید. همچنین خود را تنبیه كند تا لغزش ‏هایش جبران شود مثلا خود را ملزم كند كه مبلغى صدقه دهد یا قدرى قرآن تلاوت نماید یا كار خیر دیگرى انجام دهد و... تا جبران شود.

⚡️اما در مساله محاسبه، آنچه بیش از همه اهمیت دارد ، نقش حساب كشیدن از خویش است ؛ اگر كار خوبى انجام داده ‏بودیم ، خدا را شكر كنیم و توفیق ادامه آن را بخواهیم و اگر قصور ورزیده بودیم،استغفار کنیم و به فكر ترک آن بیفتیم.

 

رسول خدا صلي الله عليه و آله:
اى ابوذر! پيش از آنكه به حسابت برسند، خودت به حساب خود برس، كه اين كار، حساب فرداى تو را آسان تر مى كند. و پيش از آنكه تو (و عمل تو) را وزن كنند، خودت را وزن كن و آماده عرضه بزرگ باش، آن روز كه تو را عرضه مى كنند و آن روز، هيچ كار پنهانى بر خداوند پوشيده نمى ماند.
(وسائل الشیعه جلد۱۱ ص۳۷۹)

 

امام موسى كاظم عليه السلام:
هر كس كه هر روز از خودش حساب رسى نكند از ما نيست. پس اگر كار نيك انجام داده باشد، از خداوند بخواهد كه افزون تَرش كند، و اگر بد كرده باشد، از خدا آمرزش بطلبد و به سوى او توبه كند.


(وسائل الشیعه جلد۱۱ ص۳۷۷)

 این راهکار را هر روز به کار گیرید و برای جلوگیری از غفلت و فراموشی، آن را در کاغذی یادداشت کرده و در مقابل دید خود قرار دهید تا ان شاء الله پس از مدتی به فراموشی و غفلت سپرده نشود و به لطف خدا بتوانید فضائل اخلاقی را در خود شکوفا و کیفیت انجام آنها را بهتر کنید و رذائل و بدی‌های اخلاقی را در خود ریشه کَن و نابود کنید تا بتوانید به نحو احسن به خدا تقرب پیدا کنید و به آن اهداف عالی ای که خدا برای شما در نظر گرفته برسید ان شاء الله.

@i_love_you_God

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.